Ford Model T zmenil svet

Streda, 21 máj 2008

Prvý produkčný automobil uzrel svetlo sveta v októbri 1908 v americkom Detroite. Postavil Ameriku na kolesá. Automobil, ktorý v tomto roku oslavuje svoje okrúhle sté narodeniny – Ford Model T.

Ford Model T Ford Model T

Do druhej polovici apríla bol legendárny Ford T vystavený v sklenenej vitríne pred budovou Londýnskeho múzea dizajnu. Tu bol plných dvadsaťštyri hodín denne prístupný verejnosti. Historicky vzácny automobil je zo zbierky britského národného dedičstva a poskytla ho spoločnosť Ford pri príležitosti stého výročia jeho vzniku.

Ford Model T Ford Model T

Model T automobilky Ford, nazývaný tiež Tin Lizzie, čiže Plechová Líza, sa začal vyrábať v októbri 1908 a veľmi rýchlo sa stal najpredávanejším automobilom sveta. Vyrábal sa v Detroite v USA, ale aj v Trafford Parku – prvom závode vo Veľkej Británii, Manchastri a na iných miestach sveta, vládol svetu takmer 20 rokov. Len v Detroite sa ho vyrobilo viac ako 15 miliónov. Posledný Ford T s poradovým číslom 15 000 033 zišiel z výrobnej linky 27.mája 1927.

Prvé automobily Ford T sa montovali v Piquette Park v Detroite. od roku 1911 v novom závode v Highland Parku. Najprv to boli otvorené cestné automobily, neskôr aj ďalšie typy karosérií ako Roadster, Coupé a iné verzie. Pôvodne sa Ford T predával za 850 dolárov, neskôr cena klesala podľa toho, ako Henry Ford zjednodušoval a zvyšoval výrobu. V roku 1913 sa zaviedla prvá pohyblivá montážna linka na svete na výrobu automobilov. Pred jej spustením trvala montáž jedného Fordu T 12,5 pracovných hodín, na pohyblivej montážnej linky sa čas skrátil na 1,5 pracovnej hodiny.

Ford Model T Ford Model T

Ford T poháňal štvorvalec s výkonom 20 koní, vážil 544 kg a dosahoval najvyššiu rýchlosť 70 km/h. Henry Ford nazval model T lacné a spoľahlivé univerzálne vozidlo s ľahkou údržbou a schopnosťou zdolávať vtedajšie cesty. Pamätným pre Ford Model T je 18. december 1999, kedy Ford T bol zvolený za Automobil storočia. Zhodlo sa na tom 133 motoristických novinárov a odborníkov, ktorý vyberali spomedzi 700 kandidátov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.