Citroën: stretnutie kačíc z celého sveta

Štvrtok, 21 júl 2011

Citroën si v tridsiatych rokoch minulého storočia predsavzal vyrábať automobil, ktorý by na svojej palube prepravil štyri dospelé osoby a 50 kilogramov zemiakov. Na trh mal byť uvedený v roku 1939, vojna však veľkolepý plán Citroënu prekazila. Išlo o model 2 CV prezývaný kačica.

Citroen 2 CV
Citroën 2 CV prezývaný kačica alebo aj škaredé káčatko bol nesmierne úspešný model. Spolu sa ho vyrobilo celkom vyše 5,1 milióna kusov a výroba trvala celých 42 rokov do roku 1990.

Plány Citroënu zničila vojna. Aj celú produkciu pripravenú pre trh. Až na päť dobre ukrytých exemplárov, z ktorých jeden patril spoločnosti Michelin. Automobil bol nakoniec vystavený na autosalóne v Paríži v roku 1948. Práve tu sa začala jeho cesta za budúcou slávou. Úspech nového modelu s dosť netradične vyzerajúcou karosériou, ktorý dostal pomenovanie 2 CV, bol neuveriteľný a Citroën sa môže chváliť počtom 5 114 969 exemplárov vyrobených v rokoch 1948 až 1990, z čoho 1 246 335 boli dodávky.

Teraz sa schyľuje k celosvetovému zrazu priateľov modelu 2CV, ktorý sa koná každé dva roky, vždy v inej krajine. Na území Francúzska sa naposledy konal v roku 1989. Na zraze sa očakáva množstvo účastníkov zo všetkých kútov sveta. Viacero francúzskych klubov 2 CV zriadi na okrajoch základne zrazu informačné strediská, aby im uľahčili vstup a ponúkli eventuálne možnosti ubytovania.

Väčšina klubov 2 CV z celého sveta ohlásila svoju účasť na najväčšom podujatí zasvätenom Citroën 2 CV, ktoré sa bude konať od 26. do 31. júla v Salbris (Loir et Cher) vo Francúzsku na ploche s rozlohou 60 hektárov. Už teraz evidujú organizátori podujatia 5300 prihlásených účastníkov, takže 19. svetové stretnutie priateľov 2 CV bude lámať rekordy v účasti.

Majitelia tohto mýtického modelu a návštevníci podujatia sa môžu tešiť na množstvo animácií a rôzne expozície. Značka tu vystaví aj štyri predsérie tohto modelu s predvojnového obdobia a taktiež využije túto príležitosť na vystavenie štúdie REVOLTe, luxusného a technologicky vyspelého mestského vozidla, ktorého línie boli inšpirované slávnou kačicou.

Pre účastníkov zrazu pripravili organizátori množstvo sprievodných akcií. Bokom nezostali ani novinári, pre ktorých bude k dispozícii niekoľko Citroënov 2 CV, aby mali možnosť objaviť alebo si znova vyskúšať pocit z jazdy tohto legendárneho modelu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.