Honda FCX Clarity: najzelenšie auto roka

Štvrtok, 16 apríl 2009

Automobil s vodíkovými palivovými článkami Honda FCX Clarity ocenili na autosalóne v New Yorku titulom World Green Car 2009. FCX Clarity bol vybraný z pôvodného zoznamu 22 kandidátov nominovaných 59 porotcami z 25 krajín celého sveta. Po Honde Civic Hybrid oceneným rovnakým titulom v roku 2006 je FCX Clarity druhým automobilom Honda, čo získal toto ocenenie.

Honda FCX Clarity

Ocenenie prichádza súčasne s ohlásením spoločnosti Honda o založení nového oddelenia pre výskum vodíka v jej európskej spoločnosti pre výskum a vývoj v nemeckom Offenbachu. Úlohou nového centra bude posudzovať vodíkovú technológiu v európskych podmienkach a spolupracovať s rôznymi zainteresovanými inštitúciami na rozvoji infraštruktúry čerpacích staníc.

Vyznamenanie, ktoré sa teraz Honde dostalo, je ocenením za dlhotrvajúce úsilie spoločnosti vo výskume technológie vodíkových palivových článkov a alternatívnej energie, za prelomový automobil s nulovými výfukovými emisiami. Skonštruovanie automobilu s pohonom výhradne na vodíkové palivové články a zavedenie jeho limitovanej výroby je dôkazom snahy Hondy o riešenie problémov okolo emisií a udržateľnosti energie. Model FCX je súčasťou výskumného projektu so širokým rozsahom, ktorý sa uskutočňuje v reálnych podmienkach s reálnymi zákazníkmi.

Podmienkou, aby sa automobil dostal do súťaže World Green Car muselo byť, aby bol v priebehu roka 2008 dostupný aspoň na jednom významnom trhu a automobil alebo jeho ekologická technológia boli už vo výrobe alebo ide o experimentálny prototyp s potenciálnym uplatnením v blízkej budúcnosti.

Honda FCX Clarity

Pri výbere víťaza sa posudzovali výfukové emisie, spotreba paliva, použitie pokročilej pohonnej technológie s cieľom zvýšiť environmentálnu čistotu vozidla. Porota vybrala ako troch finalistov na cenu World Green Car roka 2009 automobily Honda FCX Clarity, Mitsubishi iMiEV a Toyota iQ.

V prospech Hondy pri rozhodovaní poroty hovorilo aj to, že FCX Clarity je reálny a luxusný automobil poháňaný vodíkom, sedan poskytujúci komfort, aký verejnosť očakáva od prémiového vozidla. Má jazdný dosah 430 km, spotrebu paliva približne 3,3 l/100 km a nulové emisie. Podľa vyjadrenia poroty automobilový priemysel už vo vývoji technológie urobil všetky potrebné kroky na zavedenie automobilov poháňaných palivovými článkami do výroby, ďalšie by teraz mali pridať vlády, okrem iného pomôcť vytvoriť skutočnú infraštruktúru čerpacích staníc.

Zostáva prekonať ešte dlhú cestu, kým sa vozidlá poháňané palivovými článkami stanú komerčne úspešnými, teraz však uznanie patrí Honde za to, že bude pokračovať vo výskume tejto nákladnej technológie aj v čase, keď sa ráta každý cent.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5