Čínsky Qoros má prvý showroom

Sobota, 28 december 2013

Čínsko-izraelská značka, ktorá si začiatkom septembra vybrala hlavné mesto Slovenska na uvedenie svojho zatiaľ jediného modelu v Európe, otvorila v týchto dňoch svoj prvý showroom vo svojej domovine, v Číne. Navyše, na Slovensku Qoros už v septembri oznámil slovenskú cenu nového Qorosa 3 Sedan, zatiaľ jediného modelu značky.

Qoros Šanghaj
V Šanghaji otvorili prvý predajno-servisný komplex pre nový čínsky Qoros 3 Sedan

Predajno-servisný komplex Qorosa v Šanghaji je prvý exkluzívny vlajkový showroom značky. S rozlohou 4000 metrov štvorcových jepredzvesťou rastu dílerskej siete značky Qoros. Vychádza zo štandardov predaja značky a má ponúkať jedinečné a na zákazníka orientované služby. Okrem tradičnej predajnej funkcie poskytne svojim zákazníkom aj príjemné prostredie vďaka otvorenému a prehľadnému priestoru.

Slovenskú cenu 20 960 eur modelu z pomedzia nižšej strednej a strednej triedy poznáme už viac ako tri mesiace, do predaja však príde až v priebehu prvého polroka 2014. Ponúkať za túto cenu sa bude v najvyššej špecifikácii Elegance, takže je zrejmé, že Qoros nemá nalákať európskych zákazníkov na čo najnižšiu cenu. Základný model sa má údajne predávať za šestnásťtisíc eur.

Sedan 3 sme si pri jeho predstavovaní v Bratislave mohli pozrieť podrobne. Elegantne pôsobiaci automobil bohato vyzbrojený komfortom zanechal v nás silný dojem. A to nehovoríme len o bezkľúčovom vstupe a štartovaní, o interiéri, ktorému dominuje kožené čalúnenie, pohodlných a masívnych sedadlách, dvojzónovej klimatizácii, multimediálnom systéme s dotykovým displejom alebo parkovacej kamere a ďalších prvkoch výbavy.

V Bratislave predvádzaný model mal pod kapotou preplňovanú benzínovú 1,6ku s výkonom 156 koní (115 kW). Neskôr bude aj slabšia atmosférická verzia s výkonom 126 koní (93 kW). Výkonnejší motor má najvyšší krútiaci moment 210 Nm v rozsahu 2500 až 5000 otáčok a auto s ním zrýchľuje z nuly na 100 k/h za 8,5 sekundy, vie ísť 215 km/h a kombinovaná spotreba je 6,5 l/100 km.

Qoros 3 Sedan je dlhý 4615 mm, široký 1840 mm, na výšku meria 1445 mm, rázvor je 1690 mm a rozchod kolies 1580/1575 mm. Batožinový priestor má objem 450 litrov. Hmotnosť je 1365 kg.

O tom, kedy a či bude v ponuke aj turbodiesel, sa zatiaľ nehovorí, bolo by však chybou, ak by Európanmi preferovaný naftový motor Qoros nezaradil do svojej ponuky.

Z prevodoviek je v ponuke šesťstupňový manuál a dvojspojková prevodovka s rovnakým počtom prevodov. Štandardnou súčasťou motora je systém Stop/Start. Kolesá sú obuté do pneumatík rozmeru 205/60 R alebo 215/50 R17, prípadne aj 225/45 R 18.

Pripomeňme ešte, že Qoros ako prvý čínsky automobil obstál so cťou v nárazových testoch Euro NCAP, keď dostal najvyššie päťhviezdičkové ocenenie.

Qoros Šanghaj Qoros Šanghaj Qoros Šanghaj
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.