Holandská budúcnosť: svietiace diaľnice

Piatok, 04 január 2013

V niektorých krajinách majú problém aspoň ako-tak zaplátať diery na cestách, inde majú veľkolepé plány, ako supercesty ešte zdokonaliť. Napríklad v Holandsku pripravujú projekt na osvetlenie diaľnic a farebné značenie čiar a jazdných pruhov. Holandský projekt si zasluhuje pre svoje revolučné nápady a riešenia aj našu pozornosť.

Holandské cesty
Pruhy diaľnice majú byť ošetrené špeciálnou farbou s prísadou fosforu. Cez deň sa tak do čiar vstrebe energia, ktorá sa v noci premení na príjemné modré svetlo. Celú diaľnicu budú mať vodiči ako na dlani. Doriešiť ešte treba prípravu kvalitnej farby, ktorá bude mať veľkú trvanlivosť a bude dlho žiariť. Tá súčasná ešte vyžaruje malé množstvo rádioaktivity.

Holandský projekt predstavuje obrovský pokrok pri zaisťovaní bezpečnosti premávky na diaľniciach. Ich diaľnice by mali po realizácii projektu samé upozorňovať napríklad na námrazu na vozovke či farebne vyznačia jazdné pruhy.

Takzvané smart diaľnice majú zvýšiť bezpečnosť a pohodlie vodičov. Projekt počíta s revolučnými zmenami v značení diaľnic. Spoločnosť Studio Roosegaarde začínala s projektom ako s návrhom konceptu, no je natoľko zaujímavý, že by sa mal pretaviť do reality.

Holandské cesty

Zaujímavosťou je na teplo citlivá farba. Keď teplota vozovky klesne tesne k bodu mrazu, na diaľnici sa objavia snehové vločky, ktoré takto upozornia vodičov na nebezpečenstvo.

Holandské cesty

Do roku 2015 sa počíta aj s ďalšími zmenami. Diaľnica bude v noci niekoľko desiatok metrov pred autom osvetľovať vozovku za predpokladu, že sa v danej vzdialenosti nenachádza iné auto. Osvetľovať sa bude len kus cesty pred autom. Svetlá za automobilom budú automaticky zhasínať, aby sa šetrilo energiou.

Holandské cesty

Na podporu rastu predaja elektromobilov bude slúžiť zelený pruh. Automobily sa budú počas jazdy v tomto jazdnom pruhu bezdrôtovo dobíjať elektromagnetickou indukciou – v zemi pod cestou by mali byť zakopané stovky kilometrov medených cievok.

Autor: J. Goldberger
Foto: internet
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.