Citroën 2CV: Celosvetový zraz v poľskej Toruni

Piatok, 31 júl 2015

Spomínate si na to, ako vyzerá francúzsky kultový miniautomobil Citroën 2CV ? Vraví sa, že patrí k Francúzsku rovnako ako baret, bageta alebo láska k dobrému jedlu. Tento malý automobil je vo svojej krajine národnou ikonou. Pôvodne vraj bol určený pre vidiecku komunitu, kde mal nahradiť koč.

1 Citroen 2CV 1966
Historický automobil Citroen 2CV, krásny aj po rokoch. Pre Francúzov národná ikona.

Jeho krásny dizajn prežil prakticky bezo zmeny viac ako štyri desaťročia. Citroën 2CV bol lacný, dokázal odviesť pohodlne štyri osoby, mal jednoduchú údržbu, nízku spotrebu a bol spoľahlivý. Za roky 1948 až 1990 sa ich vyrobilo viac ako päť miliónov (ak rátame k nim aj mechanicky identické varianty, napríklad Ami, Dyane, Acadian, Mehari, potom je to viac ako 8,8 milióna) exemplárov rôznych verzií. Ešte aj dnes možno nájsť krásne kusy, ktoré jazdia a tešia svojich majiteľov. Predávajú sa za osem i viac tisíc eur, čo výrečne dokumentuje ich obľúbenosť.

Práve tieto krásavce prežívajú v týchto dňoch znovu svoje veľké chvíle, keď v poľskom meste Toruň majú svoj celosvetový zraz. V poradí už dvadsiaty prvý. Začal sa 28. júla a potrvá do 2. augusta. Zraz majiteľov automobilov Citroön 2CV je unikátne stretnutie, ktoré nadväzuje na predchádzajúce z rokov 2011 vo Francúzsku a 2013 v Španielsku, ktoré zaznamenali rekordnú účasť viac ako 20.000 účastníkov.

Zrazy majiteľov Citroën 2CV sa datujú od roku 1975. Aj teraz v Poľsku sa očakáva účasť okolo 7000 automobilov a okolo dvadsať tisíc účastníkov prakticky z celého sveta. Počas takmer celého týždňa bude celé mesto plné farieb, optimizmu a slobody v rytme tohto podujatia, venovaného mýtickému Citroënu 2CV.

Mnoho účastníkov zrazu z rôznych klubov 2CV, ale aj návštevníkov tohto podujatia budú obdivovať rôzne verzie najcharizmatickejšieho a najpredávanejšieho vozidla značky Citroën. Je to zároveň jedinečná príležitosť podeliť sa o spoločnú vášeň a žiť niekoľko dní v rytme ikony 2CV.

1 Citroen 2CV 1966 2 Citroen 2CV 3 Citroen 2CV 4 Citroen 2CV 5 Citroen 2CV
Autor: J. Goldberger
Foto: Archív
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.