Európskym Autom roka 2021 Toyota Yaris

Utorok, 09 marec 2021

Európskym Autom roka 2021 sa stala Toyota Yaris. Prvenstvo získala v konkurencii týchto finalistov: Citroen C4, Cupra Formentor, Fiat 500, Land Rover Defender, Škoda Octavia a Volkswage ID.3.

toyota-yaris

Tradičné vyhlasovanie výsledkov Európskeho auta roka sa každoročne konalo v predvečer otvorenia ženevského autosalónu. Koronavírus to však zmenil a už druhý rok sa slávnostný ceremoniál vyhlasovania Auta roka koná bez odbornej verejnosti i novinárskej obce. Aj tento rok znovu v Ženeve, na výstavisku v hale Palexpo výhradne on-line. Už po druhý raz.

Európskym autom roka 2021sa možno prekvapivo stál malý Yaris, ale 266 bodov od medzinárodnej poroty zloženej z 59 novinárov z 22 európskych krajín rozhodlo v prospech tohto japonského hatchbacku. Naposledy japonské auto vyhralo v tejto ankete v roku 2011, a bol to Nissan Leaf. Yaris už raz vyhral, a to v roku 2000 s modelom Yaris prvej generácie.

Vyhliadky na víťazstvo nepotvrdil čisto elektrický Volkswagen ID.3, šancu nedostal ani ďalší elektromobil Fiat 500e. Elektrina však pri všetkých finalistoch rezonovala, aj keď väčšinou nepriamo. Veď Toyota Yaris existuje aj ako hybrid, ďalšie ako Land Rover Defender, Cupra Formentor a Škoda Octavia môžu byť plug-in hybridy, Citroen C4 a Volkswagen ID.3 ako čisté elektromobily.

Za víťaznou Toyota Yaris (266 bodov) skončil druhý Fiat 500e (240 b), tretie miesto si odnáša Cupra Formentor (239 b), štvrtý skončil VW ID.3 (224 b), piata je Škoda Octavia (199 b), šiesty skončil Land Rover Defender (164 b) a na siedmom mieste sa umiestnil Citroën C4 (143 b).

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.