Fabia GreenLine: 2006 km na jednu nádrž

Utorok, 17 máj 2011

Rakúšan Gerhard Plattner, rekordér v úspornej jazde, prekonal vzdialenosť 2006 kilometrov z Rakúska do Dánska a späť na automobile Škoda Fabia GreenLine na jedno natankovanie - s priemernou spotrebou len 2,21 litra na sto kilometrov.

Fabia GreenLine
Cieľ prejsť na jednu nádrž cestu z Rakúska do Dánska a späť Gerhard Plattner splnil

Nie po prvý raz útočil Rakúšan Gerhard Plattner na rekordy v spotrebe paliva. Posledný vydarený pokus absolvoval pred niekoľkými dňami. Na svoju cestu naštartoval Fabiu Greenline 10. mája v rakúskom meste Reutte, zacielil si to na dánsku obec Bov a odtiaľ sa vydal späť na miesto štartu.

Výsledok? S Fabiou Greenline, ktorá má normovanú spotrebu 3,4 l/100 km, spotreboval len 2,21 litra na 100 kilometrov. Väčšia časť trasy z Rakúska do Dánska a späť viedla po najdlhšej nemeckej diaľnici A7.

Natankovanie, rovnako ako aj celá Plattnerova jazda, prebehli pod dozorom organizácie International Police Motor Corporation (IPMC). Tá sa pred štartom jazdy v Reutte postarala i o zaplombovanie palivovej nádrže

Gerhard Plattner k svojmu rekordnému úspechu: "Modely Škoda GreenLine sú vzorovým príkladom efektívnej jazdy. Tá je pri dnešných cenách palív výhodná nielen pre vodičovu peňaženku, ale aj pre znižovanie záťaže životného prostredia. Spotrebou hlboko pod normovanú hodnotu som chcel ukázať, že nielen automobilky, ale i každý vodič môže sám prispieť k tomu, aby sa naďalej znižovala záťaž pre životné prostredie. Rozhodujú aj najmenšie detaily, ako napríklad kontrola správneho nafúkania pneumatík."

Fabia GreenLine
Škoda Fabia GreenLine, s ktorou Rakúšan Gerhard Plattner absolvoval rekordnú jazdu

Spojenie ekologických modelov Škoda GreenLine s Gerhardom Plattnerom nie je novinkou. Rekordér v úspornej jazde sa podieľal aj na prvom testovaní kompletnej modelovej palety GreenLine druhej generácie. Tu dosiahol s vozidlom Fabia GreenLine spotrebu len 2,7 l/100 km, čo zodpovedá emisiám CO2 vo výške 71g/km.

Tlačová správa neuvádza nič o pohonnej jednotke rekordnej Škody Fabia GreenLine. Predpokladáme však, že ide o model s novým motorom 1,2 TDI CR DPF/55 kW (75 k) so systémami rekuperácie brzdnej energie a Stop/Start. Druhá generácia Fabie GreenLine má aj ďalšie vylepšenia na úsporu paliva. Napríklad aerodynamické úpravy karosérie, ktoré prinášajú spolu so zakrytým zníženým podvozkom tiež nižší súčiniteľ odporu vzduchu (cx), pričom pomáha aj tempomat a v neposlednom rade pneumatiky s nízkym valivým odporom.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.