Diaľničné známky 2016 po novom

Utorok, 01 december 2015

Na Slovensko prichádza doba elektronická a už o mesiac dáme zbohom doterajším diaľničným nalepovacím známkam a od 1. januára 2016 budeme platiť po novom elektronicky.

Diaľnice na Slovensku

Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti diaľničná známky pre rok 2015 už nebudú v doterajšej podobe s nalepovaním diaľničnej známky na čelné sklo, ale platiť budeme elektronicky. Bude sa to týkať automobilov s hmotnosťou do 3,5 tony a ich prípojných vozidiel.

Ceny sa meniť nebudú a zostávajú na úrovni ako boli v roku 2015. Desaťdňová "známka" bude stáť tak ako doteraz desať eur, za mesačnú si zaplatíme 14 eur a ročný poplatok za používanie diaľnic bude vo výške 50 eur.

Poplatok sa bude môcť uhrádzať v hotovosti alebo platobnou kartou. Pri platbe cez internet alebo mobilnú aplikáciu dostane motorista doklad o zaplatení elektronickou formou. Pri platbe v hotovosti to bude papierový doklad o platbe.

Kúpiť ich bude možné už od polovice decembra 2015 prostredníctvom internetového portálu, mobilnej aplikácie, na samoobslužných automatoch a na obchodných miestach, napríklad čerpacích staniciach.

Kontrolu zabezpečia kamery alebo vozidlá Národnej diaľničnej spoločnosti. Nasnímaná diaľničná známka sa bude kontrolovať s databázou áut, ktoré majú uhradené poplatky za používanie diaľnic. Podobný systém uhrádzanie diaľničných poplatkov používajú aj v susednom Maďarsku.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.