Digitálne spätné zrkadlá pre Lexus ES

Utorok, 18 február 2020

Digitálne technológie sa stále viac uplatňujú aj tam, kde sme to ešte nedávno pokladali za zbytočné. Príkladom je uvedenie digitálnych vonkajších spätných zrkadiel pre luxusný hybridný Lexus ES 300h. Táto technológia japonskej automobilky sa predstaví v európskej premiére už začiatkom marca na autosalóne Ženeva 2020.

1-Lexus-digital
Lexus ES 300h s technológiou digitálnych spätných zrkadiel bude mať európsku premiéru na marcovom autosalóne v Ženeve

Systém uviedol Lexus pred dvoma rokmi v Japonsku, prvýkrát na svete na sériovo vyrábanom automobile. Ide o náhradu klasických vonkajších spätných zrkadiel kompaktnými kamerami s vysokým rozlíšením. Obraz snímaný kamerou sa z exteriéru vozidla prenáša na displeje v kabíne. Tie zabezpečujú vylepšené zobrazovanie oblasti za vozidlom a bezprostredne vedľa neho, a to za každých vonkajších atmosférických podmienok a takmer úplne eliminujú slepý uhol.

Deje sa to tak, že v predných stĺpikoch interiéru vozidla sú zabudované dva päťpalcové farebné displeje, približne v rovnakej výške ako vonkajšie spätné zrkadlá. Vodič tak nemusí nijako výrazne meniť svoje zvyklosti pri bežnom kontrolovaní spätných zrkadiel.

Kamery sú zabudované do štíhlych aerodynamických puzdier. Vďaka menším rozmerom v porovnaní s vonkajšími spätnými zrkadlami sa podarilo potlačiť aerodynamický hluk a zároveň má vodič lepší výhľad šikmo dopredu. Systém je vybavený luminiscenčným detektorom, ktorý automaticky potláča oslňovanie od svetlometov zozadu idúcich vozidiel.

Počas parkovania cúvaním sa obraz na displeji automaticky doplní o referenčné vodiace čiary a zaznamenáva vzdialenosť 20 a 50 centimetrov od zadného nárazníka, resp. 50 cm od oboch bokov vozidla.

Pri jazde mimo mesta vodič jednoduchšie odhaduje bezpečný odstup od ostatných vozidiel vďaka referenčným čiaram ukazujúcim 5, 10 a 15 metrov v smere jazdy do rýchlosti 70 km/h. Pri vyšších rýchlostiach sa znázorňujú vzdialenosti 5, 10, 15 a 30 metrov.

1-Lexus-digital2-Lexus-digital3-Lexus-digital4-Lexus-digitalAutor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.