Ford Model T zmenil svet

Streda, 21 máj 2008

Prvý produkčný automobil uzrel svetlo sveta v októbri 1908 v americkom Detroite. Postavil Ameriku na kolesá. Automobil, ktorý v tomto roku oslavuje svoje okrúhle sté narodeniny – Ford Model T.

Ford Model T Ford Model T

Do druhej polovici apríla bol legendárny Ford T vystavený v sklenenej vitríne pred budovou Londýnskeho múzea dizajnu. Tu bol plných dvadsaťštyri hodín denne prístupný verejnosti. Historicky vzácny automobil je zo zbierky britského národného dedičstva a poskytla ho spoločnosť Ford pri príležitosti stého výročia jeho vzniku.

Ford Model T Ford Model T

Model T automobilky Ford, nazývaný tiež Tin Lizzie, čiže Plechová Líza, sa začal vyrábať v októbri 1908 a veľmi rýchlo sa stal najpredávanejším automobilom sveta. Vyrábal sa v Detroite v USA, ale aj v Trafford Parku – prvom závode vo Veľkej Británii, Manchastri a na iných miestach sveta, vládol svetu takmer 20 rokov. Len v Detroite sa ho vyrobilo viac ako 15 miliónov. Posledný Ford T s poradovým číslom 15 000 033 zišiel z výrobnej linky 27.mája 1927.

Prvé automobily Ford T sa montovali v Piquette Park v Detroite. od roku 1911 v novom závode v Highland Parku. Najprv to boli otvorené cestné automobily, neskôr aj ďalšie typy karosérií ako Roadster, Coupé a iné verzie. Pôvodne sa Ford T predával za 850 dolárov, neskôr cena klesala podľa toho, ako Henry Ford zjednodušoval a zvyšoval výrobu. V roku 1913 sa zaviedla prvá pohyblivá montážna linka na svete na výrobu automobilov. Pred jej spustením trvala montáž jedného Fordu T 12,5 pracovných hodín, na pohyblivej montážnej linky sa čas skrátil na 1,5 pracovnej hodiny.

Ford Model T Ford Model T

Ford T poháňal štvorvalec s výkonom 20 koní, vážil 544 kg a dosahoval najvyššiu rýchlosť 70 km/h. Henry Ford nazval model T lacné a spoľahlivé univerzálne vozidlo s ľahkou údržbou a schopnosťou zdolávať vtedajšie cesty. Pamätným pre Ford Model T je 18. december 1999, kedy Ford T bol zvolený za Automobil storočia. Zhodlo sa na tom 133 motoristických novinárov a odborníkov, ktorý vyberali spomedzi 700 kandidátov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.