Dodge Viper žije ďalej

Štvrtok, 16 júl 2009

Silné autá, vysoké rýchlosti a športový vzhľad odjakživa lákali najmä mladšiu mužskú populáciu. Jedným z tých, čo do bodky spĺňajú takéto predpoklady, je americký športiak Dodge Viper. Najmä ten posledný, Viper SRT-10, dokáže poriadne zrýchliť tep svojimi 612 koňmi pod kapotou, akceleráciou na stokilometrovú rýchlosť pod štyri sekundy a najvyššou rýchlosťou 320 km/h.

Dodge Viper

Aj keď možno jeho ďalší život visel na vlásku, Dodge Viper SRT-10 sa bude ďalej vyrábať. O legendárny superšportiak je vo svete stále záujem a Chrysler Group zrušil pôvodný zámer predať všetky s vozidlom súvisiace aktíva a ukončiť jeho výrobu v decembri 2009.

Koncept Viper mal premiéru na autosalóne v americkom Detroite roku 1989. Ako výnimočné, vysoko výkonné športové vozidlo nadväzovalo na korene pôvodných pretekárskych automobilov a hneď oslovilo masy motoristov. Od mája roku 1992 až podnes sa vyrobilo vyše 25-tisíc vozidiel Dodge Viper štyroch generácií. Štúdiu najvýkonnejšieho Vipera SRT-10 predstavili v roku 2000, vyrábať sa začal o dva roky neskôr a v roku 2005 pribudla verzia Coupé.

Doposiaľ najdynamickejší Dodge Viper SRT-10 modelového roku 2009 sa dodáva vo vyše 30 rôznych kombináciách interiéru a exteriéru. Z motora V10 8340 cm³ dokáže preniesť na zadné kolesá výkon až 612 koní, krútiaci moment vrcholí pri hodnote 760 Nm a stovku pokorí za menej ako štyri sekundy. Jeden exemplár limitovanej série si objednal aj zákazník zo Slovenska.

Dodge Viper Dodge Viper Dodge Viper Dodge Viper Dodge Viper
Autor: J. Goldberger
Foto: Dodge
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.