Ďalší "svet" na Slovakia Ringu

Sobota, 02 jún 2012

Po pretekoch automobilov seriálu majstrovstiev sveta WTCC mieria na Slovensko ďalšie vrcholné preteky – majstrovstvá sveta automobilov GT1. Je to ďalšie podujatie zo série prestížnych svetových seriálov organizovaných pod hlavičkou medzinárodnej automobilovej federácie FIA. Uskutoční sa od piatka do nedele 8. - až 10. júna na Slovakia Ringu.

GT1 foto

Ešte pred pár rokmi trápili motorizmus na Slovensku športové "suchoty". Aj to jediné vrcholné podujatie, Cena Slovenska v Piešťanoch, odišlo do zabudnutia. Možno sme závideli našim južným susedom Hungaroring a preteky formuly 1. Iba pred pár rokmi podobný, ale určite modernejší a všestrannejší motoristický stánok vyrástol ako z vody na juhu Slovenska – veľkolepý motoristický areál Slovakia Ring. Ak sme mali spočiatku obavy o zaplnenie jeho kalendára hodnotnými podujatiami, to už dlho neplatí. Ale že tak skoro tu budeme organizovať majstrovstvá sveta, a hneď dvoje pretekov krátko za sebou, to pripúšťal asi málokto.

Preteky na Slovakia Ringu sú štvrtým podujatím z deviatich zaradených do tohtoročného kalendára. Tri doterajšie sa konali vo Francúzsku, Belgicku a Španielsku. Po našom slovenskom podujatí bude nasledovať päť zostávajúcich v Portugalsku, dvakrát v Číne, predposledné podujatie sa pôjde v Rusku (Moskve) a seriál uzavrú preteky v Indii.

Trojdňové víkendové podujatie na Slovakia Ringu sa organizuje pod hlavičkou Matador GT1 Racing Weekend. Pretekať budú silné vyše päťsto koňové pretekárske špeciály tých najzvučnejších značiek. Ide o deväť svetových výrobcov automobilov: Ferrari, Porsche, Lamborghini, Audi, Aston Martin, BMW, Ford, McLaren a Mercedes. Každá značka postaví na štart dva automobily, takže na 5922 metrovom okruhu bude jazdiť osemnásť najrýchlejších plechových áut, ktoré brázdia aj európske okruhy.

Na Slovakia Ringu práve v týchto pretekoch bude mať svoje zastúpenie aj Slovensko. Do kokpitu pretekárskeho Lamborghini si sadne síce mladý, ale dnes už veľmi skúsený automobilov pretekár Štefan Rosina. Druhého jazdca pre dvojhodinové preteky vyberie nemecký tím, za ktorý náš jazdec preteká. Treba dodať, že Štefan nejazdí tieto preteky pravidelne, ale na Slovakia Ring ho nominovali najmä preto, že dobre pozná náš okruh a mohlo by sa mu tu dariť. Aj napriek tomu, že Lamborghini Gallardo MP 600 nepatrí k špičke v seriáli GT1. V druhom Lamborghini sa predstaví český jazdec Tomáš Enge, bývalý jazdec formuly 1. Česko bude mať na Slovakia Ringu dvojnásobné zastúpenie, keď druhým jazdcom bude Filip Salaquarda, ktorý bude sedlať Ferrari 458.

Lídrami seriálu po troch pretekoch sú Frédéric Makowiecki a Stef Dusseldorp jazdiaci na McLarene MP4-12C GT3. Zvučným menom je aj Portugalec Álvara Parente, ktorý bol krátko testovacím jazdcom v tíme Renault F1, podobne ako aj Holanďan Yelemer Buurman, ktorý teraz sedlá v seriáli GT1 automobil BMW Z4. Jeho kolegom je štvornásobný majster sveta zo seriálu GT Nemec Michael Bartels. Na štartovej listine na Slovakia Ringu nebude chýbať ani ďalší Nemec Wilkelhock – jazdiť bude na Mercedese SLS AMG GT3. Zo zvučných mien uvidíme na štarte aj syna slávneho trojnásobného majstra sveta F1 Nikiho Laudu - 31ročného Matiasa, ktorý jazdí na BMW Z4.

Všetky tieto superrýchle autá GT1uvidíme na Slovakia Ringu v piatok počas voľných tréningov, rovnako aj v sobotu dopoludnia. V sobotu predpoludním o pol dvanástej sú potom na programe kvalifikačné preteky (body do priebežnej klasifikácie získavajú prví traja v cieli), v ktorých pôjde o postavenie na štarte do nedeľňajších hlavných pretekov, ktoré štartujú o 14,45, pričom rovnako sobotňajšie kvalifikačné aj tie v nedeľu sa jazdia na dve hodiny.

Preteky GT1 však nie sú jediné počas trojdňového podujatia. V rámci tohto bohatého motoristického športového víkendu sa budú jazdiť aj majstrovstvá Slovenska a Maďarska v divízii do 2000 a nad 2000 cm³. Jazdiť sa bude aj značkový seriál Lotus Cup Eastern Europe, tiež preteky formúl divízií 2 a 3, zaujímavé a vyrovnané súboje možno očakávať aj v pretekoch Swift Suzuki Bio Cupu. A chýbať na Slovakia Ringu nebudú ani preteky seriálu Vizio Porsche GT3 Challenge na autách Porsche 997 GT Cup. Na svoje si popri množstve pretekov prídu aj rodiny s deťmi, pre ktoré organizátori pripravili bohatý a zaujímavý program.

Dobrá správa aj na záver: ak sa zúčastníte našej súťaže a správne odpoviete na našu otázku, môžete dostať od nás zadarmo po dve vstupenky na sobotu alebo nedeľu. Súťažná otázka:Kde sa nachádza jediný slovenský profesionálny pretekársky okruh Slovakia Ring? Zaradíme vás do žrebovania o vstupenky na sobotu 9.6. a nedeľu 10.6. 2012. Celkovo odmeníme 6 výhercov po 2 vstupenky. Vaše odpovede posielajte najneskôr do štvrtka 7. júna na mailovú adresu jan.goldberger@svetmotorov.sk. Nezabudnite pripísať k odpovedi váš telefonický kontakt na mobilný telefón.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.