Dovolenka: ako ušetriť pri ceste autom

Piatok, 18 júl 2008

Pri ceste na dovolenku sa dá ušetriť až 33 % nákladov na benzín či naftu. To vtedy, ak vodič dodržiava zásady úspornej jazdy. Týka sa to motoristov, ktorí využívajú pri ceste na dovolenku vlastné auto. Pri stále rastúcich cenách pohonných látok tak náklady na cestu môžu výrazne ovplyvniť celkové výdavky na dovolenku.

Dovolenka Dovolenka

Odborníci Škoda Auto Slovensko pripravili pre slovenských vodičov zhrnutie základných zásad úspornej jazdy. Štýl jazdy a starostlivosť o automobil môžu výrazne ovplyvniť konečnú sumu, ktorú vodič vynaloží na pohonné látky.

Kontrola technického stavu

Pred cestou do zahraničia by mal každý vodič navštíviť autorizovaný servis svojej značky a auto podrobiť prehliadke. Ak zanedbá túto návštevu, ľahko sa môže stať, že zle nastavený motor auta zvýši spotrebu aj o 20 %. Zanesené filtre zvýšia spotrebu o ďalších 10 % a k ním sa pridáva aj znížená životnosť automobilu, a tým zvyšovanie nákladov. Dôležité je aj udržiavanie správneho tlaku v pneumatikách. Dostatočné nafúknutie pneumatík ušetrí až 3 % pohonných hmôt. Zimné pneumatiky používané pri teplotách nad 10 °C zvyšujú spotrebu až o 0,3 l/100 km. Neoriginálne aerodynamické doplnky, otvorené okno alebo lapače nečistôt za kolesami zvyšujú spotrebu a naopak, dobré sú plastové puklice z originálneho príslušenstva na kolesách, ktoré znižujú aerodynamický odpor vozidla.

Plynulá jazda

Štýl jazdy brzda-plyn, vytáčanie motora do zbytočne vysokých otáčok pri rozbiehaní a neprimerane vysoká rýchlosť zvýši spotrebu paliva v meste o 5 % a na diaľnici dokonca až o 33 %. Preto treba jazdiť plynule, predvídať situácie a využívať v maximálne možnej miere dojazd, dynamiku pohybujúceho sa vozidla a predovšetkým brzdenie motorom. Najmä pred semaformi a kolónami áut sa nemá pridávať plyn a vzápätí brzdiť. Dôležité je po celý čas udržiavať stabilnú rýchlosť.

Jazdiť pomalšie a menej používať klimatizáciu

Najekonomickejšia je rýchlosť medzi 50 až 60 km/h. Na diaľnici je z hľadiska spotreby najlepšie jazdiť 90 km/h. Pri zrýchlení - napríklad na 130 km/h - stúpne spotreba až o 3 litre. Pri rýchlosti 90 km/h je spotreba o 15 % nižšia ako pri 105 km/h. Spotrebu zvyšuje aj zapnutá klimatizácia. Merania ukázali, že na to, aby sa teplota vnútri automobilu znížila z 31 °C na 22 °C, spotrebovali testovacia autá medzi 2,5 až 4,2 litrov/100 km. Takto zvýšená spotreba však trvá len približne prvé tri minúty.

Nepotrebná záťaž

Strešné nosiče, bicykle a hlavne prívesný vozík za autom plný batožiny sú žrúti paliva, ktorí vedia spôsobiť v nádrži poriadny vír. Ak je to možné, treba uložiť čiastočne rozmontované bicykle do kufra auta, prípadne použiť nosič, ktorý sa upevňuje na zadnej časti auta. Odborníci taktiež odporúčajú používať aerodynamické, uzavreté strešné boxy z originálneho príslušenstva, ktoré sú navrhnuté a testované výrobcom s cieľom minimalizovať ich vlastný aerodynamický odpor. Zníži sa tak odpor vzduchu automobilu a tým aj spotreba. Každých 100 kg batožiny dokáže zdvihnúť spotrebu o 4 %, strešný nosič v závislosti od rýchlosti pridá k spotrebe pohonných hmôt ďalších 10-20 %.

Ďalšie tipy ako ušetriť

Pri ceste cez viacero krajín sa oplatí zistiť si dopredu, v ktorej krajine sú najvýhodnejšie ceny pohonných hmôt a natankovať v nej plnú nádrž. Informácia palubného počítača automobilu o aktuálnej spotrebe umožňuje prispôsobiť štýl jazdy tak, aby najviac vyhovoval autu. Pri jazde večer je možné ušetriť na vypnutej klimatizácii. Použitie tempomatu umožňuje udržať stabilnú rýchlosť na diaľnici a zníži spotrebu. Satelitná navigácia umožňuje vyhnúť sa dlhému blúdeniu na neznámych miestach.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto, autor
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.