Ďalší "svet" na Slovakia Ringu

Sobota, 02 jún 2012

Po pretekoch automobilov seriálu majstrovstiev sveta WTCC mieria na Slovensko ďalšie vrcholné preteky – majstrovstvá sveta automobilov GT1. Je to ďalšie podujatie zo série prestížnych svetových seriálov organizovaných pod hlavičkou medzinárodnej automobilovej federácie FIA. Uskutoční sa od piatka do nedele 8. - až 10. júna na Slovakia Ringu.

GT1 foto

Ešte pred pár rokmi trápili motorizmus na Slovensku športové "suchoty". Aj to jediné vrcholné podujatie, Cena Slovenska v Piešťanoch, odišlo do zabudnutia. Možno sme závideli našim južným susedom Hungaroring a preteky formuly 1. Iba pred pár rokmi podobný, ale určite modernejší a všestrannejší motoristický stánok vyrástol ako z vody na juhu Slovenska – veľkolepý motoristický areál Slovakia Ring. Ak sme mali spočiatku obavy o zaplnenie jeho kalendára hodnotnými podujatiami, to už dlho neplatí. Ale že tak skoro tu budeme organizovať majstrovstvá sveta, a hneď dvoje pretekov krátko za sebou, to pripúšťal asi málokto.

Preteky na Slovakia Ringu sú štvrtým podujatím z deviatich zaradených do tohtoročného kalendára. Tri doterajšie sa konali vo Francúzsku, Belgicku a Španielsku. Po našom slovenskom podujatí bude nasledovať päť zostávajúcich v Portugalsku, dvakrát v Číne, predposledné podujatie sa pôjde v Rusku (Moskve) a seriál uzavrú preteky v Indii.

Trojdňové víkendové podujatie na Slovakia Ringu sa organizuje pod hlavičkou Matador GT1 Racing Weekend. Pretekať budú silné vyše päťsto koňové pretekárske špeciály tých najzvučnejších značiek. Ide o deväť svetových výrobcov automobilov: Ferrari, Porsche, Lamborghini, Audi, Aston Martin, BMW, Ford, McLaren a Mercedes. Každá značka postaví na štart dva automobily, takže na 5922 metrovom okruhu bude jazdiť osemnásť najrýchlejších plechových áut, ktoré brázdia aj európske okruhy.

Na Slovakia Ringu práve v týchto pretekoch bude mať svoje zastúpenie aj Slovensko. Do kokpitu pretekárskeho Lamborghini si sadne síce mladý, ale dnes už veľmi skúsený automobilov pretekár Štefan Rosina. Druhého jazdca pre dvojhodinové preteky vyberie nemecký tím, za ktorý náš jazdec preteká. Treba dodať, že Štefan nejazdí tieto preteky pravidelne, ale na Slovakia Ring ho nominovali najmä preto, že dobre pozná náš okruh a mohlo by sa mu tu dariť. Aj napriek tomu, že Lamborghini Gallardo MP 600 nepatrí k špičke v seriáli GT1. V druhom Lamborghini sa predstaví český jazdec Tomáš Enge, bývalý jazdec formuly 1. Česko bude mať na Slovakia Ringu dvojnásobné zastúpenie, keď druhým jazdcom bude Filip Salaquarda, ktorý bude sedlať Ferrari 458.

Lídrami seriálu po troch pretekoch sú Frédéric Makowiecki a Stef Dusseldorp jazdiaci na McLarene MP4-12C GT3. Zvučným menom je aj Portugalec Álvara Parente, ktorý bol krátko testovacím jazdcom v tíme Renault F1, podobne ako aj Holanďan Yelemer Buurman, ktorý teraz sedlá v seriáli GT1 automobil BMW Z4. Jeho kolegom je štvornásobný majster sveta zo seriálu GT Nemec Michael Bartels. Na štartovej listine na Slovakia Ringu nebude chýbať ani ďalší Nemec Wilkelhock – jazdiť bude na Mercedese SLS AMG GT3. Zo zvučných mien uvidíme na štarte aj syna slávneho trojnásobného majstra sveta F1 Nikiho Laudu - 31ročného Matiasa, ktorý jazdí na BMW Z4.

Všetky tieto superrýchle autá GT1uvidíme na Slovakia Ringu v piatok počas voľných tréningov, rovnako aj v sobotu dopoludnia. V sobotu predpoludním o pol dvanástej sú potom na programe kvalifikačné preteky (body do priebežnej klasifikácie získavajú prví traja v cieli), v ktorých pôjde o postavenie na štarte do nedeľňajších hlavných pretekov, ktoré štartujú o 14,45, pričom rovnako sobotňajšie kvalifikačné aj tie v nedeľu sa jazdia na dve hodiny.

Preteky GT1 však nie sú jediné počas trojdňového podujatia. V rámci tohto bohatého motoristického športového víkendu sa budú jazdiť aj majstrovstvá Slovenska a Maďarska v divízii do 2000 a nad 2000 cm³. Jazdiť sa bude aj značkový seriál Lotus Cup Eastern Europe, tiež preteky formúl divízií 2 a 3, zaujímavé a vyrovnané súboje možno očakávať aj v pretekoch Swift Suzuki Bio Cupu. A chýbať na Slovakia Ringu nebudú ani preteky seriálu Vizio Porsche GT3 Challenge na autách Porsche 997 GT Cup. Na svoje si popri množstve pretekov prídu aj rodiny s deťmi, pre ktoré organizátori pripravili bohatý a zaujímavý program.

Dobrá správa aj na záver: ak sa zúčastníte našej súťaže a správne odpoviete na našu otázku, môžete dostať od nás zadarmo po dve vstupenky na sobotu alebo nedeľu. Súťažná otázka:Kde sa nachádza jediný slovenský profesionálny pretekársky okruh Slovakia Ring? Zaradíme vás do žrebovania o vstupenky na sobotu 9.6. a nedeľu 10.6. 2012. Celkovo odmeníme 6 výhercov po 2 vstupenky. Vaše odpovede posielajte najneskôr do štvrtka 7. júna na mailovú adresu jan.goldberger@svetmotorov.sk. Nezabudnite pripísať k odpovedi váš telefonický kontakt na mobilný telefón.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.