Honda Civic Tourer: 13 tisíc km za rekordom

Pondelok, 01 jún 2015

Práve dnes, 1. júna 2015, nasadnú dvaja členovia tímu európskeho výskumu a vývoja spoločnosti Honda do Hondy Civic Tourer a nasmerujú svoju cestu z belgického Aalstu do Holandska a Nemecka a potom cez celý kontinent v smere hodinových ručičiek krajinami Európskej únie. Naspäť sa vrátia po 25 dňoch 25. júna po absolvovaní trasy dlhej 13 614 kilometrov.

1 Honda Civic Tourer
Honda Civic Tourer je odo dneška na cestách po štátoch Európskej únie. Jazdou po 24 krajinách EU chce dokázať, že jej dieselový motor 1,6 i-DTEC má nižšiu spotrebu ako deklaruje jej výrobca a výsledok zapísať ako nový rekord - Guinness World Records.

Honda takto podrobí spotrebu svojho 1,6-litrového motora i-DTEC skutočnému testu v podobe 13 000 kilometrov dlhej jazdy naprieč 24 krajinami EÚ. Cieľom je stanoviť nový svetový rekord v palivovej účinnosti motora a zápis do Guinnessovej knihy rekordov.

Impulz na pokus o nový rekord dalo viacero nezávislých testov, ktoré potvrdili, že 1,6-litrový motor i-DTEC od Hondy v reálnych jazdných podmienkach prekonával svoju deklarovanú palivovú účinnosť. V snahe zdôrazniť túto skutočnosť si Honda stanovila cieľ ustanoviť nový rekord o ktorý sa v Európe zatiaľ nikto nepokúsil.

Na základe pravidiel pokusu o získanie titulu Guinness World Records musia byť počas celej cesty vo vozidle tí istí dvaja vodiči. Pri tomto pokuse sú nimi Fergal McGrath a Julian Warren z oddelenia výskumu a vývoja európskeho výrobného závodu spoločnosti Honda v britskom Swindone. Kolegami sú už 18 rokov a do výzvy sa prihlásili dobrovoľne. Každý deň najazdia v priemere 592 km za približne 7,5 hodiny.

2 Motor 1,6 i-DTEC
Pohonná jednotka Hondy Civic Tourer má v pokuse o rekord potvrdiť skvelú spotrebu

Oficiálny názov pokusu o získanie titulu Guinness World Records je "Najnižšia spotreba paliva – všetkých 24 susediacich krajín EÚ". Spotreba sa bude merať v l/100 km a v míľach na jeden galón. Ak pokus vyjde, rekord bude platiť pre všetky vozidlá vrátane modelov na hybridný a elektrický pohon. Pri pokuse musí Honda Civic Tourer 1,6 i-DTEC prejsť 24 krajinami EU, musí mať dôkazy o spotrebe vrátane denníka spotreby a prejdenej vzdialenosti, záznamy z GPS, videá, fotografie a podpisy nezávislých svedkov.

Na presné monitorovanie trasy, času a prejdenej vzdialenosti je CivicTourer vybavený sledovacím zariadením, ktoré poskytla spoločnosť Tracker a ktorá sa zaoberá telematikou vozových parkov a vyhľadávaním odcudzených vozidiel. Zariadenie bude v reálnom čase poskytovať informácie o trase, aby spoločnosť Honda mohla poskytnúť kompletné a spoľahlivé dôkazy vo forme dát a splnila tak požiadavky stanovené organizáciou Guinness World Records. Fanúšikovia budú môcť sledovať priebeh pokusu a oboch jazdcov naživo na adrese http://www.tracker.co.uk/RealFuelChallenge.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.