Honda na ceste k vodíkovým autám

Utorok, 16 október 2012

Honda má dvadsaťročnú skúsenosť s vývojom automobilov na palivové články a v roku 2008 takýto automobil aj začala vyrábať. V Japonsku model na palivové články poznajú pod menom Honda FCX Clarity. Honda však má záujem predávať model na palivové články aj v iných končinách sveta, napríklad v USA, ale aj v Nórsku, Švédsku, Dánsku a na Islande.

Honda FCX Clarity
Honda FCX Clarity je prvým automobilom poháňaným vodíkovými palivovými článkami

Zámer vyrábať vodíkové autá majú aj automobilky Toyota, Nissan a Hyundai. S nimi sa Honda dohodla na spoločnom postupe pri budovaní infraštruktúry pre autá poháňané palivovými článkami a podpísala s nimi Memorandum o porozumení týkajúce sa uvedenia vozidiel poháňaných vodíkovými palivovými článkami na trh v severských krajinách.

Ak sa vodíkové autá na palivové články majú vyrábať, predávať a následne jazdiť po verejných komunikáciách, musia mať vybudovanú aj sieť čerpacích staníc a aj dostatočnú produkciu vodíka. Ak by takáto sieť absentovala alebo nebola dostatočne rozvinutá, potom by to bola prekážka k väčšiemu rozmachu áut so špičkovou a pokrokovou technikou – na vodíkový pohon.

Aby takáto prekážka nevznikla, spoločnosti Honda, Toyota, Nissan a Hyundai podpísali v Kodani Memorandum o porozumení s organizáciami severských krajín, ktoré podporujú uvedenie elektromobilov poháňaných palivovými článkami (FCEV) na trh a rozvoj infraštruktúry čerpacích staníc na vodík v rokoch 2014 až 2017. Toto memorandum zdôrazňuje odhodlanie spoločnosti Honda zamerať sa na vývoj elektromobilov s palivovými článkami, ktoré Honda považuje ako jedinú technológiu s nulovými emisiami.

Honda sa výskumu a vývoju palivových článkov venuje od polovice osemdesiatych rokov a odvtedy stojí na čele ako výskumu a vývoja, tak i v predajoch tejto technológie. Japonská automobilka len nedávno oznámila, že v roku 2015 uvedie na trh v Japonsku, USA a Európe úplne nový elektromobil poháňaný palivovými článkami. Toto nové vozidlo predstavuje ďalší technologický pokrok a významné zníženie nákladov.

Honda FCX Clarity Úcastníci Memoranda Honda FCX Clarity
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.