Citroën si štýlovo pripomenul históriu

Piatok, 15 august 2014

Na zraze historických vozidiel značky Citroën Euro Citro 2014 vo francúzskom meste Le Mans, v priestoroch kde sa každoročne konajú slávne 24hodinové preteky, sme síce osobne neboli, zato máme odtiaľ snímky dokumentujúce túto veľkolepú udalosť. Preneste sa virtuálne o niekoľko desaťročí do minulosti a zaspomínajte si na slávne modely francúzskej automobilky.

1 Euro Citro 2014
Priestor na zraze historických automobilov mali skutočné modely, ale aj zmenšeniny

Po piatich rokoch, keď predchádzajúci zraz sa konal v roku 2009, sa v Le Mans opäť predstavili modely z bohatej histórie značky Citroën, vrátane prezentačných jázd na okruhu. Udalosti a z časti i priebeh tohto podujatia pripomína séria fotografií z miesta konania zrazu, okruhu pretekov 24LeMans.

To, že podujatie Citroënu malo veľký úspech u majiteľov skvostov tejto francúzskej značky, svedčí aj skutočnosť, že sa na tejto veľkolepej akcii zúčastnilo viac ako 3000 historických vozidiel Citroën a podľa odhadov viac ako desaťtisíc návštevníkov.

4 Euro Citro 2014
Ozdobou každého automobilového podujatia sú dnes už historické modely Citroën DS

Pozornosť pútali aj vystavené štúdie z Conservatoire Citroën a ďalšie vystavené exponáty, ktorých tu bolo až 150 exemplárov, ale tiež nový Citroën C4 Cactus, najnovší model značky. Všetky boli sprievodnými vozidlami originálneho peletónu historických vozidiel.

1 Euro Citro 2014 2 Euro Citro 2014 3 Euro Citro 2014 4 Euro Citro 2014 5 Euro Citro 2014 6 Euro Citro 2014 7 Euro Citro 2014 8 Euro Citro 2014 9 Euro Citro 2014 10 Euro Citro 2014 11 Euro Citro 2014 12 Euro Citro 2014
Autor: janGold
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.