Ford Fiesta ocenená za dizajn

Štvrtok, 19 marec 2009

Ford Fiesta je jedným z najštýlovejších áut na svete – tak znie verdikt dvadsiatich ôsmich expertov z oblasti dizajnu z devätnástich krajín, ktorí ocenili nový model automobilky Ford prestížnym "red dot" (červená bodka) za dizajn.

Ford Fiesta

Nezávislá porota hodnotila na nominovaných modeloch rad kritérií, ako inovácie, dizajn, funkčnosť a kvalita. Profesionálni dizajnéri, ktorí boli v porote, sa zhodli na tom, že dizajn Fiesty je inovatívny a dynamický. Predchádzajúcimi víťazmi v oblasti automobilizmu boli napríklad Maserati Quattroporte, Mercedes radu R či Lamborghini Murcielago Roadster.

"Teší nás nielen to, že sme získali toto dôležité ocenenie, ale tiež narastajúci zoznam chvál na novú Fiestu", reagoval na ocenenie riaditeľ dizajnu Ford of Europe Martin Smith. Podľa neho prieskumy ukazujú, že tak v Miláne, Pekingu či New Yorku, zákazníci dávajú štýl na prvé miesta v zozname predností, pričom nová Fiesta prináša okrem štýlu aj výnimočnú kvalitu.

Ford Fiesta

Dôkazom vydareného dizajnu je aj 117 000 automobilov Ford Fiesta predaných od jej uvedenia na európsky trh od minuloročného augusta, teda iba počas siedmich mesiacov. V Európe sa nová Fiesta vyrába v nemeckom Kolíne a v španielskej Valencii.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.