Citroën oslávil 60 rokov značky DS

Streda, 27 máj 2015

Francúzska automobilka Citroën si pripomína významné výročie. Presne pred šesťdesiatimi rokmi uzrel svetlo sveta vtedy jeho vrcholný model DS. Francúzi znovu oživili DS ako novú značku pred rokom, 1. júna 2014.

1 Citroen DS
Luxusný a elegantný DS na každú príležitosť – do spoločnosti, divadla i na dlhé cesty

Ambíciou novej značky je nadviazať na avantgardný odkaz mýtického automobilu a vrátiť francúzskeho výrobcu do prémiovej automobilovej spoločnosti. Produkovať automobily, ktoré majú jedinečný štýl, špičkové technológie, skvelý jazdný komfort a dôraz na najmenšie detaily.

Pred šesťdesiatimi rokmi, na jeseň roku 1955, predstavil Citroën 5. októbra na parížskom autosalóne v Grand Palais svoj vrcholný model DS. Model, ktorý sa svojimi osobitými tvarmi a vzhľadom vymykal všetkým autám, ktoré jazdili nielen po Francúzsku, ale vôbec po svete. Za jeho zrodom bol známy taliansky dizajnér Flaminio Bertoni, aj keď mu to Francúzi spočiatku nepriznávali.

2 Citroen DS 19

Pôvodný Citroën DS s nenapodobiteľnou karosériou, nízkou a širokou maskou chladiča, tenkými stĺpikmi karosérie, bezrámovými oknami, silne zaobleným čelným sklom, nízkym koeficientom odporu vzduchu len 0,38, veľkým sklonom zadného okna a vzadu z veľkej časti zakrytými kolesami

Model DS sa zrodil v roku 1955 a stále je najvýraznejšou ikonou francúzskeho automobilového priemyslu. Zožal predajné aj športové úspechy, preslávil ho aj prezident De Gaull a stal sa aj filmovou hviezdou. Model DS sa hlboko zapísal aj do životov mnohých Francúzov a preslávil krajinu Galského kohúta vo svete.

3 Citroen DS Interiér
Komfort, elegancia a pohodlie nechýbali ani interiéru kabrioletu pôvodného Citroënu DS

Značka DS pripravili v srdci Paríža veľkolepú oslavu 60 rokov pôvodného modelu DS. Bola spojená s predstavením modelov novej značky DS. Konala sa od 19. do 24. mája tohto roku. Hlavný program osláv bol tento víkend, 23. a 24. mája a automobilka ho zamerala na širokú verejnosť tak, aby sa mohla kochať pohľadmi na expozíciu DS.

Na autodrome Linas-Montlhéry sa zasa zišlo viac ako 600 pôvodných modelov DS. V nedeľa bola potom slávnostná jazda po nábreží Seiny, cez Champs-Elysées až na námestie Concorde. Prehliadka modelov DS bola aj v parížskych Tuilerijských záhradách a previedla návštevníkov svetom DS a históriou modelov od roku 1955 až po dnešok.

4 Nový DS
Nový model DS je tak ako jeho predchodca krásny, jedinečný a má elegantné línie

Model DS bol prelomový, nadčasový a mal avantgardný dizajn. Taký bol pôvodný model a v tejto línii sa nesie aj súčasná ponuka DS. Autá značky DS sa nikdy nepodobali a podľa automobilky ani nebudú podobať na nič iné. Od roku 1955 sa DS odlišuje a vyznačuje jedinečnými technologickými riešeniami ako aj revolučnými a elegantnými líniami. Takže – história značky DS pokračuje aj po 60 rokoch.

1 Citroen DS 2 Citroen DS 19 3 Citroen DS Interiér 4 Nový DS 5 Citroen DS Prestige 1970 6 Citroen DS 19 7 Citroen DS 19 8 Citroen DS 9 Citroen DS 21 cabriolet 1968
Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."