Honda Civic Tourer: 13 tisíc km za rekordom

Pondelok, 01 jún 2015

Práve dnes, 1. júna 2015, nasadnú dvaja členovia tímu európskeho výskumu a vývoja spoločnosti Honda do Hondy Civic Tourer a nasmerujú svoju cestu z belgického Aalstu do Holandska a Nemecka a potom cez celý kontinent v smere hodinových ručičiek krajinami Európskej únie. Naspäť sa vrátia po 25 dňoch 25. júna po absolvovaní trasy dlhej 13 614 kilometrov.

1 Honda Civic Tourer
Honda Civic Tourer je odo dneška na cestách po štátoch Európskej únie. Jazdou po 24 krajinách EU chce dokázať, že jej dieselový motor 1,6 i-DTEC má nižšiu spotrebu ako deklaruje jej výrobca a výsledok zapísať ako nový rekord - Guinness World Records.

Honda takto podrobí spotrebu svojho 1,6-litrového motora i-DTEC skutočnému testu v podobe 13 000 kilometrov dlhej jazdy naprieč 24 krajinami EÚ. Cieľom je stanoviť nový svetový rekord v palivovej účinnosti motora a zápis do Guinnessovej knihy rekordov.

Impulz na pokus o nový rekord dalo viacero nezávislých testov, ktoré potvrdili, že 1,6-litrový motor i-DTEC od Hondy v reálnych jazdných podmienkach prekonával svoju deklarovanú palivovú účinnosť. V snahe zdôrazniť túto skutočnosť si Honda stanovila cieľ ustanoviť nový rekord o ktorý sa v Európe zatiaľ nikto nepokúsil.

Na základe pravidiel pokusu o získanie titulu Guinness World Records musia byť počas celej cesty vo vozidle tí istí dvaja vodiči. Pri tomto pokuse sú nimi Fergal McGrath a Julian Warren z oddelenia výskumu a vývoja európskeho výrobného závodu spoločnosti Honda v britskom Swindone. Kolegami sú už 18 rokov a do výzvy sa prihlásili dobrovoľne. Každý deň najazdia v priemere 592 km za približne 7,5 hodiny.

2 Motor 1,6 i-DTEC
Pohonná jednotka Hondy Civic Tourer má v pokuse o rekord potvrdiť skvelú spotrebu

Oficiálny názov pokusu o získanie titulu Guinness World Records je "Najnižšia spotreba paliva – všetkých 24 susediacich krajín EÚ". Spotreba sa bude merať v l/100 km a v míľach na jeden galón. Ak pokus vyjde, rekord bude platiť pre všetky vozidlá vrátane modelov na hybridný a elektrický pohon. Pri pokuse musí Honda Civic Tourer 1,6 i-DTEC prejsť 24 krajinami EU, musí mať dôkazy o spotrebe vrátane denníka spotreby a prejdenej vzdialenosti, záznamy z GPS, videá, fotografie a podpisy nezávislých svedkov.

Na presné monitorovanie trasy, času a prejdenej vzdialenosti je CivicTourer vybavený sledovacím zariadením, ktoré poskytla spoločnosť Tracker a ktorá sa zaoberá telematikou vozových parkov a vyhľadávaním odcudzených vozidiel. Zariadenie bude v reálnom čase poskytovať informácie o trase, aby spoločnosť Honda mohla poskytnúť kompletné a spoľahlivé dôkazy vo forme dát a splnila tak požiadavky stanovené organizáciou Guinness World Records. Fanúšikovia budú môcť sledovať priebeh pokusu a oboch jazdcov naživo na adrese http://www.tracker.co.uk/RealFuelChallenge.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.