Honda na ceste k vodíkovým autám

Utorok, 16 október 2012

Honda má dvadsaťročnú skúsenosť s vývojom automobilov na palivové články a v roku 2008 takýto automobil aj začala vyrábať. V Japonsku model na palivové články poznajú pod menom Honda FCX Clarity. Honda však má záujem predávať model na palivové články aj v iných končinách sveta, napríklad v USA, ale aj v Nórsku, Švédsku, Dánsku a na Islande.

Honda FCX Clarity
Honda FCX Clarity je prvým automobilom poháňaným vodíkovými palivovými článkami

Zámer vyrábať vodíkové autá majú aj automobilky Toyota, Nissan a Hyundai. S nimi sa Honda dohodla na spoločnom postupe pri budovaní infraštruktúry pre autá poháňané palivovými článkami a podpísala s nimi Memorandum o porozumení týkajúce sa uvedenia vozidiel poháňaných vodíkovými palivovými článkami na trh v severských krajinách.

Ak sa vodíkové autá na palivové články majú vyrábať, predávať a následne jazdiť po verejných komunikáciách, musia mať vybudovanú aj sieť čerpacích staníc a aj dostatočnú produkciu vodíka. Ak by takáto sieť absentovala alebo nebola dostatočne rozvinutá, potom by to bola prekážka k väčšiemu rozmachu áut so špičkovou a pokrokovou technikou – na vodíkový pohon.

Aby takáto prekážka nevznikla, spoločnosti Honda, Toyota, Nissan a Hyundai podpísali v Kodani Memorandum o porozumení s organizáciami severských krajín, ktoré podporujú uvedenie elektromobilov poháňaných palivovými článkami (FCEV) na trh a rozvoj infraštruktúry čerpacích staníc na vodík v rokoch 2014 až 2017. Toto memorandum zdôrazňuje odhodlanie spoločnosti Honda zamerať sa na vývoj elektromobilov s palivovými článkami, ktoré Honda považuje ako jedinú technológiu s nulovými emisiami.

Honda sa výskumu a vývoju palivových článkov venuje od polovice osemdesiatych rokov a odvtedy stojí na čele ako výskumu a vývoja, tak i v predajoch tejto technológie. Japonská automobilka len nedávno oznámila, že v roku 2015 uvedie na trh v Japonsku, USA a Európe úplne nový elektromobil poháňaný palivovými článkami. Toto nové vozidlo predstavuje ďalší technologický pokrok a významné zníženie nákladov.

Honda FCX Clarity Úcastníci Memoranda Honda FCX Clarity
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."