Ford Fiesta ocenená za dizajn

Štvrtok, 19 marec 2009

Ford Fiesta je jedným z najštýlovejších áut na svete – tak znie verdikt dvadsiatich ôsmich expertov z oblasti dizajnu z devätnástich krajín, ktorí ocenili nový model automobilky Ford prestížnym "red dot" (červená bodka) za dizajn.

Ford Fiesta

Nezávislá porota hodnotila na nominovaných modeloch rad kritérií, ako inovácie, dizajn, funkčnosť a kvalita. Profesionálni dizajnéri, ktorí boli v porote, sa zhodli na tom, že dizajn Fiesty je inovatívny a dynamický. Predchádzajúcimi víťazmi v oblasti automobilizmu boli napríklad Maserati Quattroporte, Mercedes radu R či Lamborghini Murcielago Roadster.

"Teší nás nielen to, že sme získali toto dôležité ocenenie, ale tiež narastajúci zoznam chvál na novú Fiestu", reagoval na ocenenie riaditeľ dizajnu Ford of Europe Martin Smith. Podľa neho prieskumy ukazujú, že tak v Miláne, Pekingu či New Yorku, zákazníci dávajú štýl na prvé miesta v zozname predností, pričom nová Fiesta prináša okrem štýlu aj výnimočnú kvalitu.

Ford Fiesta

Dôkazom vydareného dizajnu je aj 117 000 automobilov Ford Fiesta predaných od jej uvedenia na európsky trh od minuloročného augusta, teda iba počas siedmich mesiacov. V Európe sa nová Fiesta vyrába v nemeckom Kolíne a v španielskej Valencii.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.