Honda CR-Z: v Japonsku Autom roka

Pondelok, 29 november 2010

Hybridný automobil Honda CR-Z získal v Japonsku ocenenie Automobil roku 2010-2011. Športový hybrid CR-Z využíva kombináciu benzínového 1,5litrového motora i-VTEC a originálneho systému IMA (Honda Integrated Motor Assist). Vo finále ankety, kam postúpilo vybraných desať automobilov, porazila Honda CR-Z napríklad také esá ako Peugeot RC-Z alebo BMW 5.

Honda CR-Z
Prvenstvo v ankete japonský automobil roka získal hybridný model Honda CR-Z

Honda CR-Z vyniká progresívnym dizajnom, dynamickými jazdnými vlastnosťami a mimoriadne nízkou spotrebou paliva len 5,0 l/100 km v kombinovanom režime. Pre Európanov môže byť víťazstvo športového automobilu v ankete japonské Auto roka prekvapením, v 31. ročnej ankete je to však už piate prvenstvo športovo orientovaného automobilu.

V minulosti si víťazstvo v japonskej ankete odniesli športovo orientované modely Toyota MR2, Nissan Silvia, Mitsubishi FTO a Mazda MX-5. V tohtoročnej sa ocenená Honda CR-Z mohla najviac obávať silného francúzskeho súpera Peugeot RC-Z, ale aj nového BMW radu 5.

Prvenstvo modelu CR-Z ocenil prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Honda Takanobu Ito: Sme veľmi hrdí, že model CR-Z bol v silnej konkurencii ďalších nových modelov vybraný Automobilom roku 2010-2011 v Japonsku. Toto ocenenie je dôkazom, že verejnosť prijala snahu spoločnosti Honda ponúknuť mimoriadnu ohľaduplnosť k životnému prostrediu v podobe hybridného automobilu, s ktorým bude jazda zábavou a ktorý sa bude navyše ponúkať za dostupnú cenu.

Honda CR-Z
Honda CR-Z vyniká športovým dizajnom, jazdnými vlastnosťami a nízkou spotrebou

Za 31 rokov existencie ankety Automobil roku v Japonsku značka Honda toto ocenenie získala 11krát, čím predbehla všetkých ostatných výrobcov. Od roku 2000 uspela Honda v tejto ankete celkom šesťkrát.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.