Chrysler PT Cruiser pokračuje

Sobota, 08 august 2009

Keď automobilka Chrysler predstavila svoj retromodel PT Cruiser v januári 1999, nápad oživiť legendu vzbudil značnú pozornosť. Realizácia v podobe sériového modelu nedala na seba dlho čakať a v roku 2002 sa PT Cruiser ako sériový automobil začal vyrábať (v roku 2004 pribudla aj verzia Cabriolet). O päťdverový a veľmi praktický kompakt bol značný záujem tak u staršej ako aj mladej generácii. Keď sa prednedávnom automobilka aj vinou hospodárskej krízy dostala do problémov, vedenie Chrysleru oznámilo ukončenie výroby modelu PT Cruiser. Podobný osud mal stihnúť aj Dodge Viper.

Chrysler PT Cruiser

Rozhodnutie ukončiť výrobu týchto modelov nemalo však dlhé trvanie. Po tom, ako sa Chrysler rozhodol obnoviť pre neutíchajúci záujem dodávky najnovšieho modelu výkonného športiaku Dodge Viper, zmenil svoje rozhodnutie aj v prípade modelu PT Cruiser a vracia sa aj k výrobe tohto retroautomobilu. Návrat PT Cruisera, ktorého sa od začatia výroby predalo v 60 krajinách sveta viac ako 1,3 milióna rôznych vyhotovení a modelov, oznámil v týchto dňoch jeden z hlavných predstaviteľov automobilky Chrysler.

Jednotlivé modely automobilu Chrysler PT Cruiser získali po svete desiatky prestížnych i najvyšších ocenení. Tiež prívlastky ako "odporúčané" (Recommended), "najlepšia kúpa v kategórii kompaktných vozidiel" (Best Buy - Compact Cars Category), "najvýraznejší" (Most Significant), "vozidlo s najvyššou spokojnosťou zákazníkov (Top Vehicle customer satisfaction), "severoamerické auto roka" (North American Car of the Year), "najlepší v segmente kompaktných vozidiel" (Compact Car Segment), či "najlepšie malé auto" (Best Small Car).

PT Cruiser zarezonoval v segmente malých vozidiel vzhľadom na svoju úžitkovú hodnotu, imidžové vlastnosti a kvalitu spracovania najmä ako relatívne cenovo dostupný automobil s netradičným exteriérom a flexibilitou interiéru.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chrysler
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.