Goodyear a Dunlop predstavili novinky

Streda, 10 apríl 2013

Tohtoročná zima nechce ustúpiť kalendárnej jari a komplikuje život na každom kroku. Cesty sú po dlhej zime v katastrofálnom stave, plné dier a výtlkov. Ničia pneumatiky, disky kolies, ale aj nápravy. Tí čo prezuli a jazdia na letných pneumatikách, neurobili dobre. Teploty okolo nuly boli ešte pred dvoma dňami na celom Slovensku každodennou realitou a zhoršujú bezpečnostnú situáciu na cestách. Kalendár však neklame a studené počasie musí ustúpiť. S tým ráta aj pneumatikársky gigant Goodyear Dunlop, ktorý v týchto dňoch uviedol na trh nové typy letných pneumatík.

Goodyear Dunlop
Goodyear vstúpil v uplynulých dňoch na slovenský trh s novými letnými pneumatikami

Prvou je pneumatika Goodyear radu EfficientGrip Performance, ktorá dopĺňa ponuku letných pneumatík pre osobné automobily. Dostupná je až v 39 rozmeroch. Nová pneumatika sa predstavuje len niekoľko mesiacov po zavedení nového európskeho programu na označovanie pneumatík. Podľa hodnotenia na štítku sa už teraz radí k najlepším pneumatikám na trhu.

Pneumatika Goodyear EfficientGrip Performanceje jednou z najlepšie hodnotených na európskom štítku. V priľnavosti na mokrej vozovke má hodnotenie A, v hodnotení valivého odporu má na štítku B. Aj v hodnotení hlučnosti, treťom kritériu na štítku, dosahuje pneumatika jednu z najlepších hodnôt medzi dostupnými pneumatikami.

Druhou novou letnou pneumatikou, s ktorou Goodyear vstupuje na slovenský trh, je pneumatiku EfficientGrip Compact, ktorá sa môže pochváliť s novými technológiami a s priaznivými hodnotami na štítku. Ponúka sa v 26 rozmeroch od 13 do 15 palcov. Je špeciálne navrhnutá pre menšie autá a pre vozidlá určené na premávku v meste. Pri väčšine rozmerov dosahuje novinka na európskom štítku hodnotu B v priľnavosti na mokrej vozovke a hodnotu C vo valivom odpore.

Medzi kľúčové kvalitatívne vlastnosti novej pneumatiky Dunlop EfficientGrip Compact patria výborné brzdné vlastnosti na mokrej vozovke. Zabezpečujú ich mnohé záberové hrany s extra veľkými lamelami. Lamely efektívne rozrážajú vrstvu vody, čím sa pneumatika dostáva do kontaktu so suchším povrchom rýchlejšie. Extra veľké lamely na kontaktnej ploche zostávajú dlhšie otvorené, aby rozrážali vrstvu vody efektívnejšie. Okrúhlejšia kontúra pneumatiky znižuje riziko akvaplaningu.

Nový rad pneumatík získal najvyššie európske hodnotenie na štítku vďaka novým vyspelým technológiám. Napríklad technológiou WearControl, ktorá zabezpečuje rovnomerné opotrebovávanie. Pneumatika má optimalizovanú priľnavosť na mokrej vozovke a priaznivý valivý odpor počas svojej životnosti. Nízky valivý odpor ako aj nižšia spotreba pohonných hmôt vychádza zo zloženia zmesi pneumatiky. Táto zmes napomáha znižovať teplotu bočnice a zmenšovať odpor medzi pneumatikou a vozovkou.

Goodyear Dunlop Goodyear EffficientGrip Compact Goodyear EffficientGrip Performance
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.