Ford Kuga plug-in hybrid, najúspešnejší hybrid zo zásuvky

Utorok, 14 marec 2023

Ford Kuga nie je na trhu žiadny nováčik, ani verzia plug-in hybrid, a práve táto vrcholná verzia elektrifikovaného SUV bola od svojho príchodu na trh v roku 2019 tou vyhľadávanou a posledné dva roky aj najpredávanejšou verziou.

ford-kuga-flash
Ford Kuga plug-in hybrid je posledné dva roky najúspešnejším plug-in hybridným SUV na európskom trhu

Plug-in hybridný model značky s modrým oválom v znaku je spomedzi troch hybridných variantov, mild hybrid, hybrid a plug-in hybrid už druhý rok po sebe najpredávanejším plug-in hybridom kategórie SUV v Európe.

Vďačí za to určite aj inteligentnému hnaciemu ústrojenstvu. Model Kuga je navrhnutý tak, aby užívateľovi poskytoval čo najlepšiu flexibilitu. Celkový dojazd modelu Kuga plug-in hybrid na čisto elektrický pohon je podľa európskeho cyklu merania WLTP od 57 do 67 km pri spotrebe energie od 14,4 do 15,9 kWh na 100 kilometrov. To je vzdialenosť, ktorú Kuga prejde na čisto elektrický pohon.

Pri obľube u zákazníkov boduje plug-in hybridný model aj priebežnou modernizáciou. Napríklad vylepšením o čierny dizajnový balík Kuga ST-Line X Black, ktorý pridáva k svojmu exteriéru dizajnové prvky ako je strecha s čiernym lakovaním, čierne kryty vonkajších spätných zrkadiel, čierne vetracie otvory v prednej maske a zadný spojler. Alebo štandardné 20-palcové disky kolies z ľahkých zliatin v čiernej úprave.

Modely Kuga je možné od minulého roka vybaviť aj voliteľným komfortným sedadlom pre vodiča a spolujazdca, ktoré ponúkajú nastavenia v 18 smeroch. Sedadlo schválila popredná organizácia pre zdravie chrbta – Kampaň za zdravý chrbát.

V čom vidí úspech plug-in hybridného modelu Kuga Jon Williams, šéf spoločnosti Ford Blue Europe? Podľa neho narastajúci úspech modelu elektrifikovaného modelu Kuga ukazuje, akú úlohu môžu zohrať flexibilné hnacie sústavy z hľadiska pomoci zákazníkom pri prechode na elektrický pohon.

Kuga plug-in hybrid má pod kapotou najobjemnejší motor z ponuky Kuga, benzínový 2,5 litrový Duratec (112 kW/152 k) pracujúci v Atkinsonovom cykle. V kombinácii s elektromotorom a lítium-ionovou batériou s kapacitou 14,4 kWh dáva kombinovaný výkon 165 kW/224 k.

S týmto pohonným ústrojenstvom vďačí Kuga úspechu na trhu aj vďaka nízkym emisiám CO2 len 21 až 30 g/km, spotrebe paliva 0,9 – 1,3 l/100 km a dojazdu 57 až 67 km na čisto elektrický pohon.

Ford zároveň uvádza, že rozsah emisií CO2 a spotreba paliva sa môžu líšiť v závislosti od variantov vozidla ponúkaných na jednotlivých trhoch. A čo je samozrejmé a prvotné je to, že to závisí aj od štýlu jazdy vodiča a podmienok za akých sa jazdí.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.