Dovoz automobilov: kontrola originality (2)

Pondelok, 24 marec 2008

V dnešnom pokračovaní rozhovorov o jednotlivo dovezených automobiloch hovoríme o kontrole originality, dokumente potrebnom na schválenie technickej spôsobilosti dovezených automobilov. Aj tentoraz s Ing. Róbertom Zrubákom, riaditeľom spoločnosti IRIS IDENT, poverenej technickej služby kontroly originality vozidiel.

Kontrola originality Kontrola originality

Kto vykonáva kontrolu originality na Slovensku?

Kontrolu originality môžu vykonávať len oprávnené pracoviská kontroly originality (PKO), ktoré majú na túto činnosť udelené právoplatné oprávnenie od príslušného obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie (OÚCDPK). Kontrolu originality vykonávajú vždy dvaja technici s právoplatným osvedčením technika kontroly originality, ktoré im udeľuje po absolvovaní školenia a zvládnutí skúšky tiež OÚCDPK.

Koľko takýchto pracovísk bude na Slovensku?

Na Slovensku postupne vznikne sieť približne 200 oprávnených pracovísk kontroly originality. Ich zriaďovatelia, fyzické osoby alebo právnické osoby, ktoré ich chcú prevádzkovať a vykonávať kontroly originality, sú povinné vopred písomne požiadať OÚCDPK o povolenie na zriadenie pracoviska kontroly originality. Príslušným na udelenie povolenia na zriadenie pracoviska kontroly originality je obvodný úrad, v ktorého územnom obvode bude PKO zriadené.

Je povolenie na kontrolu originality časovo limitované?

V zmysle platného správneho poriadku má povolenie na zriadenie PKO platnosť dva roky. Po zriadení pracoviska a splnení podmienok na udelenie oprávnenia na vykonávanie kontroly originality udelí príslušný OÚCDPK oprávnenie na vykonávanie kontroly originality. Od dátumu uvedeného v oprávnení môže oprávnené PKO vykonávať kontroly originality. V súlade s § 70 vyhlášky č. 578/2006 Z. z. sieť PKO je tvorená tak, že v každom okrese musia byť zriadené aspoň dve pracoviská kontroly originality oprávnené vykonávať kontroly originality vozidiel pre všetky kategórie vozidiel, plus ďalšie dve PKO v každom krajskom meste.

Budú pracoviská kontroly originality schopné zvládnuť všetkých žiadateľov o kontrolu originality?

Každé pracovisko môže mať dve kontrolné linky a pracovať v predĺžených zmenách a víkendoch. Ak by v danom teritóriu ani toto nepostačovalo, ministerstvo dopravy môže v súlade s vyhláškou rozšíriť kapacitu siete o ďalšie PKO tak, aby bola zabezpečená dostatočná kontrolná kapacita na vykonávanie kontroly originality. Sieť PKO je dostupná na www.ko.sk.

Je kontrola originality pri individuálnom dovoze automobilu trvalým riešením?

Ak myslíte trvalým riešením pre individuálne dovezené vozidlá, tak pevne dúfam, že áno. Ak pod trvalým riešením rozumiete zavedenie kontrol originality len pri individuálnom dovoze automobilu, tak odpoveď je rozhodne nie. Je potrebné uplatňovať inštitút kontroly originality aj pred každou podstatnou zmenou v histórii vozidla, či už to je zmena držby, prestavba, oprava po závažnom poškodení alebo vyradenie z evidencie.

Čo hovoria doterajšie výsledky kontrol originality?

Počas doterajších kontrol originality od 1. januára do 8. marca tohto roku bolo 22 údajov o vozidlách stotožnených so záznamami v pátracích evidenciách, 43 zistených podozrení z neoprávnenej zmeny identifikátorov vozidla a 10 zistených podozrení z neoprávnenej zmeny a falšovania dokladov od vozidla. A to sú čísla po zavedení povinnej kontroly. Čo sa muselo diať pred zavedením povinnej kontroly originality si možno len ťažko predstaviť.

Existuje ešte ďalší dôvod na zavedenie a pokračovanie kontrol originality?

Ukončením kontrol na hraniciach je možné vozidlo zo zahraničia doviezť nepozorovane a zaevidovať ho na existujúce doklady vozidla, ktoré bolo napríklad totálne havarované. Vyhnete sa úradom, a ak to "dovezené" vozidlo bolo ešte k tomu ukradnuté, profit je zaručený. Samozrejme, na úkor nič netušiaceho kupca. Preto by som apeloval na záujemcov o kúpu jazdeného vozidla, aby bez kontroly originality vykonanej v oprávnenom pracovisku kontroly originality a overenia pravosti odborného posudku o kontrole originality prostredníctvom www.ko.sk jazdené vozidlo v žiadnom prípade nekupovali.

Autor: J. Goldberger
Foto: P. Hron
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.