Ford EcoBoost získal tri tituly

Sobota, 16 jún 2012

Nový 1,0-litrový motor EcoBoost, ktorý spoločnosť Ford uviedla na trh v Európe tento rok v modeli Focus, vyhlásili za Medzinárodný motor roka za rok 2012.

Ford 1,0 EcoBoost
Litrový EcoBoost má výkon ako atmosférický 1,6litrový motor, v jazde je však živší

Malý 3valcový motor získal okrem tohto aj ďalšie dve ocenenia – Najlepší nový motor a Najlepší motor s objemom do 1,0 litra. Ocenenia udeľoval časopis Engine Technology International v ankete 76 novinárov z 35 krajín sveta. Ocenenie Medzinárodný motor roka získala spoločnosť Ford prvý raz v 13ročnej histórii jeho udeľovania.

EcoBoost kombinuje preplňovanie, priame vstrekovanie paliva a variabilné časovanie ventilov pri nasávaní aj výfuku, čím dosahuje výkon ako majú väčšie motory a spotrebu paliva ako menšie agregáty. Využíva turbodúchadlo s malou zotrvačnosťou na rýchle dodanie výkonu, keď sa škrtiaca klapka otvára pri nízkych otáčkach motora, a na dodanie vysokého výkonu pri otáčkach turbodúchadla až do 248 000 min-1.

Nový Focus je prvým automobilom Fordu, ktorý je vybavený trojvalcovým 1,0litrovým motorom EcoBoost. Motor sa bude v tomto roku v Európe montovať aj do modelov Ford C-Max a B-Max. Nový Focus s litrovým motorom EcoBoost s výkonom 100 koní poskytuje najnižšiu spotrebu paliva v triede – len 4,8 l/100 km a emisie CO2 s hodnotou 109 g/km. Focus s výkonom motora 125 koní má spotrebu 5,0 l/100 km a emisie CO2 114 g/km.

"To, že trojvalec poháňa vozidlo ako Ford Focus s takou ľahkosťou, dokazuje, že budúcnosť pre motory s vnútorným spaľovaním je veľmi priaznivá," povedal Dean Slavnich z Engine Technology International."Výkon, odozva a veľmi dobrá skutočná spotreba paliva tvoria len špičku toho, čo tento motor dokáže ponúknuť vodičom."

"Ak je zmenšovanie motorov cestou vpred, v súčasnosti neexistuje lepší príklad ako tento. Má rovnaký výkon ako atmosférický 1,6litrový motor, ktorý má nahradiť, a je oveľa energickejší pri jazde," tvrdí britský novinár John Simister.

"Tento vysoko výkonný preplňovaný trojvalec s dobrým krútiacim momentom vo veľmi nízkych otáčkach poskytuje jazdný výkon malého turbodieselového motora, avšak bez hluku a vibrácií," tvrdí Christophe Congrega z francúzskeho L'Automobile.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."