Dizajn roka: Jaguar XF

Piatok, 16 máj 2008

Prestížne ocenenie Design of the Year, udeľované vydavateľom odborného časopisu Fleet World, získala automobilka Jaguar už po druhý raz za sebou - tentoraz za limuzínu Jaguar XF.

Jaguar XF Jaguar XF

Titul Dizajn roka je dvanástym medzinárodným ocenením, ktoré Jaguar XF získal od svojho predstavenia v septembri minulého roka. S počtom viac ako päť tisíc záväzných objednávok vo Veľkej Británii je tento model na domácom trhu veľmi úspešný a záujem oň ďalej rastie.

Predseda poroty George Emmerson komentoval ocenenie takto: V minulom roku cenu časopisu Fleet World získala štúdia Jaguar C-XF za svoj pôsobivý dizajn. Keď si sadnete do kabíny sériového modelu, vnímate jeho kvalitu, pri následnej jazde zasa to, že výrobca splnil všetky očakávania. Je to výnimočný automobil, ktorý púta na seba pozornosť ako máloktorý iný model v tejto triede.

Jaguar XF Jaguar XF

Šéfdizajnér Jaguaru Ian Callum povedal, že je nanajvýš potešiteľné dostať uznanie v novej fáze dizajnu značky Jaguar a že ocenenie je potvrdením, že nový smer je pre značku Jaguar absolútne správny.

Šéfredaktor magazínu Fleet World Ken Rogers komentoval ocenenie slovami: Jaguar XF je dramatická a pritom luxusná štvordverová limuzína. Dizajn vychádza zo slávnych tradícií značky Jaguar, zároveň je však nanajvýš aktuálnym vzorom automobilového dizajnu. Z pohľadu poroty bol predurčený stať sa klasikom automobilového dizajnu budúcnosti.

Doteraz Jaguar XF získal ocenenie Automobil roka od časopisov What Diesel Magazine, What Car? Magazine a The Sun Motoring. Renomovaný motoristický časopis Autocar mu udelil ocenenie Dizajn roka a magazín Top Gear ho poctil titulom Limuzína roka.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.