Dobrá správa: nový model z Trnavy

Utorok, 12 apríl 2011

Dobrá správa prišla včera z Trnavy, keď francúzsky automobilový koncern PSA Peugeot Citroën oznámil, že investuje do rozšírenia výroby viac ako 120 mil. eur. Produkcia nového modelu na Slovensku bude znamenať prírastok takmer 900 nových pracovných miest.

Peugoet 5008
Peugoet 5008, jeden z posledných nových modelov francúzskej automobilky, si získal priazeň aj na Slovensku a udomácňuje sa u nás ako pohodlný rodinný automobil

Trnavská automobilka plánuje preto už na jar 2012 spustiť tretiu pracovnú zmenu a postupne zvýši produkciu na maximálnu kapacitu 300 tisíc automobilov ročne. Po oficiálnom stretnutí so slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Eugenom Jurzycom to v Trnave vyhlásil prezident PSA Peugeot Citroën Philippe Varin.

Pre Trnavu je to v krátkej histórii závodu už tretí model. "Na jednej strane to dokazuje dosiahnutie plnej zrelosti automobilky a jej personálu v rámci skupiny PSA Peugeot Citroën. Na strane druhej ide o potvrdenie strategického charakteru našej investície na Slovensku s postupným zvyšovaním efektívnosti už existujúcich kapacít," povedal Philippe Varin. Vyzdvihol pritom vynikajúce ukazovatele kvality výroby v Trnave.

Nábor zamestnancov na niektoré pozície tretej pracovnej zmeny sa už začal. Výberové konania sa rozbehnú v septembri tohto roku s tým, že nástup bude od januára 2012. Pri nábore sa chce automobilka zamerať aj na absolventov stredných odborných škôl, kde očakáva podporu štátu pri zmene učebných osnov smerujúcej k ich väčšej flexibilite.

Nový projekt dáva, v porovnaní so spúšťaním výroby dvoch doterajších modelov Peugeot 207 a Citroën C3 Picasso, väčšiu zodpovednosť slovenskému personálu v projektovom tíme. Kým v minulosti prevažovali manažéri a technici zo spoločnosti PSA Peugeot Citroën, v prípade najnovšieho projektu až takmer 70 % tímu bude predstavovať slovenský odborný personál.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring