Honda CR-Z päťhviezdičková

Utorok, 14 september 2010

Nový systém hodnotenia zaviedla spoločnosť Euro NCAP vo februári 2009. Systém využíva vážené hodnotenie jednotlivých parametrov a berie do úvahy celý rad aspektov a bezpečnostných parametrov vozidiel. Hodnotenie ochrany dospelých (50 %), detí (20 %) a chodcov (20 %) dopĺňa hodnotenie dostupnosti bezpečnostných asistenčných systémov (10 %). Aby vozidlo mohlo byť zaradené do hodnotenia, musia byť bezpečnostné asistenčné systémy, v prípade Hondy je to systém VSA, súčasťou štandardnej výbavy vozidiel modelového roku 2010 na 90 % trhov 27 krajín EU.

Honda CR-Z

Model CR-Z je najnovším modelom značky Honda, ktorý dostal najvyššie hodnotenie. Od zavedenia nového systému hodnotenia Euro NCAP sa testom podrobili ešte modely Civic, Accord, Jazz a Insight. Všetkých 5 modelov získalo hodnotenie 5 hviezdičiek, pričom Honda Insight bola vyhlásená aj za "najbezpečnejší hybridný automobil" a zároveň sa stala druhým najbezpečnejším testovaným vozidlom za celý rok 2009.

Výsledky testov modelov Honda

Honda CR-Z

Na výsledkoch testov a bezpečnosti automobilov Honda sa odráža úsilie, ktoré japonská automobilka venuje bezpečnosti svojich vozidiel. Má v meste Tochigi svoje skúšobné stredisko, ktoré vykonáva nárazové testy a ktoré umožňuje analýzu nárazov medzi modelmi vozidiel rôznych veľkostí a hmotností. Podľa výsledkov týchto testov potom konštruktéri Hondy vyvíjajú riešenia, ktoré pomáhajú zmierňovať následky nehôd tak pre posádky ako aj pre chodcov. Stredisko uviedla Honda do prevádzky v roku 2001 a je prvým uzavretým zariadením svojho druhu na svete.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.