Honda FCX Clarity: najzelenšie auto roka

Štvrtok, 16 apríl 2009

Automobil s vodíkovými palivovými článkami Honda FCX Clarity ocenili na autosalóne v New Yorku titulom World Green Car 2009. FCX Clarity bol vybraný z pôvodného zoznamu 22 kandidátov nominovaných 59 porotcami z 25 krajín celého sveta. Po Honde Civic Hybrid oceneným rovnakým titulom v roku 2006 je FCX Clarity druhým automobilom Honda, čo získal toto ocenenie.

Honda FCX Clarity

Ocenenie prichádza súčasne s ohlásením spoločnosti Honda o založení nového oddelenia pre výskum vodíka v jej európskej spoločnosti pre výskum a vývoj v nemeckom Offenbachu. Úlohou nového centra bude posudzovať vodíkovú technológiu v európskych podmienkach a spolupracovať s rôznymi zainteresovanými inštitúciami na rozvoji infraštruktúry čerpacích staníc.

Vyznamenanie, ktoré sa teraz Honde dostalo, je ocenením za dlhotrvajúce úsilie spoločnosti vo výskume technológie vodíkových palivových článkov a alternatívnej energie, za prelomový automobil s nulovými výfukovými emisiami. Skonštruovanie automobilu s pohonom výhradne na vodíkové palivové články a zavedenie jeho limitovanej výroby je dôkazom snahy Hondy o riešenie problémov okolo emisií a udržateľnosti energie. Model FCX je súčasťou výskumného projektu so širokým rozsahom, ktorý sa uskutočňuje v reálnych podmienkach s reálnymi zákazníkmi.

Podmienkou, aby sa automobil dostal do súťaže World Green Car muselo byť, aby bol v priebehu roka 2008 dostupný aspoň na jednom významnom trhu a automobil alebo jeho ekologická technológia boli už vo výrobe alebo ide o experimentálny prototyp s potenciálnym uplatnením v blízkej budúcnosti.

Honda FCX Clarity

Pri výbere víťaza sa posudzovali výfukové emisie, spotreba paliva, použitie pokročilej pohonnej technológie s cieľom zvýšiť environmentálnu čistotu vozidla. Porota vybrala ako troch finalistov na cenu World Green Car roka 2009 automobily Honda FCX Clarity, Mitsubishi iMiEV a Toyota iQ.

V prospech Hondy pri rozhodovaní poroty hovorilo aj to, že FCX Clarity je reálny a luxusný automobil poháňaný vodíkom, sedan poskytujúci komfort, aký verejnosť očakáva od prémiového vozidla. Má jazdný dosah 430 km, spotrebu paliva približne 3,3 l/100 km a nulové emisie. Podľa vyjadrenia poroty automobilový priemysel už vo vývoji technológie urobil všetky potrebné kroky na zavedenie automobilov poháňaných palivovými článkami do výroby, ďalšie by teraz mali pridať vlády, okrem iného pomôcť vytvoriť skutočnú infraštruktúru čerpacích staníc.

Zostáva prekonať ešte dlhú cestu, kým sa vozidlá poháňané palivovými článkami stanú komerčne úspešnými, teraz však uznanie patrí Honde za to, že bude pokračovať vo výskume tejto nákladnej technológie aj v čase, keď sa ráta každý cent.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.