Goodyear: Pre veľké autoparky FuelMax a KMax

Štvrtok, 29 december 2016

Podľa spoločnosti Goodyear používanie pneumatík FuelMAX a KMax prináša dopravcom najväčšie úspory. K tomuto záveru prišla spoločnosť po tom, ako španielsky dopravca Marcotran vyčíslil úspory, ktoré mu používanie týchto pneumatík prináša. Výsledky vychádzajú z dlhodobých testov spoločnosti.

Kamión Marcotranu

Španielsky dopravca Marcotran vyčíslil úspory, ktoré mu prinášajú nákladné pneumatiky Goodyear FuelMax a KMax. Pri svojich vlastných porovnávacích testoch dospel k záveru, že na určitých trasách môže pri použití pneumatík FuelMax ušetriť ročne takmer 1000 eur na jedno vozidlo, zatiaľ čo pneumatiky KMax mu prinášajú vďaka vysokému kilometrovému výkonu úspory na iných trasách.

Výsledky zahŕňajú celoeurópsky autopark Marcotranu, ktorý má 700 nákladných vozidiel a 1200 návesov a je v prevádzke na rôznych trasách od všedných regionálnych prepráv až po najdlhšiu trasu medzi Španielskom a Moskvou. Celá flotila je v súčasnosti vybavená prevažne pneumatikami Goodyear FuelMax optimalizovanými na nízku hodnotu valivého odporu.

Cieľom testov tak bolo porovnať reálne dosiahnutú úsporu paliva a skutočné zníženie nákladov na pneumatiky vďaka dlhšiemu kilometrovému výkonu. Výsledky ukázali, že oba rady pneumatík značky Goodyear napomáhajú znižovať celkové náklady na vlastníctvo vozidiel.

Odhadovaný celkový kilometrový výkon pneumatík KMax je približne 240 tisíc kilometrov v prípade pneumatík na hnanú nápravu a 450 tisíc km v prípade návesových pneumatík. Pre pneumatiky FuelMax je to približne 220 tisíc km pri pneumatikách na hnanú nápravu a 350 tisíc km v prípade návesových pneumatík. Potenciálna finančná úspora vďaka vysokému kilometrovému výkonu by tak pri pneumatikách KMax predstavovala ročne 287,70 eur na vozidlo v porovnaní s kombináciou pneumatík FuelMax na všetkých nápravách.

Spotreba paliva s pneumatikami FuelMax predstavovala 30,38 l/100 km, zatiaľ čo pri kombinácii pneumatík KMax na všetkých nápravách to bolo 31,58 litra. Z toho pre FuelMax vyplýva v porovnaní s pneumatikami KMax ročná úspora nákladov na palivo vo výške 1252 eur. To dokazuje komparatívne výhody pneumatík KMax ohľadom kilometrového výkonu a pneumatík FuelMax zase čo do úspor paliva.

Testy priniesli záver, že pri použití pneumatík FuelMax na vybraných dopravných trasách spoločnosti Marcotran by dopravca mohol na palive ušetriť celkom 964 eur ročne na jedno vozidlo. Pneumatiky KMax však vďaka pôsobivej hodnote kilometrového výkonu naďalej predstavujú prednostnú voľbu pri prepravách, pri ktorých je hlavným výkonnostným kritériom dĺžka trasy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Goodyear
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.