Driving Camp Pachfurth - tréning na nezaplatenie

Nedeľa, 04 november 2007

Takmer každý, kto jazdí, sa považuje za dobrého vodiča. Ak patríte do tejto kategórie, navštívte niektoré zo stredísk výcviku vodičov.

Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth

V priebehu troch týždňov sme rakúske stredisko výcviku vodičov Driving Camp v Pachfurthe, vzdialené od slovenských hraníc necelé tri desiatky kilometrov, navštívili už druhý raz. Prvý raz v rámci workshopu s Českou poisťovňou Slovensko a začiatkom minulého týždňa na pozvanie Driving Campu.

V priestrannom areáli Driving Campu (podobných je v Rakúsku ďalších desať) sa vodiči osobných automobilov, ale aj off-roadov, štvorkoliek a iných dopravných prostriedkov učia správnemu brzdeniu na suchej i mokrej vozovke, na fólii, ktorá simuluje vlastnosti utlačeného a mokrého snehu, ale aj manévrovaniu s autom medzi kolíkmi, vyhýbaniu sa náhlym prekážkam a zvládaniu nepredvídateľných situácií. To všetko pod dohľadom odborných inštruktorov a na absolútne bezpečných tratiach areálu Driving Campu, kde ani pri najdivokejšie vyzerajúcom šmyku nehrozí žiadna kolízia, stret s pevnou prekážkou, ani najmenšie poškodenie automobilu.

Tréning v Driving Campe bol tentoraz určený pre pozvaných slovenských a rakúskych novinárov. Pred zimou, kedy sú vrtochy počasia nevyspytateľné. Dážď, sneh, zima, odmäk a čliapkanica na cestách – to všetko prináša veľké komplikácie pre dopravu na cestách. Najmä však množstvo nezvládnutých situácií v podmienkach, na ktoré vodiči nie sú dobre pripravení. A práve tréning na miestach tomu určených, akým je aj stredisko v Pachfurthe, dokáže pripraviť vodičov na sťažené jazdné podmienky na cestách.

Ale aj v teréne, čo nám rakúski organizátori predviedli s fenoménom zvaným Hummer. To, čo kráľ off-roadov v ťažkom teréne dokáže, si každý účastník stretnutia mohol vyskúšať za jeho volantom. Bol to zážitok zdolávať prudké stúpania (podľa inštruktora 80 %) do svahov Driving Campu, ale aj zjazdy, pri ktorých čakáte, kedy sa Hummer zrúti na dno priepasti. Náročné bolo aj zdolávanie kamenných schodov či obrovitých kameňov v prúde stekajúcej vody.

Pár hodín strávených na cvičisku však určite nestačí na to, aby sa vodič naučil dokonale zvládať sťažené situácie na cestách. Je však dobré, ak si to môže vyskúšať, ak sa presvedčí na vlastnej koži a na vlastnom aute, čo nezvládnutie auta môže znamenať, aké následky by to mohlo mať v reálnej premávke na cestách.

Poučenie, ktoré sme si z Driving Campu odnášali, bolo: pokiaľ vodič neodhadne rýchlosť, ktorou sa daný úsek dá bezpečne prejsť, potom vo väčšine prípadov nepomôžu žiadne korekcie s riadením, brzdením ani pridávaním plynu. Takže – majme rýchlosť vždy pod kontrolou!

Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth Driving Camp Pachfurth
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.