Fiat a Chrysler chystajú alianciu

Piatok, 23 január 2009

Talianska automobilka Fiat a americký Chrysler sa dohodli na vytvorení spoločnej aliancie. Právny dokument, nezáväznú zmluvu o budúcej zmluve, podpísali v uplynulých dňoch. Podľa neho získa Fiat podiel v spoločnosti Chrysler a americký spoločník know-how automobilky Fiat.

Chrysler

Pri vytvorení aliancie získa Fiat 35-percentný podiel na vlastnom imaní Chrysleru. Fiat má za to okrem iného umožniť Chrysleru výrobu svojich palivovo efektívnych platforiem automobilov, pohonných jednotiek a dielcov, distribúciu automobilov na svojich trhoch, poskytne manažérov a podelí sa so svojim partnerom o svoje skúsenosti pri reštrukturalizácii a úsporách nákladov. Vytvorenie aliancie Fiatu a Chryslera podlieha schváleniu amerických úradov, od ktorých získal Chrysler reštrukturalizačnú pôžičku.

Chrysler Chrysler Chrysler

Partnerstvo spoločností Chrysler a Fiat je podľa predstaviteľa spoločnosti Chrysler LLC Boba Nardelliho veľmi výhodné, pretože vytvára potenciál pre nového silného globálneho konkurenta a poskytuje spoločnosti Chrysler viacero strategických výhod. Okrem iných prístup k produktom, ktoré dopĺňajú súčasné portfólio automobilky Chrysler, distribučnú sieť mimo Severnej Ameriky a úspory nákladov v oblasti návrhu, konštrukcie, výroby, nákupu, odbytu a marketingu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Chrysler
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.