Honda: budúcnosť hybridných automobilov

Pondelok, 15 september 2008

Pôvodná Honda Insight predstavená v roku 1999 bola pionierom v oblasti hybridných technológií v Európe. Nový Insight znamená prelom z hľadiska dostupnosti hybridných technológií, ktoré prinesú väčšie úspory paliva a hodnotu väčšiemu počtu zákazníkov.

Koncept Insight Koncept Insight

Spoločnosť Honda na autosalóne v Paríži predstaví koncept svojho nového globálneho hybridného automobilu s názvom Insight. Nový hybridný koncept bude vystavený spolu s FCX Clarity, ktorý ku svojmu pohonu využíva palivové články a s konceptom športového hybridu CR-Z. Všetky tri automobily demonštrujú úsilie spoločnosti Honda v oblasti vývoja čistejších pohonných jednotiek.

Spoločnosť Honda hybridné automobily vždy považovala za vhodný most na ceste k vozidlám poháňaným palivovými článkami, ktorých potenciál demonštruje model FCX Clarity. Koncept Insight sa vyznačuje čistými štylistickými líniami prvého produkčného automobilu poháňaného palivovými článkami na svete, pričom tvar oboch automobilov má za cieľ maximalizovať účinnosť ich pohonných jednotiek.

Koncept Insight je štylistickou inšpiráciou produkčnej verzie, ktorá sa dostane do predaja v priebehu roku 2009. Nový model bude zákazníkom ponúkaný za cenu výrazne nižšiu, než je cena dnešných hybridných automobilov. Vďaka tejto unikátnej pozícii na trhu otvorí model Insight prístup k hybridným technológiám novej generácii zákazníkov.

Honda Insight bude profitovať hlavne z významného zníženia cien komponentov systému Integrated Motor Assist (IMA), v dôsledku čoho sa stane najdostupnejším hybridným automobilom súčasnosti. Tento rýdzo hybridný automobil bude ponúkaný ako päťdverový hatchback s priestorom pre päť cestujúcich a bude založený na novovyvinutej platforme. Kompaktnú riadiacu jednotku a batérie inžinieri umiestnili pod podlahu batožinového priestoru, vďaka čomu má model Insight nízke ťažisko a praktickosť porovnateľnú s konvenčnými hatchbackmi.

Insight bude využívať rôzne technológie vrátane asistenčných funkcií pre úspornejšiu jazdu, ktoré zákazníkom umožnia dosiahnuť v reálnej prevádzke veľmi nízku spotrebu. Spoločne s modelom Civic Hybrid sa bude nový automobil vyrábať v Japonsku v meste Suzuka.

Koncept Insight je vyvrcholením dvoch desaťročí výskumu a vývoja v oblasti hybridných benzínových a elektrických systémov. Predaj produkčnej verzie modelu Insight sa rozbehne po celom svete v prvom polroku 2009.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.