Homola v predstihu víťazom seriálu TCR

Utorok, 08 august 2023

Sen Matejovi Homolovi, slovenskému automobilovému pretekárovi, sa splnil. Po pretekoch na okruhu v českom Moste sa stal víťazom seriálu TCR Eastern Europe, de facto majstrom východnej Európy cestovných automobilov.

1-homola-most
Matej Homola, šampión seriálu TCR

Homolovo prvenstvo v seriáli je o to cennejšie, že prišlo ešte pred skončením seriálu, pred poslednými pretekmi, ktoré budú v septembri v Brne. Homola sa postupne vyšplhal na najvyšší stupeň víťazov trpezlivou a systematickou prácou tak s autom ako i jazdeckým zdokonaľovaním, aj keď pravdepodobne talent mal už od boha.

Zručnosť v pretekárskom sedadle si Matej Homola vylepšoval od mala na motokárach a neskôr na autách rôznych značiek a výkonov. V prebiehajúcej sezóne bolo možno smoly menej ako v tých predošlých, možno aj viac šťastíčka, takže to vyšlo až na titul.

O najvyšší úspech sa v automobilovom športe pokúšalo v minulosti viac pretekárov, na najvyšší stupienok však nikto v automobilovom športe nedosiahol. Vieme, že Homola nie je majstrom sveta vo formule 1, či v nemeckom cestnom seriáli, ale i tak byť celkovým víťazom európskeho seriálu je úspech, ktorý sa zapíše do análov slovenského motošportu.

Víkendové preteky v Moste definitívne potvrdili, že v predstihu pred poslednými pretekmi v Brne, mal Matej Homola úspešný deň. V nich si po vcelku úspešnej kvalifikácii, v ktorej bol s povinnou 40 kg záťažou v aute piaty, vybojoval dobrú pozíciu na štarte do prvých pretekov. To zúročil a v pretekoch skončil na treťom mieste, čo bolo veľmi pekné umiestnenie.

Do druhých pretekov štartoval slovenský pretekár opäť z piateho miesta, keďže poradie prvých sedem jazdcov z prvých pretekov sa otáčalo. Kvôli daždivému počasiu sa štartovalo za safety carom. To Homolovi celkom vyhovovalo, postupne sa prebil na štvrtom mieste, ale po kolízii dvoch jazdcov pred ním získal druhú pozícii a druhý prešiel aj cieľom, čo Slováka vynieslo na pozíciu celkového víťaza seriálu TCR Europe.

Po pretekoch šťastný víťaz prekypoval šťastím a dobrou náladou: "Som neskutočne šťastný! Túžil som vyhrať tento seriál, no netušil som, že sa mi to podarí v už predposledný víkend sezóny. Ďakujem za to všetkým ktorý mi k tomu pomohli. Reklamným partnerom, rodine, pretekárskeho tímu Hyundai/Janík Motorsport a môjmu inžinierovi Jarovi Krajčimu."

1-homola-most 2-homola-most 3-homola-most
Autor: J. Goldberger
Foto: (hom)
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.