Desaťmiliónty španielsky Opel

Pondelok, 04 máj 2009

V Zaragoze oslávili výrobu desaťmiliónteho automobilu vyrobeného v tunajšom závode. Bol ním päťdverový Opel Corsa ecoFLEX 1,3 CDTI zelenej farby. Symbolicky Corsa, pretože je medzníkom v histórii závodu a zvýrazňuje prínos značky Opel k životnému prostrediu.

Opel Corsa ecoFLEX

V Zaragoze vyrábaná Corsa ecoFLEX 1,3 CDTI/75 k je najekonomickejším autom značky. Má najnižšiu spotrebu a vyrába sa v najekologickejšej továrni spoločnosti. Je najúspornejším Oplom s priemernou spotrebou len 4,1 l/100 km a množstvom emisií CO2 len 109 g/km.

Spolu s troj- a päťdverovou Corsou, Corsou OPC a variantmi vanov sa v tomto španielskom závode vyrábajú aj modely Meriva a Combo. Ale aj komponenty pre iné závody General Motors v Európe. Až 90 % produkcie sa exportuje na trhy Veľkej Británie, Talianska, Nemecka a Francúzska.

Od otvorenia v roku 1982 závod v Zaragoze neustále vylepšuje svoje procesy najmodernejšou technológiou, čím si udržuje konkurencieschopnosť a vysokú produktivitu. Pôvodná výrobná kapacita závodu bola 275 000 vozidiel za rok. Neustále investície umožnili zvýšenie kapacity na terajších 485 857 vozidiel.

Samotný závod je domovom najväčšej strešnej solárnej elektrárne na svete. Masívne solárne pole sa skladá z 85 000 ľahkých solárnych modulov s aktívnou fotovoltaickou plochou 183 000 štvorcových metrov. Solárna stanica má výkon 15,4 milióna kWh za rok, čím vytvára ročné zníženie emisií CO2 o 13,5 milióna kilogramov.

Továreň v Zaragoze zamestnáva 7000 pracovníkov. Závod sa zúčastňuje na rozvoji a vzdelávaní zamestnancov a je významným zdrojom daňových príjmov a exportu regiónu. Doteraz v závode v Zaragoze vyrobili 8 436 129 vozidiel Corsa, 978 200 Meriva, 128 304 Combo, 250 728 Tigra, 153 908 Kadett a 52 731 Astra – spolu 10 miliónov Oplov Made in Spain.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.