Holandská budúcnosť: svietiace diaľnice

Piatok, 04 január 2013

V niektorých krajinách majú problém aspoň ako-tak zaplátať diery na cestách, inde majú veľkolepé plány, ako supercesty ešte zdokonaliť. Napríklad v Holandsku pripravujú projekt na osvetlenie diaľnic a farebné značenie čiar a jazdných pruhov. Holandský projekt si zasluhuje pre svoje revolučné nápady a riešenia aj našu pozornosť.

Holandské cesty
Pruhy diaľnice majú byť ošetrené špeciálnou farbou s prísadou fosforu. Cez deň sa tak do čiar vstrebe energia, ktorá sa v noci premení na príjemné modré svetlo. Celú diaľnicu budú mať vodiči ako na dlani. Doriešiť ešte treba prípravu kvalitnej farby, ktorá bude mať veľkú trvanlivosť a bude dlho žiariť. Tá súčasná ešte vyžaruje malé množstvo rádioaktivity.

Holandský projekt predstavuje obrovský pokrok pri zaisťovaní bezpečnosti premávky na diaľniciach. Ich diaľnice by mali po realizácii projektu samé upozorňovať napríklad na námrazu na vozovke či farebne vyznačia jazdné pruhy.

Takzvané smart diaľnice majú zvýšiť bezpečnosť a pohodlie vodičov. Projekt počíta s revolučnými zmenami v značení diaľnic. Spoločnosť Studio Roosegaarde začínala s projektom ako s návrhom konceptu, no je natoľko zaujímavý, že by sa mal pretaviť do reality.

Holandské cesty

Zaujímavosťou je na teplo citlivá farba. Keď teplota vozovky klesne tesne k bodu mrazu, na diaľnici sa objavia snehové vločky, ktoré takto upozornia vodičov na nebezpečenstvo.

Holandské cesty

Do roku 2015 sa počíta aj s ďalšími zmenami. Diaľnica bude v noci niekoľko desiatok metrov pred autom osvetľovať vozovku za predpokladu, že sa v danej vzdialenosti nenachádza iné auto. Osvetľovať sa bude len kus cesty pred autom. Svetlá za automobilom budú automaticky zhasínať, aby sa šetrilo energiou.

Holandské cesty

Na podporu rastu predaja elektromobilov bude slúžiť zelený pruh. Automobily sa budú počas jazdy v tomto jazdnom pruhu bezdrôtovo dobíjať elektromagnetickou indukciou – v zemi pod cestou by mali byť zakopané stovky kilometrov medených cievok.

Autor: J. Goldberger
Foto: internet
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.