Citroën testuje C-Elysée WTCC

Štvrtok, 01 august 2013

Francúzska automobilka Citroën sa pripravuje na vstup do seriálu majstrovstiev sveta cestovných automobilov WTCC. Stane sa tak už od budúcej sezóny 2014 s vozidlom postavenom na báze modelu C-Elysée, ktoré bude pilotovať deväťnásobný majster sveta z rallye Sebestien Loeb.

Citroen C-Elysée WTCC
Citroën vstúpi v roku 2é14 do seriálu majstrovstiev sveta cestovných automobilov WTCC

Citroën koncom minulého roka na autosalóne v Paríži v prítomnosti Frédérica Banzeta, Yvesa Mattona a Sébastiena Loeba predstavil nový Citroën C-Elysée. Už vtedy napevno rátal, že do sedla svojho pretekárskeho špeciálu posadí majstra volantu Sébastiena Loeba. Teraz, po desiatich mesiacoch, je z novinky pretekársky špeciál pripravený na testovanie a od budúcej sezóny naplno bojovať v seriáli WTCC. C-Elysée WTCC je prvým automobilom postaveným podľa nových pravidiel FIA platných od budúceho roka.

Podľa Citroënu model C-Elysée ťaží zo skúseností značky v oblasti dizajnu, konštrukcie a kvality. "Voľba C-Elysée ako základného modelu pre nasadenie nášho vozidla do WTCC jasne poukazuje na náš zámer využívať preteky ako aktívnu podporu ďalšieho rastu predajných čísel," zdôvodňuje Frédéric Banzet, generálny riaditeľ spoločnosti Citroën. "Preteky seriálu WTCC sú celosvetovým podujatím a bude pre nás výzvou vyslať C-Elysée, náš kľúčový model, pretekať pred fanúšikmi automobilového športu na celom svete" dodáva šéf Citroënu.

"Z technického hľadiska bolo rozhodnutie vybrať C-Elysée pre aerodynamické vlastnosti trojpriestorovej karosérie ideálnou voľbou. Preto nám model C-Elysée absolútne vyhovuje," pridáva Xavier Mestelan-Pinon, technický riaditeľ tímu Citroën Racing. "Vďaka tomu sme mohli vcelku ľahko zabudovať viacero rôznorodých komponentov. Navyše ide o naše prvé okruhové vozidlo a tak sme jeho voľbu dôkladne zvažovali. V tomto prípade ide o zaujímavú výzvu."

Citroën C-Elysée WTCC bude obutý do 18palcových pneumatík a už pohľad naň má byť impozantný. Predný nárazník s integrovaným spojlerom zvýrazní masku chladiča s dominantným znakom dvojitého šípu. Rozšírené predné aj zadné blatníky spolu so spojlermi dopĺňajú jednoznačne športový charakter karosérie. Zadné krídlo má prilepiť vozidlo viac na vozovku. Pod kapotou bude motor 1,6 turbo s priamym vstrekovaním, ktorý používa aj model DS3 WRC. Väčšia príruba prepĺňania zabezpečila nárast výkonu až na 280 kW/380 k. Šesťstupňová sekvenčná prevodovka bude poháňať iba predné kolesá.

Citroën C-Elysée WTCC sa už jazdí a aktuálne sa začína jeho testovací a vývojový program. Vozidlo sa publiku po prvý raz predstaví počas medzinárodného autosalónu vo Frankfurte od 12. do 22. septembra.

Technické údaje C-Elysée WTCC

Podvozok

KonštrukciaŠkrupinová, zosilnená viacbodov zvarovanou klietkou
KarosériaOceľ a kompozitné materály

Motor

TypeCitroën Racing – 1,6 turbo s priamym vstrekovaním
Vŕtanie x zdvih82 x 75,5 mm
Zdvihový objem1598 cm3
Maximálny výkon280 kW/380 k pri 6 000 ot/min
Maximálny krútiaci moment400 Nm pri 4 500 ot/min
Litrový výkon174,8 kW/L (237,8 k/L)
Ventilový rozvodDva vačkové hriadele v hlave valcov, 4 ventily na valec
Dodávka palivaPriame vstrekovanie ovládané jednotkou Magneti Marelli

Spojka

DruhDvojkotúčová karbónová

Prevodovka

PohonPredných kolies
PrevodovkaSekvenčná, šesťstupňová Sadev, ovládaná mechanicky
DiferenciálSamosvorný, mechanický

Brzdy

VpreduChladené kotúče s priemerom 380 mm, 4-piestikové strmene
VzaduChladené kotúče s priemerom 300 mm, 2-piestikové strmene
Rozdeľovanie účinkuNastaviteľné z kokpitu

Odpruženie

ZavesenieMcPherson vpredu aj vzadu
TlmičeNastaviteľné

Riadenie

DruhS hydraulickým posilňovačom

Kolesá

RozmeryDisky 10x18" - pneumatiky Yokohama Ø 660 x 275

Rozmery, hmotnosti a objemy

Dĺžka/šírka4577 mm/1950 mm
Rázvor2700 mm
Rozchod1750 mm (vpredu aj vzadu)
Nádrž50 litrov
Hmotnosť1100 kg minimum s vodičom (predpis)

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.