Holandská budúcnosť: svietiace diaľnice

Piatok, 04 január 2013

V niektorých krajinách majú problém aspoň ako-tak zaplátať diery na cestách, inde majú veľkolepé plány, ako supercesty ešte zdokonaliť. Napríklad v Holandsku pripravujú projekt na osvetlenie diaľnic a farebné značenie čiar a jazdných pruhov. Holandský projekt si zasluhuje pre svoje revolučné nápady a riešenia aj našu pozornosť.

Holandské cesty
Pruhy diaľnice majú byť ošetrené špeciálnou farbou s prísadou fosforu. Cez deň sa tak do čiar vstrebe energia, ktorá sa v noci premení na príjemné modré svetlo. Celú diaľnicu budú mať vodiči ako na dlani. Doriešiť ešte treba prípravu kvalitnej farby, ktorá bude mať veľkú trvanlivosť a bude dlho žiariť. Tá súčasná ešte vyžaruje malé množstvo rádioaktivity.

Holandský projekt predstavuje obrovský pokrok pri zaisťovaní bezpečnosti premávky na diaľniciach. Ich diaľnice by mali po realizácii projektu samé upozorňovať napríklad na námrazu na vozovke či farebne vyznačia jazdné pruhy.

Takzvané smart diaľnice majú zvýšiť bezpečnosť a pohodlie vodičov. Projekt počíta s revolučnými zmenami v značení diaľnic. Spoločnosť Studio Roosegaarde začínala s projektom ako s návrhom konceptu, no je natoľko zaujímavý, že by sa mal pretaviť do reality.

Holandské cesty

Zaujímavosťou je na teplo citlivá farba. Keď teplota vozovky klesne tesne k bodu mrazu, na diaľnici sa objavia snehové vločky, ktoré takto upozornia vodičov na nebezpečenstvo.

Holandské cesty

Do roku 2015 sa počíta aj s ďalšími zmenami. Diaľnica bude v noci niekoľko desiatok metrov pred autom osvetľovať vozovku za predpokladu, že sa v danej vzdialenosti nenachádza iné auto. Osvetľovať sa bude len kus cesty pred autom. Svetlá za automobilom budú automaticky zhasínať, aby sa šetrilo energiou.

Holandské cesty

Na podporu rastu predaja elektromobilov bude slúžiť zelený pruh. Automobily sa budú počas jazdy v tomto jazdnom pruhu bezdrôtovo dobíjať elektromagnetickou indukciou – v zemi pod cestou by mali byť zakopané stovky kilometrov medených cievok.

Autor: J. Goldberger
Foto: internet
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.