Citroën: stretnutie kačíc z celého sveta

Štvrtok, 21 júl 2011

Citroën si v tridsiatych rokoch minulého storočia predsavzal vyrábať automobil, ktorý by na svojej palube prepravil štyri dospelé osoby a 50 kilogramov zemiakov. Na trh mal byť uvedený v roku 1939, vojna však veľkolepý plán Citroënu prekazila. Išlo o model 2 CV prezývaný kačica.

Citroen 2 CV
Citroën 2 CV prezývaný kačica alebo aj škaredé káčatko bol nesmierne úspešný model. Spolu sa ho vyrobilo celkom vyše 5,1 milióna kusov a výroba trvala celých 42 rokov do roku 1990.

Plány Citroënu zničila vojna. Aj celú produkciu pripravenú pre trh. Až na päť dobre ukrytých exemplárov, z ktorých jeden patril spoločnosti Michelin. Automobil bol nakoniec vystavený na autosalóne v Paríži v roku 1948. Práve tu sa začala jeho cesta za budúcou slávou. Úspech nového modelu s dosť netradične vyzerajúcou karosériou, ktorý dostal pomenovanie 2 CV, bol neuveriteľný a Citroën sa môže chváliť počtom 5 114 969 exemplárov vyrobených v rokoch 1948 až 1990, z čoho 1 246 335 boli dodávky.

Teraz sa schyľuje k celosvetovému zrazu priateľov modelu 2CV, ktorý sa koná každé dva roky, vždy v inej krajine. Na území Francúzska sa naposledy konal v roku 1989. Na zraze sa očakáva množstvo účastníkov zo všetkých kútov sveta. Viacero francúzskych klubov 2 CV zriadi na okrajoch základne zrazu informačné strediská, aby im uľahčili vstup a ponúkli eventuálne možnosti ubytovania.

Väčšina klubov 2 CV z celého sveta ohlásila svoju účasť na najväčšom podujatí zasvätenom Citroën 2 CV, ktoré sa bude konať od 26. do 31. júla v Salbris (Loir et Cher) vo Francúzsku na ploche s rozlohou 60 hektárov. Už teraz evidujú organizátori podujatia 5300 prihlásených účastníkov, takže 19. svetové stretnutie priateľov 2 CV bude lámať rekordy v účasti.

Majitelia tohto mýtického modelu a návštevníci podujatia sa môžu tešiť na množstvo animácií a rôzne expozície. Značka tu vystaví aj štyri predsérie tohto modelu s predvojnového obdobia a taktiež využije túto príležitosť na vystavenie štúdie REVOLTe, luxusného a technologicky vyspelého mestského vozidla, ktorého línie boli inšpirované slávnou kačicou.

Pre účastníkov zrazu pripravili organizátori množstvo sprievodných akcií. Bokom nezostali ani novinári, pre ktorých bude k dispozícii niekoľko Citroënov 2 CV, aby mali možnosť objaviť alebo si znova vyskúšať pocit z jazdy tohto legendárneho modelu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.