Dizajnérska súťaž: navrhnite autosedadlo

Štvrtok, 25 október 2012

Nosíte v hlave nápad a neviete čo s ním? Môže sa týkať napríklad sedadiel vo vašom vysnívanom aute. Lenže práve také sedadlá žiadny výrobca vo svojom modeli nemá. Žiadny problém! Spoločnosť BASF, ktorá vo svojom širokom portfóliu činností má aj výrobu plastov, ponúka šancu všetkým, ktorí majú schopnosť navrhnúť dizajn sedadiel do auta. Ak váš návrh ohodnotia ako najlepší, nemusí to byť zadarmo.

Autosedadlo BASF
Zaujímavú súťaž vypísala spoločnosť BASF. Úlohou je navrhnúť dizajn autosedadla.

Spoločnosť BASF odštartovala medzinárodnú súťaž v oblasti dizajnu autosedadiel. Zúčastniť sa jej môže každý, koho oslovuje dizajn automobilov a komfort jeho sedacích súprav a navrhne koncept dizajnu pre autosedadlo z materiálov BASF. Šesťčlenná medzinárodná porota je zložená z renomovaných priemyslových a automobilových dizajnérov, ktorá bude hodnotiť došlé návrhy.

Súťaž s názvom "sit down. move" navrhol globálny tím BASF, ktorý zodpovedá za sedací priestor v automobiloch v spolupráci so sekciou designfabrik, ktorá sa zaoberá kľúčovými materiálmi pre automobilových dizajnérov. K takýmto materiálom sa radia napríklad termoplasty Ultramid, termoplastické polyuretány ako je aj Elastollan, ďalej peny spočívajúce na penivom polypropyléne (napríklad Neopolen) alebo aromatické polyuretány ako Elastoflex® W. Ale aj materiál pre špeciálnu povlakovú technológiu Steron, spojivo pre prírodné vlákna Acrodur, alebo Catamold – technológia pre vstrekovanie práškov.

Sedadlo v automobile je dnes komplexným materiálovým systémom, v ktorom sa spája dizajn s bezpečnosťou, cena s funkcionalitou, váha so šetrnosťou k surovinám a komfort s ergonómiou. I to je dôvod, prečo sú účastníci súťaže "sit down. move." postavení pred neľahkú úlohu prepojiť pokiaľ možno čo najviac zo zmieňovaných prvkov a dosiahnuť tak komplexnosť.

Návrhy majú súťažiaci poslať do 30. januára 2013. O dva mesiace neskôr, na Noci dizajnu počas autosalónu v Ženeve, budú vyhlásení víťazi a predstavené ich práce. Celkový víťaz si navyše odnesie odmenu vo výške 6000 eur a dvaja regionálni víťazi získajú po 3000 eur.

Autosedadlo BASF Autosedadlo BASF Autosedadlo P 308 GTi BASF ilustracne foto
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.