Holandská budúcnosť: svietiace diaľnice

Piatok, 04 január 2013

V niektorých krajinách majú problém aspoň ako-tak zaplátať diery na cestách, inde majú veľkolepé plány, ako supercesty ešte zdokonaliť. Napríklad v Holandsku pripravujú projekt na osvetlenie diaľnic a farebné značenie čiar a jazdných pruhov. Holandský projekt si zasluhuje pre svoje revolučné nápady a riešenia aj našu pozornosť.

Holandské cesty
Pruhy diaľnice majú byť ošetrené špeciálnou farbou s prísadou fosforu. Cez deň sa tak do čiar vstrebe energia, ktorá sa v noci premení na príjemné modré svetlo. Celú diaľnicu budú mať vodiči ako na dlani. Doriešiť ešte treba prípravu kvalitnej farby, ktorá bude mať veľkú trvanlivosť a bude dlho žiariť. Tá súčasná ešte vyžaruje malé množstvo rádioaktivity.

Holandský projekt predstavuje obrovský pokrok pri zaisťovaní bezpečnosti premávky na diaľniciach. Ich diaľnice by mali po realizácii projektu samé upozorňovať napríklad na námrazu na vozovke či farebne vyznačia jazdné pruhy.

Takzvané smart diaľnice majú zvýšiť bezpečnosť a pohodlie vodičov. Projekt počíta s revolučnými zmenami v značení diaľnic. Spoločnosť Studio Roosegaarde začínala s projektom ako s návrhom konceptu, no je natoľko zaujímavý, že by sa mal pretaviť do reality.

Holandské cesty

Zaujímavosťou je na teplo citlivá farba. Keď teplota vozovky klesne tesne k bodu mrazu, na diaľnici sa objavia snehové vločky, ktoré takto upozornia vodičov na nebezpečenstvo.

Holandské cesty

Do roku 2015 sa počíta aj s ďalšími zmenami. Diaľnica bude v noci niekoľko desiatok metrov pred autom osvetľovať vozovku za predpokladu, že sa v danej vzdialenosti nenachádza iné auto. Osvetľovať sa bude len kus cesty pred autom. Svetlá za automobilom budú automaticky zhasínať, aby sa šetrilo energiou.

Holandské cesty

Na podporu rastu predaja elektromobilov bude slúžiť zelený pruh. Automobily sa budú počas jazdy v tomto jazdnom pruhu bezdrôtovo dobíjať elektromagnetickou indukciou – v zemi pod cestou by mali byť zakopané stovky kilometrov medených cievok.

Autor: J. Goldberger
Foto: internet
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.