Citigo pod hradom Devín

Utorok, 29 máj 2012

O milé uvedenie nového mestského automobilu, najmenšej Škody Citigo, sa postaral petržalský predajca českej značky. Vybral si na to príhodné miesto pod hradom Devín. Takže až tu sa zástupca našej redakcie mohol po prvý raz bližšie oboznámiť s najmladším členom rodiny mladoboleslavskej automobilky.

Škoda Citigo
Pod hradom Devín predstavil slovenský díler IMPA Petržalka nový model Škoda Citigo

Pravdaže, o Škode Citigo sme už neraz písali. Vždy to však bolo podľa informácií z tlačových správ, ktoré nám slovenské zastúpenie importéra ochotne posielalo. Doteraz sa nám však nedostalo, či Škoda Auto Slovensko robilo pre slovenských motoristických novinárov reálnu prezentáciu najmenšieho modelu značky. Citigo, zástupcu siedmeho modelového radu českej automobilky, sme síce videli i fotografovali na autosalónoch v Ženeve i Bratislave, ale to na dôkladné posúdenie nového modelu je pramálo.

Venujme sa však tomu, čo nám umožnil slovenský predajca áut značky Škoda – IMPA Bratislava, ktorý má svoje sídlo a predajné miesto v bratislavskej Petržalke a ktorý bol v roku 2011 vyhodnotený ako najlepší predajca automobilov značky Škoda. Flotila najmenšej Škody Citigo, ktorú díler IMPA pod hrad Devín pri Bratislave priviezol, pozostávala zatiaľ len z modelov trojdverovej verzie, ktorá ako prvá sa na Slovensku predáva. Pod Devínom sme si v príjemnom prostredí a atmosfére pohovorili aj so zástupcami petržalského predajcu.

Okrem zástupcov médií sa pod Devínom na pozvanie dílera škodovky schádzali aj ich obchodní partneri a zástupcovia operatívnych lízingových spoločností. Keďže na slovenský trh prichádza nový model českej automobilky, treba sa s ním podrobne zoznámiť - najlepšie vyskúšať si malé mestské vozidlo priamo v jazde, v bežnej premávke.

Vyskúšať si nový model sme mali možnosť aj my. A keďže tu boli zastúpené výkonové verzie litrového trojvalcového motora so 60 i 75 konskými silami (44 a 55 kW) vyskúšali obe. Najprv sme si sadli za volant silnejšej 75koňovej verzie Citigo, hneď na to slabšej 60 koňovej. Ešte predtým sme si nový model podrobne prezreli zvonku i z vnútra.

Karoséria Citigo má praktické oblé tvary s jemnými linkami. Navrhovaná je tak, aby bola čo najmenšia a interiér poskytoval štyrom cestujúcim čo najviac priestoru. Pre nohy, okolo ramien i nad hlavou. A sedadlá príjemné sedenie aj na dlhších trasách. Palubná doska je moderne navrhnutá, s príjemnými informačnými budíkmi, ktorým dominuje rýchlomer a len asistuje malý otáčkomer. Praktická je navigácia, ktorá vyčnievajúca nad stredovou konzolou. Sedadlá bohato zodpovedajú danej kategórii. Batožinový priestor s hlbokým dnom a 251 litrami objemu patrí k rekordérom v triede.

Samotná jazda nás prekvapila svojou dynamikou. To platí o 75 koňovej verzii, ale spokojní sme boli aj so slabšou 60koňovou verziou. Tu treba motor trošku viac vytáčať, ale na ľahkom aute to nevnímate negatívne. Práve Citigo s týmto slabším motorom nás odmenil príjemne nízkou spotrebou. Oba motory živo reagujú na pridávanie plynu a auto pôsobí dynamickým dojmom. V jazde je Citigo živé i obratné, ale aj úsporné, so solídnym podvozkom, ale tiché aj pri vyšších otáčkach.

Pozvaní hostia si mohli vyskúšať okrem malých mestských modelov Citigo aj tri automobily Škoda Yeti s objemom motorov 1,2 a 1,4 litra. Súčasťou programu stretnutia bolo aj účasť motocyklového jazdca Štefana Svitka, najúspešnejšieho slovenské jazdca, ktorý na Rallye Dakar 2012 dosiahol historický úspech.

"Dosiahnuté výsledky a spokojnosť našich zákazníkov sú pre nás výzvou. Radi by sme aj v tomto roku zabodovali novinkami v oblasti služieb, ktoré sme pre našich zákazníkov pripravili, práve tak aj novým modelom Citigo", dozvedeli sme sa od riaditeľa spoločnosti Jozefa Suroviaka.

Spoločnosť IMPA Bratislava po tom, čo v roku 2011 získala pre značku Škoda ocenenie Dealer roka, bodovala aj na stretnutí po hradom Devín.

Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo Škoda Citigo
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.