Driving Camp Pachfurth - tréning na nezaplatenie

Nedeľa, 04 november 2007

Takmer každý, kto jazdí, sa považuje za dobrého vodiča. Ak patríte do tejto kategórie, navštívte niektoré zo stredísk výcviku vodičov.

Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth

V priebehu troch týždňov sme rakúske stredisko výcviku vodičov Driving Camp v Pachfurthe, vzdialené od slovenských hraníc necelé tri desiatky kilometrov, navštívili už druhý raz. Prvý raz v rámci workshopu s Českou poisťovňou Slovensko a začiatkom minulého týždňa na pozvanie Driving Campu.

V priestrannom areáli Driving Campu (podobných je v Rakúsku ďalších desať) sa vodiči osobných automobilov, ale aj off-roadov, štvorkoliek a iných dopravných prostriedkov učia správnemu brzdeniu na suchej i mokrej vozovke, na fólii, ktorá simuluje vlastnosti utlačeného a mokrého snehu, ale aj manévrovaniu s autom medzi kolíkmi, vyhýbaniu sa náhlym prekážkam a zvládaniu nepredvídateľných situácií. To všetko pod dohľadom odborných inštruktorov a na absolútne bezpečných tratiach areálu Driving Campu, kde ani pri najdivokejšie vyzerajúcom šmyku nehrozí žiadna kolízia, stret s pevnou prekážkou, ani najmenšie poškodenie automobilu.

Tréning v Driving Campe bol tentoraz určený pre pozvaných slovenských a rakúskych novinárov. Pred zimou, kedy sú vrtochy počasia nevyspytateľné. Dážď, sneh, zima, odmäk a čliapkanica na cestách – to všetko prináša veľké komplikácie pre dopravu na cestách. Najmä však množstvo nezvládnutých situácií v podmienkach, na ktoré vodiči nie sú dobre pripravení. A práve tréning na miestach tomu určených, akým je aj stredisko v Pachfurthe, dokáže pripraviť vodičov na sťažené jazdné podmienky na cestách.

Ale aj v teréne, čo nám rakúski organizátori predviedli s fenoménom zvaným Hummer. To, čo kráľ off-roadov v ťažkom teréne dokáže, si každý účastník stretnutia mohol vyskúšať za jeho volantom. Bol to zážitok zdolávať prudké stúpania (podľa inštruktora 80 %) do svahov Driving Campu, ale aj zjazdy, pri ktorých čakáte, kedy sa Hummer zrúti na dno priepasti. Náročné bolo aj zdolávanie kamenných schodov či obrovitých kameňov v prúde stekajúcej vody.

Pár hodín strávených na cvičisku však určite nestačí na to, aby sa vodič naučil dokonale zvládať sťažené situácie na cestách. Je však dobré, ak si to môže vyskúšať, ak sa presvedčí na vlastnej koži a na vlastnom aute, čo nezvládnutie auta môže znamenať, aké následky by to mohlo mať v reálnej premávke na cestách.

Poučenie, ktoré sme si z Driving Campu odnášali, bolo: pokiaľ vodič neodhadne rýchlosť, ktorou sa daný úsek dá bezpečne prejsť, potom vo väčšine prípadov nepomôžu žiadne korekcie s riadením, brzdením ani pridávaním plynu. Takže – majme rýchlosť vždy pod kontrolou!

Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.