Honda Civic Type R - rekord okruhu Suzuka

Sobota, 11 júl 2020

Nový rekord vozidla s pohonom predných kolies na okruhu Suzuka s časom na jeden okruh má hodnotu 2:23:993 min. Patrí modelu Honda Civic Type R limitovanej edície Limited Edition. Tento model je doposiaľ najextrémnejším z modelov Type R.

Civic-TypeR

Honda Civic Type R Limited Edition nastavila nový rekord na jeden okruh pre vozidlá s pohonom predných kolies na svetoznámom okruhu Suzuka v Japonsku. Okruh Suzuka je 5,8 km dlhý, známy je svojimi extra rýchlymi šikanami a náročnými zákrutami. Trať okruhu je začlenená do schémy "číslo osem", ktorá obsahuje cieľovú rovinku dlhú 1,2 km.

Limitovaný Civic Type R so svojimi ľahkými komponentmi, modernizovaným podvozkom a riadením a odľahčeným interiérom zameraným na vodiča, posunul hranice toho, čo možno dosiahnuť s pohonom predných kolies.

Okruh Suzuka, v kalendári formuly1uznávaný za vrchol, je od roku 1962 dôležitým skúšobným miestom na vývoj výkonných vozidiel a motorov Honda. Bol postavený podľa pokynov zakladateľa spoločnosti a prezidenta Soichiro Honda, ktorý je autorom chýrneho výroku "Automobily nie je možné vylepšovať, ak sa ich schopnosti nebudú testovať na pretekárskom okruhu."

Rekord na okruhu dosiahlo vývojové vozidlo Type R Limited Edition, ktoré prešlo posledným hodnotením výkonnosti vo februári 2020. Vývojové vozidlo malo rovnaké technické parametre ako výrobná verzia bez ďalších úprav alebo vylepšenia výkonu. Tento model je aktuálne v predaji v celej Európe.

Pre Európu sa vyrobí len 100 kusov modelu Type R Limited Edition, z nich každý bude profitovať z vynikajúcej jazdnej dynamiky a štandardu výkonu Type R. Nová limitovaná edícia modelu Type R má ľahké 20-palcové kované disky z ľahkej zliatiny BBS a pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup2. Sú navrhnuté výhradne pre jazdu na okruhu, poskytujú však mimoriadny výkon aj na bežných cestách, pričom na hmotnosti sa ušetrilo 10 kg.

Model Type R Limited Edition si zachoval výkonný 2,0-litrový motor VTEC Turbo modelu Type R. Maximálny výstupný výkon je 320 koní pri 6500 otáčkach a maximálny krútiaci moment 400 Nm od 2500 do 4500 otáčok. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá len 5,7 sekundy.

Civic Type R Limited Edition bude k dispozícii v exkluzívnej žltej farbe Sunlight Yellow a na zadnej časti karosérie bude mať unikátny čierny chrómový znak Civic a kontrastnú čiernu lesklú strechu. Jeho agresívny štýl dotvárajú lesklé čierne zrkadlá a nasávací otvor na kapote.

Interiér Type R Limited Edition odráža športovú krvnú líniu Hondy s červenými anatomickými sedadlami a štítkom označujúcim výrobné číslo automobilu. Volant je potiahnutý Alcantarou a nová hlavica radiacej páky má tvar slzy. Zábavno-informačný a klimatizačný systém absentuje, čím sa znížila hmotnosť, ale zadné sedadlá zostávajú kvôli každodennej použiteľnosti. Honda ušetrila na hmotnosti limitovaného Civica Type R 47 kg.

Okrem novej limitovanej edície bude Civic Type R mať aj variant Sport Line, ktorý kombinuje vysoký výkon so stabilnejším dizajnom a väčším pohodlím. Všetky modely v novej zostave Type R, vrátane štandardnej verzie GT, boli aktualizované na modelový rok 2020.

Medzi tieto vylepšenia patrí vylepšený brzdový systém s dvojdielnymi prednými brzdovými kotúčmi a novými brzdovými doštičkami. Okrem toho boli na všetkých modeloch typu R vylepšené aj nastavenia odpruženia a adaptívny tlmiaci systém, aby boli pohotovejšie, aby sa zlepšila reakcia, ostrá ovládateľnosť a celková kvalita jazdy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.