Eco Tour 2008: víťazom Ibiza Ecomotive

Pondelok, 06 október 2008

Veľkým triumfom pre značku Seat sa skončil desiaty ročník súťaže úspornosti Eco Tour, ktorá sa konala v polovici septembra, keď celkovým víťazom sa stal model Ibiza Ecomotive. Ibiza nevyhrala len kategóriu "malých nafťákov", ale stala sa aj absolútnym víťazom s priemernou spotrebou 3,8 litra nafty na sto kilometrov.

Eco Tour 2008

Hodnotiacim kritériom súťaže Eco Tour 2008 bola spotreba paliva počas jazdy naprieč Európou. Zúčastnilo sa jej celkom 42 tímov zo 14 krajín, vrátane účastníkov zo Španielska, Nemecka, Holandska a Talianska, územím ktorých trať súťaže viedla. Eco Tour sa zameriava na zviditeľnenie výhod úspornej jazdy, čo spoločne so znížením nákladov na palivo znamená aj menší dopad na životné prostredie.

Súťažiace automobily boli rozdelené do šiestich kategórií: malé automobily, kompaktné automobily a rodinné automobily s benzínovými a naftovými motormi. Tímy si menili vozidlá v rámci kategórie každý deň a prekonali vzdialenosť viac ako 400 km denne. Odštartovali v Barcelone, cesta pokračovala mestami Avignon, Lyon, Ženeva, Stuttgart, Luxemburg, Brusel a skončila sa v meste Haag.

Seat Ibiza Ecomotive zvíťazila a demonštrovala tak záväzok Seatu napomáhať k ochrane životného prostredia vyrábaním hospodárnych automobilov. Víťazný Seat Ibiza Ecomotive poháňaný turbodieselom 1,4 TDI s výkonom 80 koní dosiahol priemernú spotrebu 3,8 l/100 km. Druhý VW Passat 1.9 TDI BlueMotion mal priemernú spotrebu 3,9 l/100 km a tretie Audi A3 1,9 TDIe dosiahlo spotrebu 4,0 l/100 km. Štvrté bolo Daihatsu Cuore 1,0 so spotrebou 4,5 l/100 km, piata Toyota Prius 1,5 spotrebovala 4,6 l/100 km a šiesty VW Passat 1,4 TSI 5,9 l/100 km.

Španielska automobilka naďalej pokračuje vo vývoji automobilov, ktoré čo najmenej škodia prostrediu. Dôkazom je aj verzia novej Ibizy Ecomotive, ktorú Seat vystavuje v týchto dňoch na autosalóne v Paríži.

Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring