Dacia Duster s ocenením Autobest 2011

Piatok, 17 december 2010

Ocenenie Autobest sa každoročne udeľuje najdostupnejšiemu automobilu na trhu. Za rok 2010 toto ocenenie patrí Dacii Duster. Rozhodla o tom porota zložená z 15 odborných motoristických novinárov pôsobiacich v 14 krajinách východnej Európy, Rusku a Turecku.

Dacia Duster
Dacia Duster, víťaz ankety Autobest 2011, ako najdostupnejší automobil na trhu

Porota rozhodla na základe klasifikácie 13 kritérií, ktoré okrem iných zahŕňali spotrebu, všestrannosť, vnútorný priestor a styling. Za každé kritérium sa prideľovali body a Duster získal spolu 863 bodov. Dacia Duster dominovala na najvyšších pozíciách u 10tich členov poroty. Ocenenie Autobest sa udeľuje už 10 rokov. Za Daciou Duster na druhom mieste skončil Opel Meriva s 822 bodmi a tretí bol Renault Fluence s 717 bodmi. Štvrté miesto patrí Citroenu C3 s 654 bodmi a piata skončila Kia Venga so ziskom 544 bodov.

Duster sa predáva v Európe, Turecku a v krajinách Maghrebu. Všade tu od jari tohto roka zaznamenal výrazný predajný úspech. Popularitu si Duster získal vďaka svojmu 4x4 stylingu, veľmi dobrým off-roadovým jazdným vlastnostiam a pomeru vnútorného priestoru a ceny. Daciu Duster vyhľadávajú zákazníci, ktorí hľadajú spoľahlivý a cenovo dostupný off-road.

Duster je jednoznačne medzinárodným automobilom. V roku 2011 bude Duster dostupný s logom Renault na mnohých nových trhoch. Začne sa predávať na trhoch Gulfského zálivu, v Brazílii, Argentíne, Kolumbii, Mexiku a Chile. Tiež v Rusku, ktoré spustí výrobu Dustera v závode Avtoframos v Moskve.

Autor: J. Goldberger
Foto: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.