Citroën: stretnutie kačíc z celého sveta

Štvrtok, 21 júl 2011

Citroën si v tridsiatych rokoch minulého storočia predsavzal vyrábať automobil, ktorý by na svojej palube prepravil štyri dospelé osoby a 50 kilogramov zemiakov. Na trh mal byť uvedený v roku 1939, vojna však veľkolepý plán Citroënu prekazila. Išlo o model 2 CV prezývaný kačica.

Citroen 2 CV
Citroën 2 CV prezývaný kačica alebo aj škaredé káčatko bol nesmierne úspešný model. Spolu sa ho vyrobilo celkom vyše 5,1 milióna kusov a výroba trvala celých 42 rokov do roku 1990.

Plány Citroënu zničila vojna. Aj celú produkciu pripravenú pre trh. Až na päť dobre ukrytých exemplárov, z ktorých jeden patril spoločnosti Michelin. Automobil bol nakoniec vystavený na autosalóne v Paríži v roku 1948. Práve tu sa začala jeho cesta za budúcou slávou. Úspech nového modelu s dosť netradične vyzerajúcou karosériou, ktorý dostal pomenovanie 2 CV, bol neuveriteľný a Citroën sa môže chváliť počtom 5 114 969 exemplárov vyrobených v rokoch 1948 až 1990, z čoho 1 246 335 boli dodávky.

Teraz sa schyľuje k celosvetovému zrazu priateľov modelu 2CV, ktorý sa koná každé dva roky, vždy v inej krajine. Na území Francúzska sa naposledy konal v roku 1989. Na zraze sa očakáva množstvo účastníkov zo všetkých kútov sveta. Viacero francúzskych klubov 2 CV zriadi na okrajoch základne zrazu informačné strediská, aby im uľahčili vstup a ponúkli eventuálne možnosti ubytovania.

Väčšina klubov 2 CV z celého sveta ohlásila svoju účasť na najväčšom podujatí zasvätenom Citroën 2 CV, ktoré sa bude konať od 26. do 31. júla v Salbris (Loir et Cher) vo Francúzsku na ploche s rozlohou 60 hektárov. Už teraz evidujú organizátori podujatia 5300 prihlásených účastníkov, takže 19. svetové stretnutie priateľov 2 CV bude lámať rekordy v účasti.

Majitelia tohto mýtického modelu a návštevníci podujatia sa môžu tešiť na množstvo animácií a rôzne expozície. Značka tu vystaví aj štyri predsérie tohto modelu s predvojnového obdobia a taktiež využije túto príležitosť na vystavenie štúdie REVOLTe, luxusného a technologicky vyspelého mestského vozidla, ktorého línie boli inšpirované slávnou kačicou.

Pre účastníkov zrazu pripravili organizátori množstvo sprievodných akcií. Bokom nezostali ani novinári, pre ktorých bude k dispozícii niekoľko Citroënov 2 CV, aby mali možnosť objaviť alebo si znova vyskúšať pocit z jazdy tohto legendárneho modelu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.