Dizajnérska súťaž: navrhnite autosedadlo

Štvrtok, 25 október 2012

Nosíte v hlave nápad a neviete čo s ním? Môže sa týkať napríklad sedadiel vo vašom vysnívanom aute. Lenže práve také sedadlá žiadny výrobca vo svojom modeli nemá. Žiadny problém! Spoločnosť BASF, ktorá vo svojom širokom portfóliu činností má aj výrobu plastov, ponúka šancu všetkým, ktorí majú schopnosť navrhnúť dizajn sedadiel do auta. Ak váš návrh ohodnotia ako najlepší, nemusí to byť zadarmo.

Autosedadlo BASF
Zaujímavú súťaž vypísala spoločnosť BASF. Úlohou je navrhnúť dizajn autosedadla.

Spoločnosť BASF odštartovala medzinárodnú súťaž v oblasti dizajnu autosedadiel. Zúčastniť sa jej môže každý, koho oslovuje dizajn automobilov a komfort jeho sedacích súprav a navrhne koncept dizajnu pre autosedadlo z materiálov BASF. Šesťčlenná medzinárodná porota je zložená z renomovaných priemyslových a automobilových dizajnérov, ktorá bude hodnotiť došlé návrhy.

Súťaž s názvom "sit down. move" navrhol globálny tím BASF, ktorý zodpovedá za sedací priestor v automobiloch v spolupráci so sekciou designfabrik, ktorá sa zaoberá kľúčovými materiálmi pre automobilových dizajnérov. K takýmto materiálom sa radia napríklad termoplasty Ultramid, termoplastické polyuretány ako je aj Elastollan, ďalej peny spočívajúce na penivom polypropyléne (napríklad Neopolen) alebo aromatické polyuretány ako Elastoflex® W. Ale aj materiál pre špeciálnu povlakovú technológiu Steron, spojivo pre prírodné vlákna Acrodur, alebo Catamold – technológia pre vstrekovanie práškov.

Sedadlo v automobile je dnes komplexným materiálovým systémom, v ktorom sa spája dizajn s bezpečnosťou, cena s funkcionalitou, váha so šetrnosťou k surovinám a komfort s ergonómiou. I to je dôvod, prečo sú účastníci súťaže "sit down. move." postavení pred neľahkú úlohu prepojiť pokiaľ možno čo najviac zo zmieňovaných prvkov a dosiahnuť tak komplexnosť.

Návrhy majú súťažiaci poslať do 30. januára 2013. O dva mesiace neskôr, na Noci dizajnu počas autosalónu v Ženeve, budú vyhlásení víťazi a predstavené ich práce. Celkový víťaz si navyše odnesie odmenu vo výške 6000 eur a dvaja regionálni víťazi získajú po 3000 eur.

Autosedadlo BASF Autosedadlo BASF Autosedadlo P 308 GTi BASF ilustracne foto
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.