Čo robiť, keď vám ukradnú auto v zahraničí

Pondelok, 14 august 2017

Letná sezóna je v plnom prúde a húfy dovolenkárov mieria do zahraničia. Mnohí z nich smerujú práve k slovenskému moru – do Chorvátska, či na pobrežie Talianska a Slovinska. Niektorí odvážlivci majú namierené k Baltskému moru na poľskom, litovskom či nemeckom pobreží. Ako sa pripraviť na to, aby vás za hranicami nezaskočilo vykradnuté auto?

sea-800x600
Pozor na krádež auta v zahraničí. Zdroj: pixabay.com

Pri ceste za hranice nezabudnite na poistenie a na dôležité kontakty. A najmä na opatrnosť. Okrem toho, že si pred cestou dáte skontrolovať kondičku vášho štvorkolesového spoločníka, nezabudnite si posvietiť aj na dokumenty od auta a na poistenie. Ak nemáte havarijné poistenie, zvážte, či si ho predsa len nevybavíte. V Onlii je možné si ho uzatvoriť napríklad len na čas, ktorý strávite v zahraničí. Zdĺhavá, niekoľkohodinová cesta totiž môže zvyšovať riziko autonehody. Pred odchodom na dovolenkovú cestu si nachystajte kontakty na poisťovňu, ale aj čísla na slovenské zastupiteľské úrady v cieľovej destinácii.

Slovenskí policajti v Chorvátsku

Ak mierite do Chorvátska, je šikovné mať po ruke číslo na slovenských policajtov, ktorí každé leto asistujú svojim chorvátskym kolegom na pobreží. Štyri dvojčlenné hliadky nájdete v Splitsko-dalmatínskej a Primorsko-goranskej župe, a to až do 31. augusta.

Pokiaľ ide o Dalmáciu, patria pod ich spádovú oblasť vyťažené a Slovákmi obľúbené mestá Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska. Dovoláte sa im na čísle +385 99 7201 001 (sídlia v Splite).

Primorsko-goranská posádku pôsobí v mestách Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga a kontaktovať ich môžete na čísle +385 99 7201 002 (sídlia v Crikvenici). Prirodzene, je dobré mať poznačený aj kontakt priamo na policajnú stanicu v letovisku, kde dovolenkujete.

Na zlodejov pozor všade, opatrnosť je vždy namieste

Lepkavé prsty majú ľudia aj v zahraničí a autá či karavany dovolenkárov sú pre zlodejov lákavou korisťou. Vykrádači áut či rovno "autičkári” číhajú všade a počas letnej sezóny majú doslova žne. Preto im netreba prácu uľahčovať.

Riaďte sa týmito pravidlami:

 • ak idete autom na pláž, určite si nenechávajte kľúče od auta na deke, ležadle či len tak voľne pohodené na stole v bare;
 • nikdy si neberte kľúče so sebou do vody, môžu sa ľahko ocitnúť na dne mora alebo sa môžu poškodiť a znefunkčniť;
 • v samotnom aute si nenechávajte cennosti a nenechávajte nič na viditeľnom mieste;
 • sedadlá aj viditeľné úložné priestory medzi sedadlami nechajte prázdne;
 • nedajte zlodejom šancu, aby niečo pritiahlo ich pozornosť a pri odchode z auta vždy skontrolujte, či máte pri sebe mobil a peňaženku, lebo práve tieto zabudnuté veci môžu mať za následok rozbité okno, cez ktoré si zlodej váš telefón či peniaze vezme;
 • pokiaľ sa dá, parkujte počas dovolenky vždy priamo v areáli ubytovania alebo v jeho tesnej blízkosti;
 • neparkujte v bočnej uličke a vždy si cez deň poriadne obzrite miesto, kde chcete parkovať a predstavte si ho, ako vyzerá v noci;
 • keď idete na výlet, investujte radšej zopár drobných navyše a zaparkujte vaše auto na platenom parkovisku;
 • zahraničná poznávacia značka auta zaparkovaného kdesi na ulici zlodejov vždy priláka;
 • okrem krádeže sa ale môže stať aj to, že vám auto jednoducho odtiahnu a ešte aj zaplatíte pokutu;
 • nikdy nenechávajte kľúče v aute a už vôbec nie v zapaľovaní, a to ani na krátky okamih, presne na tieto nestrážené sekundy zlodeji čakajú.
car-800x600
Zlodeji a vykrádači číhajú na každom rohu. Zdroj: pixabay.com

Čo robiť, ak zistíte, že vám ukradli auto

Aj pri najväčšej opatrnosti sa môže stať, že po dni strávenom na pláži alebo na poznávacom výlete s hrôzou zistíte, že vaše auto zmizlo. Čo vtedy robiť? V prvom rade zachovajte pokoj a nerobte žiadnu paniku.

Ak ste nenašli svoje auto, najskôr zistite u miestnej odťahovej služby, či vám auto neodtiahla kvôli nesprávnemu parkovaniu. Potom kontaktujte miestnu štátnu políciu a poisťovňu, prípadne lízingovú spoločnosť. Ak máte pripoistenie asistenčných služieb, poisťovňa vám môže pri krádeži celého auta zabezpečiť náhradné auto na cestu domov, návrat alebo pokračovanie v ceste autobusom či vlakom, alebo dokonca ubytovanie v hoteli na najviac dve noci.

Polícia vám v zahraničí odovzdá doklad o nahlásení krádeže vozidla. Po návrate na Slovensko je potrebné, aby ste krádež oznámili aj našej štátnej polícii a odovzdali im doklad, ktorý ste dostali od zahraničnej polície. Pátranie po ukradnutom vozidle si následne koordinuje zahraničná polícia s tou slovenskou. Výsledok vyšetrovania krádeže vozidla vám oznámi slovenská polícia a vydá vám doklad o ukončení vyšetrovania.

Ak sa auto nenájde, prípad začne riešiť poisťovňa, ktorá bude potrebovať od polície potvrdenie o nahlásení krádeže a potvrdenie o ukončení vyšetrovania. V prípade, že máte poistku proti krádeži, škoda vám bude preplatená po skončení celého vyšetrovania (políciou aj poisťovňou). Vašou povinnosťou bude odovzdať všetky kľúče od vozidla, čo je jednou zo základných podmienok a dôkazov, že zlodej si auto neotvoril kľúčom sám, a teda, že sa nejedná o poistný podvod.

Ako postupovať pri vykradnutí auta

Zistenie, že vám vykradli auto počas vytúženého oddychu v zahraničí určite nikoho nepoteší. Tu tiež platí, že je potrebné kontaktovať miestnu štátnu políciu a poisťovňu, ktoré sa budú prípadu vykradnutého vozidla venovať. Od polície dostanete doklad o nahlásení krádeže, ktorý je potrebné odovzdať poisťovni.

Ak máte poistenie proti krádeži, to sa vzťahuje aj na krádež štandardnej alebo doplnkovej výbavy auta a neoprávnené použitie vozidla cudzou osobou. Je však potrebné vedieť, že do tohto poistenia sa nezahŕňa krádež paliva z nádrže, ani odnímateľné veci z interiéru auta akými sú napríklad prenosná navigácia, mobilný telefón a podobne.

Ďalšiu možnosť, ako sa chrániť na cestách v zahraničí, predstavuje poistenie batožiny, ktoré sa vzťahuje na veci uložené v strešnom boxe a batožinovom priestore.

Čo robiť v prípade iných poistných udalostí

Okrem krádeže sa vám v zahraničí môže pritrafiť aj iná nepríjemnosť. Oškreté alebo narazené auto dokáže poriadne pokaziť pocity z dovolenky. Nehovoriac o tom, keď sa váš štvorkolesový spoločník pokazí rovno na diaľnici.

V prípade nehody alebo poruchy vždy označte miesto nehody výstražným trojuholníkom a myslite na svoju bezpečnosť a bezpečnosť vašich spolucestujúcich. Ak sa nachádzate na území Európskej únie, pomoc nájdete na univerzálnom čísle 112. Pre takýto prípad si odložte aj esemesky od vášho operátora, ktorý vám pri prekročení hraníc cudzej krajiny vždy pošle informácie s potrebnými kontaktmi.

Samozrejmosťou je vždy kontaktovať políciu a poisťovňu. Pre potreby šetrenia poistnej udalosti je dôležité mať so sebou tlačivo Správa o nehode, na škodu nie sú ani vlastné fotografie z miesta činu. S mobilnou aplikáciou Onlia nahlásite poistnú udalosť sami, rýchlo, jednoducho a bez papierovačiek.

SPOLU
Hlásenie škody cez Onlia mobilnú aplikáciu. Zdroj: Onlia

Na dovolenku do zahraničia si teda zoberte okrem dobrej nálady aj opatrnosť a poistenie. Tieto veci sa vám vždy zídu.

Zdroj: Onlia

Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.