Eco Tour 2008: víťazom Ibiza Ecomotive

Pondelok, 06 október 2008

Veľkým triumfom pre značku Seat sa skončil desiaty ročník súťaže úspornosti Eco Tour, ktorá sa konala v polovici septembra, keď celkovým víťazom sa stal model Ibiza Ecomotive. Ibiza nevyhrala len kategóriu "malých nafťákov", ale stala sa aj absolútnym víťazom s priemernou spotrebou 3,8 litra nafty na sto kilometrov.

Eco Tour 2008

Hodnotiacim kritériom súťaže Eco Tour 2008 bola spotreba paliva počas jazdy naprieč Európou. Zúčastnilo sa jej celkom 42 tímov zo 14 krajín, vrátane účastníkov zo Španielska, Nemecka, Holandska a Talianska, územím ktorých trať súťaže viedla. Eco Tour sa zameriava na zviditeľnenie výhod úspornej jazdy, čo spoločne so znížením nákladov na palivo znamená aj menší dopad na životné prostredie.

Súťažiace automobily boli rozdelené do šiestich kategórií: malé automobily, kompaktné automobily a rodinné automobily s benzínovými a naftovými motormi. Tímy si menili vozidlá v rámci kategórie každý deň a prekonali vzdialenosť viac ako 400 km denne. Odštartovali v Barcelone, cesta pokračovala mestami Avignon, Lyon, Ženeva, Stuttgart, Luxemburg, Brusel a skončila sa v meste Haag.

Seat Ibiza Ecomotive zvíťazila a demonštrovala tak záväzok Seatu napomáhať k ochrane životného prostredia vyrábaním hospodárnych automobilov. Víťazný Seat Ibiza Ecomotive poháňaný turbodieselom 1,4 TDI s výkonom 80 koní dosiahol priemernú spotrebu 3,8 l/100 km. Druhý VW Passat 1.9 TDI BlueMotion mal priemernú spotrebu 3,9 l/100 km a tretie Audi A3 1,9 TDIe dosiahlo spotrebu 4,0 l/100 km. Štvrté bolo Daihatsu Cuore 1,0 so spotrebou 4,5 l/100 km, piata Toyota Prius 1,5 spotrebovala 4,6 l/100 km a šiesty VW Passat 1,4 TSI 5,9 l/100 km.

Španielska automobilka naďalej pokračuje vo vývoji automobilov, ktoré čo najmenej škodia prostrediu. Dôkazom je aj verzia novej Ibizy Ecomotive, ktorú Seat vystavuje v týchto dňoch na autosalóne v Paríži.

Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.