Dacia Duster s ocenením Autobest 2011

Piatok, 17 december 2010

Ocenenie Autobest sa každoročne udeľuje najdostupnejšiemu automobilu na trhu. Za rok 2010 toto ocenenie patrí Dacii Duster. Rozhodla o tom porota zložená z 15 odborných motoristických novinárov pôsobiacich v 14 krajinách východnej Európy, Rusku a Turecku.

Dacia Duster
Dacia Duster, víťaz ankety Autobest 2011, ako najdostupnejší automobil na trhu

Porota rozhodla na základe klasifikácie 13 kritérií, ktoré okrem iných zahŕňali spotrebu, všestrannosť, vnútorný priestor a styling. Za každé kritérium sa prideľovali body a Duster získal spolu 863 bodov. Dacia Duster dominovala na najvyšších pozíciách u 10tich členov poroty. Ocenenie Autobest sa udeľuje už 10 rokov. Za Daciou Duster na druhom mieste skončil Opel Meriva s 822 bodmi a tretí bol Renault Fluence s 717 bodmi. Štvrté miesto patrí Citroenu C3 s 654 bodmi a piata skončila Kia Venga so ziskom 544 bodov.

Duster sa predáva v Európe, Turecku a v krajinách Maghrebu. Všade tu od jari tohto roka zaznamenal výrazný predajný úspech. Popularitu si Duster získal vďaka svojmu 4x4 stylingu, veľmi dobrým off-roadovým jazdným vlastnostiam a pomeru vnútorného priestoru a ceny. Daciu Duster vyhľadávajú zákazníci, ktorí hľadajú spoľahlivý a cenovo dostupný off-road.

Duster je jednoznačne medzinárodným automobilom. V roku 2011 bude Duster dostupný s logom Renault na mnohých nových trhoch. Začne sa predávať na trhoch Gulfského zálivu, v Brazílii, Argentíne, Kolumbii, Mexiku a Chile. Tiež v Rusku, ktoré spustí výrobu Dustera v závode Avtoframos v Moskve.

Autor: J. Goldberger
Foto: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.