Ford Fiesta: začala sa výroba

Pondelok, 18 august 2008

Sériová výroba nového Fordu Fiesta, prvého z generácie nových malých globálnych automobilov Ford, sa začala v týchto dňoch v nemeckej továrni v Kolíne.

Ford Fiesta Ford Fiesta

Nová Fiesta bola koncipovaná a vyvinutá európskou vetvou tímu Ford pre vývoj globálnych produktov tak, aby splnila očakávania a požiadavky zákazníkov na celom svete. Bude prispôsobená pre každý región a predávať sa začne koncom tohto roka. Najprv, ako inak, v Európe.

Továreň v Kolíne je prvým miestom, kde začali s výrobou nového modelu. Celkovo bolo na reštrukturalizáciu a modernizáciu montážneho závodu preinvestovaných 455 miliónov euro (13,8 mld. korún).V januári 2009 sa výroba rozbehne aj v španielskej Valencii. Neskôr aj v Číne, Thajsku a Mexiku.

Ford Fiesta

Ford Fiesta sa vyrába za pomoci sofistikovaných techník, s ktorými sa stretávame pri výrobe väčších automobilov. Do konca tohto roka plánuje Ford v Kolíne vyrobiť 148 tisíc nových modelov Fiesta. Od roku 1976, kedy bola Fiesta uvedená na trh, sa predalo podľa údajov spoločnosti Ford viac ako 12 miliónov týchto modelov. V samotnom Kolíne to bolo od roku 1979 5,3 milióna a len v roku 2007až 400 tisíc, čo potvrdzuje stálu popularitu tohto modelu.

Tento malý automobil s moderným a dynamickým dizajnom sa bude na európskom trhu ponúkať so širokou paletou motorov. Základným bude štvorvalec 1,25 Duratec s výkonmi 60 a 82 koní. Výkonnejší bude 1,4 Duratec s výkonom 96 koní. Všetky s manuálnymi prevodovkami, ale najvýkonnejší sa bude dodávať aj s automatickou prevodovkou. A určite nezostane len pri benzínových, pretože v ponuke chýbať nebudú ani turbodiesely.

Dynamický a odvážny dizajn a avizovaná vysoká kvalita výroby Fordu Fiesta by mali pritiahnuť nových záujemcov o tento model, ale aj tých, ktorí už predchádzajúce modely vlastnili alebo vlastnia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.