Fabia GreenLine: 2006 km na jednu nádrž

Utorok, 17 máj 2011

Rakúšan Gerhard Plattner, rekordér v úspornej jazde, prekonal vzdialenosť 2006 kilometrov z Rakúska do Dánska a späť na automobile Škoda Fabia GreenLine na jedno natankovanie - s priemernou spotrebou len 2,21 litra na sto kilometrov.

Fabia GreenLine
Cieľ prejsť na jednu nádrž cestu z Rakúska do Dánska a späť Gerhard Plattner splnil

Nie po prvý raz útočil Rakúšan Gerhard Plattner na rekordy v spotrebe paliva. Posledný vydarený pokus absolvoval pred niekoľkými dňami. Na svoju cestu naštartoval Fabiu Greenline 10. mája v rakúskom meste Reutte, zacielil si to na dánsku obec Bov a odtiaľ sa vydal späť na miesto štartu.

Výsledok? S Fabiou Greenline, ktorá má normovanú spotrebu 3,4 l/100 km, spotreboval len 2,21 litra na 100 kilometrov. Väčšia časť trasy z Rakúska do Dánska a späť viedla po najdlhšej nemeckej diaľnici A7.

Natankovanie, rovnako ako aj celá Plattnerova jazda, prebehli pod dozorom organizácie International Police Motor Corporation (IPMC). Tá sa pred štartom jazdy v Reutte postarala i o zaplombovanie palivovej nádrže

Gerhard Plattner k svojmu rekordnému úspechu: "Modely Škoda GreenLine sú vzorovým príkladom efektívnej jazdy. Tá je pri dnešných cenách palív výhodná nielen pre vodičovu peňaženku, ale aj pre znižovanie záťaže životného prostredia. Spotrebou hlboko pod normovanú hodnotu som chcel ukázať, že nielen automobilky, ale i každý vodič môže sám prispieť k tomu, aby sa naďalej znižovala záťaž pre životné prostredie. Rozhodujú aj najmenšie detaily, ako napríklad kontrola správneho nafúkania pneumatík."

Fabia GreenLine
Škoda Fabia GreenLine, s ktorou Rakúšan Gerhard Plattner absolvoval rekordnú jazdu

Spojenie ekologických modelov Škoda GreenLine s Gerhardom Plattnerom nie je novinkou. Rekordér v úspornej jazde sa podieľal aj na prvom testovaní kompletnej modelovej palety GreenLine druhej generácie. Tu dosiahol s vozidlom Fabia GreenLine spotrebu len 2,7 l/100 km, čo zodpovedá emisiám CO2 vo výške 71g/km.

Tlačová správa neuvádza nič o pohonnej jednotke rekordnej Škody Fabia GreenLine. Predpokladáme však, že ide o model s novým motorom 1,2 TDI CR DPF/55 kW (75 k) so systémami rekuperácie brzdnej energie a Stop/Start. Druhá generácia Fabie GreenLine má aj ďalšie vylepšenia na úsporu paliva. Napríklad aerodynamické úpravy karosérie, ktoré prinášajú spolu so zakrytým zníženým podvozkom tiež nižší súčiniteľ odporu vzduchu (cx), pričom pomáha aj tempomat a v neposlednom rade pneumatiky s nízkym valivým odporom.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.