Chrysler PT Cruiser pokračuje

Sobota, 08 august 2009

Keď automobilka Chrysler predstavila svoj retromodel PT Cruiser v januári 1999, nápad oživiť legendu vzbudil značnú pozornosť. Realizácia v podobe sériového modelu nedala na seba dlho čakať a v roku 2002 sa PT Cruiser ako sériový automobil začal vyrábať (v roku 2004 pribudla aj verzia Cabriolet). O päťdverový a veľmi praktický kompakt bol značný záujem tak u staršej ako aj mladej generácii. Keď sa prednedávnom automobilka aj vinou hospodárskej krízy dostala do problémov, vedenie Chrysleru oznámilo ukončenie výroby modelu PT Cruiser. Podobný osud mal stihnúť aj Dodge Viper.

Chrysler PT Cruiser

Rozhodnutie ukončiť výrobu týchto modelov nemalo však dlhé trvanie. Po tom, ako sa Chrysler rozhodol obnoviť pre neutíchajúci záujem dodávky najnovšieho modelu výkonného športiaku Dodge Viper, zmenil svoje rozhodnutie aj v prípade modelu PT Cruiser a vracia sa aj k výrobe tohto retroautomobilu. Návrat PT Cruisera, ktorého sa od začatia výroby predalo v 60 krajinách sveta viac ako 1,3 milióna rôznych vyhotovení a modelov, oznámil v týchto dňoch jeden z hlavných predstaviteľov automobilky Chrysler.

Jednotlivé modely automobilu Chrysler PT Cruiser získali po svete desiatky prestížnych i najvyšších ocenení. Tiež prívlastky ako "odporúčané" (Recommended), "najlepšia kúpa v kategórii kompaktných vozidiel" (Best Buy - Compact Cars Category), "najvýraznejší" (Most Significant), "vozidlo s najvyššou spokojnosťou zákazníkov (Top Vehicle customer satisfaction), "severoamerické auto roka" (North American Car of the Year), "najlepší v segmente kompaktných vozidiel" (Compact Car Segment), či "najlepšie malé auto" (Best Small Car).

PT Cruiser zarezonoval v segmente malých vozidiel vzhľadom na svoju úžitkovú hodnotu, imidžové vlastnosti a kvalitu spracovania najmä ako relatívne cenovo dostupný automobil s netradičným exteriérom a flexibilitou interiéru.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chrysler
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.