Dotácie na elektromobily: Žiadosti od dnešného poludnia!

Pondelok, 16 december 2019

Chcete mať elektromobil alebo plug-in hybridný automobil a využiť ponuku štátu o dotáciu na jeho kúpu? Registráciu záujemcov spustili koncom minulého týždňa, ale zlyhala. Dnes na poludnie, presnejšie o 12,00 hodine, registráciu znovu spustia.

Tesla

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá je poverená registráciou záujemcov o kúpu ekologických vozidiel s alternatívnym pohonom, elektromobilov a plug-in hybridných automobilov, znovu otvára dnes (16.decembra) na pravé poludnie. Cieľom akcie riadenej Ministerstvom hospodárstva SR je podporiť nákup ekologických vozidiel s alternatívnym pohonom a znížiť tak množstvo nebezpečných a znečisťujúcich látok vypúšťaných do ovzdušia.

Čerpanie štátnej podpory na nákup ekologických automobilov sa týka výhradne vozidiel na čisto elektrický pohon (BEV), alebo tzv. plug-in hybridov (PHEV), teda automobilov dobíjateľných z externého zdroja elektrickej energie. Dotáciu na ekologické vozidlá si môžu uplatniť podnikatelia, subjekty verejnej správy, ale aj fyzické osoby nepodnikatelia.

Rezort hospodárstva sa z dôvodu enormného záujmu o dotácie rozhodol vyčleniť na podporu nákupu elektromobilov oproti pôvodným piatim miliónom ďalší milión eur, spolu teda šesť miliónov eur. Na nákup nového automobilu s čisto elektrickým pohonom môže záujemca získať príspevok osemtisíc eur, v prípade plug-in hybridu päťtisíc eur.

Záujemca o dotáciu na kúpu elektromobilu alebo dobíjateľného hybridu (zo zásuvky) po on-line registrácii dostane pridelený kód žiadateľa a na jeho základe bude môcť oficiálne predložiť Žiadosť o poskytnutie dotácie.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.