Ford Model T zmenil svet

Streda, 21 máj 2008

Prvý produkčný automobil uzrel svetlo sveta v októbri 1908 v americkom Detroite. Postavil Ameriku na kolesá. Automobil, ktorý v tomto roku oslavuje svoje okrúhle sté narodeniny – Ford Model T.

Ford Model T Ford Model T

Do druhej polovici apríla bol legendárny Ford T vystavený v sklenenej vitríne pred budovou Londýnskeho múzea dizajnu. Tu bol plných dvadsaťštyri hodín denne prístupný verejnosti. Historicky vzácny automobil je zo zbierky britského národného dedičstva a poskytla ho spoločnosť Ford pri príležitosti stého výročia jeho vzniku.

Ford Model T Ford Model T

Model T automobilky Ford, nazývaný tiež Tin Lizzie, čiže Plechová Líza, sa začal vyrábať v októbri 1908 a veľmi rýchlo sa stal najpredávanejším automobilom sveta. Vyrábal sa v Detroite v USA, ale aj v Trafford Parku – prvom závode vo Veľkej Británii, Manchastri a na iných miestach sveta, vládol svetu takmer 20 rokov. Len v Detroite sa ho vyrobilo viac ako 15 miliónov. Posledný Ford T s poradovým číslom 15 000 033 zišiel z výrobnej linky 27.mája 1927.

Prvé automobily Ford T sa montovali v Piquette Park v Detroite. od roku 1911 v novom závode v Highland Parku. Najprv to boli otvorené cestné automobily, neskôr aj ďalšie typy karosérií ako Roadster, Coupé a iné verzie. Pôvodne sa Ford T predával za 850 dolárov, neskôr cena klesala podľa toho, ako Henry Ford zjednodušoval a zvyšoval výrobu. V roku 1913 sa zaviedla prvá pohyblivá montážna linka na svete na výrobu automobilov. Pred jej spustením trvala montáž jedného Fordu T 12,5 pracovných hodín, na pohyblivej montážnej linky sa čas skrátil na 1,5 pracovnej hodiny.

Ford Model T Ford Model T

Ford T poháňal štvorvalec s výkonom 20 koní, vážil 544 kg a dosahoval najvyššiu rýchlosť 70 km/h. Henry Ford nazval model T lacné a spoľahlivé univerzálne vozidlo s ľahkou údržbou a schopnosťou zdolávať vtedajšie cesty. Pamätným pre Ford Model T je 18. december 1999, kedy Ford T bol zvolený za Automobil storočia. Zhodlo sa na tom 133 motoristických novinárov a odborníkov, ktorý vyberali spomedzi 700 kandidátov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.