Diaľničné známky 2016 po novom

Utorok, 01 december 2015

Na Slovensko prichádza doba elektronická a už o mesiac dáme zbohom doterajším diaľničným nalepovacím známkam a od 1. januára 2016 budeme platiť po novom elektronicky.

Diaľnice na Slovensku

Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti diaľničná známky pre rok 2015 už nebudú v doterajšej podobe s nalepovaním diaľničnej známky na čelné sklo, ale platiť budeme elektronicky. Bude sa to týkať automobilov s hmotnosťou do 3,5 tony a ich prípojných vozidiel.

Ceny sa meniť nebudú a zostávajú na úrovni ako boli v roku 2015. Desaťdňová "známka" bude stáť tak ako doteraz desať eur, za mesačnú si zaplatíme 14 eur a ročný poplatok za používanie diaľnic bude vo výške 50 eur.

Poplatok sa bude môcť uhrádzať v hotovosti alebo platobnou kartou. Pri platbe cez internet alebo mobilnú aplikáciu dostane motorista doklad o zaplatení elektronickou formou. Pri platbe v hotovosti to bude papierový doklad o platbe.

Kúpiť ich bude možné už od polovice decembra 2015 prostredníctvom internetového portálu, mobilnej aplikácie, na samoobslužných automatoch a na obchodných miestach, napríklad čerpacích staniciach.

Kontrolu zabezpečia kamery alebo vozidlá Národnej diaľničnej spoločnosti. Nasnímaná diaľničná známka sa bude kontrolovať s databázou áut, ktoré majú uhradené poplatky za používanie diaľnic. Podobný systém uhrádzanie diaľničných poplatkov používajú aj v susednom Maďarsku.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.