Fiat Chrysler plus PSA rovná sa Stellantis

Utorok, 05 január 2021

To čo už nejaký čas viselo vo vzduchu, je teraz skutočnosťou. Na svete je štvrtá najväčšia automobilka sveta a volá sa Stellantis.

Fiat-500x

Rozhodli o tom akcionári koncernu Fiat Chrysler, ktorí schválili fúziu s francúzskou automobilovou skupinou PSA. Stalo sa tak krátko po tom, ako toto spojenie podporili aj akcionári francúzskeho PSA.

Obe strany tak dali zelenú vzniku štvrtej najväčšej automobilky na svete z hľadiska objemu produkcie. Nový koncern bude spájať širokú škálu značiek, ako sú Peugeot, Citroën, Opel, DS na jednej strane a Fiat, Abarth, Alfa Romeo, Maserati, Lancia, Chrysler, Dodge, Jeep na strane druhej.

Fúziu už decembri 2020 schválila po podrobnom preskúmaní aj Európska komisia. Podmienkou súhlasu bolo, že koncerny kompletne splnia svoje záväzné sľuby.

Nový koncern ponesie pomenovanie Stellantis. Odvodené je z latinského slova stella (hviezda).

Divíziu Fiat Chrysler povedie výkonný riaditeľ spoločnosti Mike Manley a americkú John Elkann. Na čele Fiatu bude stáť potomok talianskej rodiny zakladateľa Fiatu Agnelliovcov. Predsedom skupiny Stellantis a riaditeľom PSA bude Carlos Tavares.

Autor: J. Goldberger
Foto: Fiat
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.