Fanúšik Skittles po ceste Európou je doma

Nedeľa, 29 september 2013

Fanúšik cukríkov Skittles Michal Královič je po svojej jazde naprieč Európou so svojim 24 ročným Fiatom 126 P vo farbách dúhy opäť doma. Na ceste dlhej 7000 kilometrov zdolával nástrahy ciest a aj s priateľom Jurajom Adamom zažívali množstvo dobrodružstiev.

Skittles
Propagačná cesta s cukríkmi Skittles po Európe s malým poľským fiatom sa skončila

O Michalovej ceste sme písali ešte predtým ako na ňu vyrazil. Pripomenieme, že si naplánoval cestu po Európe dlhú približne 6500 kilometrov – zo Slovenska cez Českú republiku, Nemecko, Dánsko, Švédsko, Nórsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko a odtiaľ späť na Slovensko. Mala trvať tri týždne a po celej trase propagovať cukríky Skittles, ktorých bol plný kufor.

Po celej trase európskymi krajinami vzbudzoval Michalov Maluch 126 P od prvého dňa pozornosť okoloidúcich, ostatných vodičov, ale aj strážcov zákona všade kadiaľ prechádzal. Hneď kontrola prvá bola tesne pred hranicami s Českou republikou, pri ktorej sa policajti vypytovali na Michalovu cestu. Prebehla bez problémov, takže pohli ísť ďalej.

Nemecko privítalo cestovateľov kvalitnými cestami. Ale –"V Nemecku je maximálna rýchlosť medzi mestami 100 kilometrov za hodinu, čo nám urobilo radosť, ale z pochopiteľných dôvodov sme ju nevyužili," hovorí Michal. Za Drážďanmi si to nasmerovali na Dánsko, kde majú rýchlostný limit ako šitý pre veteránov – 80 kilometrov za hodinu.

Štvrtý deň na ceste: V Dánsku zahliadla posádka Skittles vodu a dúfala, že sa blíži podľa plánu k mostu cez more."Radosť nás prešla, keď sme zistili, že nás GPS zaviedla k prístavu a trajektu. Dôvod bol jednoduchý: cez most viedla diaľnica a navigácia bola nastavená tak, aby sa diaľniciam vyhýbala," vysvetľuje Michal príčinu asi stokilometrovej obchádzky.

"Keď sme potom nabrali správny smer, prepichli sme pneumatiku. V autoservise nám povedali, že je zničená, takže sme museli zainvestovať do novej," hovorí Michal. Vraj ako úplatok nechal mechanikovi pneuservisu cukríky Skittles.

Prišli aj ďalšie problémy, napríklad s rozdeľovačom. Ten pomohol vyriešiť Holanďan, ktorý tu predáva motokáry a má skúsenosti s menšími motormi. V Oslo si užili odpočinkový deň a po ňom vyrazili ďalej na sever za fjordami a polárnou žiarou."Zastavili sme pri nórskom Geiranger fjorde, ktorý patrí medzi najznámejšie, a dokazovali to i desiatky autobusov s turistami z celého sveta. Dokonca si ma pri fjorde chcel natočiť čínsky turista," vraví Michal.

Cesta Švédskom sa niesla v znamení krásnej prírody, ale tiež severskej zimy, ktorú si posádka užila hlavne v noci. Mestečko Tornio na hranici Švédska a Fínska malo byť bodom, od ktorého sa dobrodružná cesta Skittles opäť stočí na juh. Posádka autíčka sa ale nechala zlákať prísľubom polárnej žiari a zamierila ešte ďalej na sever."Bohužiaľ, na polárnu žiaru sme nemali šťastie, a tak sme vyrazili na Helsinky," popisuje Michal.

Ďalšou zástavkou bolo hlavné mesto Litvy."Cestou do Rigy stále veľmi husto pršalo a našli sme dve miesta, kde fiatka netesní, vyskúšali sme si šmýkanie na ceste a dokonca sme predbehli aj kamión,” komentuje Michal jednu z posledných etáp. Poľský Krakov bol jedným z posledným miest, kde Michal so svojím autom šíril pomocou Skittles životný štýl a zamieril domov na Slovensko.

Skittles Fiat 126 P Skittles Michal Královic Skittles Královic - Adam
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.