Eurovea žila elektromobilitou

Pondelok, 17 september 2012

Námestie v obchodnom centre Eurovea patrilo v nedeľu 16. septebra elektrickým autám, bicyklom, skútrom a kolobežkám. Verejnosť mala jedinečnú príležitosť zoznámiť sa s elektromobilitou v jej najrôznejších podobách a využila ju naozaj naplno, o čom svedčia i stovky návštevníkov, ktorý sa akcie zúčastnili.

Jazda zrucnosti
Aj tento automobil poháňa elektrina, takže do vzduchu nevypúšťa žiadne exhaláty

Dopravné prostriedky tohto druhu nerobia hluk, nevypúšťajú exhaláty a zaparkujete ich takmer všade. Západoslovenská energetika priblížila elektromobilitu širokej verejnosti pri príležitosti Európskeho týždňa mobility. Podujatie otvoril a do viacerých aktivít sa zapojil aj primátor hlavného mesta Bratislava Milan Ftáčnik.

Bohatý program oslovil malých i veľkých. Starší mali príležitosť zažiť tichú jazdu elektromobilov, elektrických kolobežiek, elektrických skútrov a bicyklov, deti si mohli vyskúšať elektrické roboty či jazdu s elektrickými autíčkami na diaľkové ovládanie.

Nechýbali súťaže, v ktorých si každý mohol otestovať svoju zručnosť v jazde na elektromobiloch či v pomalej jazde na elektrických bicykloch.

Pozornosť pútala tiež elektrická formula STUBA Green Teamu, ktorá predviedla svoje schopnosti priamo na námestí. Milkshake či káva pripravená prostredníctvom elektriny vyrobenej vlastnou silou? Mnohí návštevníci neverili, že niečo také je možné, no napriek tomu odchádzali po troche vynaloženej námahy so svojím nápojom.

Dobrú náladu navodila aj Street Dance Academy Laciho Strikea so svojím electric boogie workshopom pre deti.

Jazda zrucnosti Riksa Publikum Primator vyraba elektrinu Najpomalsia jazda na elektrobicykli Vyhercovia jazdy zrucnosti
Autor: jGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.