Ford: nižšia spotreba, nižšie emisie

Štvrtok, 20 november 2008

Ford sa činí. Pripravil ekologické modely, čo ich majiteľom prinesie zníženie nákladov vďaka nižšej spotrebe a poteší aj európskych úradníkov nižšími emisiami CO2. Vzťahuje sa to na C-Max 1,6 TDCi (4,5 l/100 km a CO2 len119 g/ km – najnižšie vo svojej triede) a Ford Kuga 2WD 2.0 TDCi (6,1 l/100 km, CO2 159 g/km). Ale aj na modely Ford S-Max a Galaxy 2,0 TDCi, ktoré sa chvália najmä najnižšími emisiami CO2 vo svojej triede, keď z ich výfukov odchádza do ovzdušia iba 159 g/km (spotreba 6,1 l/100 km).

Ford Kuga

Niektoré kľúčové modely Ford vylepšil, aby produkovali nižšie emisie CO2 a mali aj nižšiu spotrebu, aby sa ich majiteľom znížili náklady na prevádzku. Nové modely Ford C-Max s 1,6litrovým turbodieselom a Ford Kuga 2WD 2,0TDCi budú sa predávať na európskych trhoch postupne od decembra 2008, zatiaľ čo vylepšené modely S-Max a Galaxy sa predávajú už od septembra.

S priemernými emisiami CO2 iba 119 g/100 km dosahujú obe verzie Forda C-Max 1,6 Duratorq TDCi s výkonmi 90 aj 109 koní najlepšie výsledky vo svojej triede. Je to jediný model v tomto vysoko konkurenčnom segmente, ktorý sa dostal pod hranicu 120 g/km. Primerane bola upravená aj spotreba tohto modelu, ktorá dosahuje priemer 4.5 l/100 km.

Crossover Kuga 2WD 2,0 TDCi s predným pohonom teraz rovnako prináša nižšie emisie CO2, iba 159 g/km a kombinovanú spotrebu 6,1 l/100 km. Verzia s pohonom všetkých kolies, Kuga 4WD, dosahuje priemernú spotrebu 6,4 l/100 km a emisie CO2 169 g/100 km.

V oboch prípadoch poháňa model Kuga turbodiesel 2,0 Duratorq TDCi s výkonom 136 koní, maximálnym krútiacim momentom 320 Nm a štandardným filtrom pevných častíc (DPF).

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.