Fiat a Chrysler chystajú alianciu

Piatok, 23 január 2009

Talianska automobilka Fiat a americký Chrysler sa dohodli na vytvorení spoločnej aliancie. Právny dokument, nezáväznú zmluvu o budúcej zmluve, podpísali v uplynulých dňoch. Podľa neho získa Fiat podiel v spoločnosti Chrysler a americký spoločník know-how automobilky Fiat.

Chrysler

Pri vytvorení aliancie získa Fiat 35-percentný podiel na vlastnom imaní Chrysleru. Fiat má za to okrem iného umožniť Chrysleru výrobu svojich palivovo efektívnych platforiem automobilov, pohonných jednotiek a dielcov, distribúciu automobilov na svojich trhoch, poskytne manažérov a podelí sa so svojim partnerom o svoje skúsenosti pri reštrukturalizácii a úsporách nákladov. Vytvorenie aliancie Fiatu a Chryslera podlieha schváleniu amerických úradov, od ktorých získal Chrysler reštrukturalizačnú pôžičku.

Chrysler Chrysler Chrysler

Partnerstvo spoločností Chrysler a Fiat je podľa predstaviteľa spoločnosti Chrysler LLC Boba Nardelliho veľmi výhodné, pretože vytvára potenciál pre nového silného globálneho konkurenta a poskytuje spoločnosti Chrysler viacero strategických výhod. Okrem iných prístup k produktom, ktoré dopĺňajú súčasné portfólio automobilky Chrysler, distribučnú sieť mimo Severnej Ameriky a úspory nákladov v oblasti návrhu, konštrukcie, výroby, nákupu, odbytu a marketingu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chrysler
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.