Dobrá správa: nový model z Trnavy

Utorok, 12 apríl 2011

Dobrá správa prišla včera z Trnavy, keď francúzsky automobilový koncern PSA Peugeot Citroën oznámil, že investuje do rozšírenia výroby viac ako 120 mil. eur. Produkcia nového modelu na Slovensku bude znamenať prírastok takmer 900 nových pracovných miest.

Peugoet 5008
Peugoet 5008, jeden z posledných nových modelov francúzskej automobilky, si získal priazeň aj na Slovensku a udomácňuje sa u nás ako pohodlný rodinný automobil

Trnavská automobilka plánuje preto už na jar 2012 spustiť tretiu pracovnú zmenu a postupne zvýši produkciu na maximálnu kapacitu 300 tisíc automobilov ročne. Po oficiálnom stretnutí so slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Eugenom Jurzycom to v Trnave vyhlásil prezident PSA Peugeot Citroën Philippe Varin.

Pre Trnavu je to v krátkej histórii závodu už tretí model. "Na jednej strane to dokazuje dosiahnutie plnej zrelosti automobilky a jej personálu v rámci skupiny PSA Peugeot Citroën. Na strane druhej ide o potvrdenie strategického charakteru našej investície na Slovensku s postupným zvyšovaním efektívnosti už existujúcich kapacít," povedal Philippe Varin. Vyzdvihol pritom vynikajúce ukazovatele kvality výroby v Trnave.

Nábor zamestnancov na niektoré pozície tretej pracovnej zmeny sa už začal. Výberové konania sa rozbehnú v septembri tohto roku s tým, že nástup bude od januára 2012. Pri nábore sa chce automobilka zamerať aj na absolventov stredných odborných škôl, kde očakáva podporu štátu pri zmene učebných osnov smerujúcej k ich väčšej flexibilite.

Nový projekt dáva, v porovnaní so spúšťaním výroby dvoch doterajších modelov Peugeot 207 a Citroën C3 Picasso, väčšiu zodpovednosť slovenskému personálu v projektovom tíme. Kým v minulosti prevažovali manažéri a technici zo spoločnosti PSA Peugeot Citroën, v prípade najnovšieho projektu až takmer 70 % tímu bude predstavovať slovenský odborný personál.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.