Honda CR-V: nový model štartuje

Štvrtok, 06 september 2012

Spoločnosť Honda dnes slávnostne uvádza na trh nový model CR-V. Vznikol v rámci investičného programu vo výške 267 miliónov libier, ktorý Honda vložila do nových modelov a motorov v závode v meste Swindon vo Veľkej Británii. Ide o najväčšiu jednotlivú investíciu do výroby spoločnosti Honda na území Veľkej Británie v poslednom desaťročí.

Swindon nová CR-V
Honda spustila výrobu nového modelu CR-R v rozšírenom britskom závode Swindon

V roku 2012 sa výroba v novom závode oproti minulému roku zdvojnásobí, takže koncom tohto roka by mala vzrásť na 183 tisíc nových automobilov, do troch rokov sa tu bude ročne vyrábať až 250 tisíc kusov. Honda v snahe uviesť na trh nové modely prijala a vyškolila v tomto roku 500 nových zamestnancov, takže závod v Swindone má spolu 3500 pracovníkov.

Tento fakt je dobrou správou aj pre britskú obchodnú bilanciu, keďže až 60 percent výroby ide na export. Závod spoločnosti Honda v Swindone vyrába automobily a motory pre viac než 60 krajín na celom svete, vrátane Európy, Blízkeho východu, Afriky a Austrálie.

Investíciu v Swindone vyvolalo najmä zavedenie výroby novej Hondy Civic v decembri 2011, nového modelu CR-V v septembri 2012 a nového dieselového motora 1,6 pre Hondu Civic, ktorý sa začne vyrábať v decembri tohto roku.

Honda vo Swindone vyrába modely CR-V, Civic a Jazz – tento model od odlievania cez montáž motorov, lisovanie, zváranie, montáž rámov a lakovanie. Plocha závodu zaberá 1,5 mil. m² a konečná kapacita výroby má vzrásť do troch rokov na 250 tisíc nových automobilov.

Na slávnostnom spustení výroby v rozšírenom závode sa zúčastnil aj britský minister priemyslu Vince Cable, ktorý poznamenal:"Investície spoločnosti Honda vo výške mnoho miliónov libier je skvelou správou pre Swindon i automobilový priemysel. Táto investícia vytvorila veľké množstvo nových pracovných miest a je v súlade so zámerom vlády podporovať investičné programy a export v snahe obnoviť ekonomický rast a stabilizovať hospodárstvo."

Generálny riaditeľ spoločnosti Honda vo Veľkej Británii Dave Hodgetts k tomu dodal, že tento investičný program je výrazom záväzku podporovať výrobu v Británii, ale ľudí, ktorí si tu našli prácu. Je taktiež podľa neho aj potvrdením súčasnej pozície závodu v Swindone, ktorý predstavuje už viac než 20 rokov základný kameň výroby spoločnosti Honda v Európe.

Swindon nová CR-V Swindon nová CR-V Swindon nová CR-V
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.