Ford Model T zmenil svet

Streda, 21 máj 2008

Prvý produkčný automobil uzrel svetlo sveta v októbri 1908 v americkom Detroite. Postavil Ameriku na kolesá. Automobil, ktorý v tomto roku oslavuje svoje okrúhle sté narodeniny – Ford Model T.

Ford Model T Ford Model T

Do druhej polovici apríla bol legendárny Ford T vystavený v sklenenej vitríne pred budovou Londýnskeho múzea dizajnu. Tu bol plných dvadsaťštyri hodín denne prístupný verejnosti. Historicky vzácny automobil je zo zbierky britského národného dedičstva a poskytla ho spoločnosť Ford pri príležitosti stého výročia jeho vzniku.

Ford Model T Ford Model T

Model T automobilky Ford, nazývaný tiež Tin Lizzie, čiže Plechová Líza, sa začal vyrábať v októbri 1908 a veľmi rýchlo sa stal najpredávanejším automobilom sveta. Vyrábal sa v Detroite v USA, ale aj v Trafford Parku – prvom závode vo Veľkej Británii, Manchastri a na iných miestach sveta, vládol svetu takmer 20 rokov. Len v Detroite sa ho vyrobilo viac ako 15 miliónov. Posledný Ford T s poradovým číslom 15 000 033 zišiel z výrobnej linky 27.mája 1927.

Prvé automobily Ford T sa montovali v Piquette Park v Detroite. od roku 1911 v novom závode v Highland Parku. Najprv to boli otvorené cestné automobily, neskôr aj ďalšie typy karosérií ako Roadster, Coupé a iné verzie. Pôvodne sa Ford T predával za 850 dolárov, neskôr cena klesala podľa toho, ako Henry Ford zjednodušoval a zvyšoval výrobu. V roku 1913 sa zaviedla prvá pohyblivá montážna linka na svete na výrobu automobilov. Pred jej spustením trvala montáž jedného Fordu T 12,5 pracovných hodín, na pohyblivej montážnej linky sa čas skrátil na 1,5 pracovnej hodiny.

Ford Model T Ford Model T

Ford T poháňal štvorvalec s výkonom 20 koní, vážil 544 kg a dosahoval najvyššiu rýchlosť 70 km/h. Henry Ford nazval model T lacné a spoľahlivé univerzálne vozidlo s ľahkou údržbou a schopnosťou zdolávať vtedajšie cesty. Pamätným pre Ford Model T je 18. december 1999, kedy Ford T bol zvolený za Automobil storočia. Zhodlo sa na tom 133 motoristických novinárov a odborníkov, ktorý vyberali spomedzi 700 kandidátov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.