Honda na ceste k vodíkovým autám

Utorok, 16 október 2012

Honda má dvadsaťročnú skúsenosť s vývojom automobilov na palivové články a v roku 2008 takýto automobil aj začala vyrábať. V Japonsku model na palivové články poznajú pod menom Honda FCX Clarity. Honda však má záujem predávať model na palivové články aj v iných končinách sveta, napríklad v USA, ale aj v Nórsku, Švédsku, Dánsku a na Islande.

Honda FCX Clarity
Honda FCX Clarity je prvým automobilom poháňaným vodíkovými palivovými článkami

Zámer vyrábať vodíkové autá majú aj automobilky Toyota, Nissan a Hyundai. S nimi sa Honda dohodla na spoločnom postupe pri budovaní infraštruktúry pre autá poháňané palivovými článkami a podpísala s nimi Memorandum o porozumení týkajúce sa uvedenia vozidiel poháňaných vodíkovými palivovými článkami na trh v severských krajinách.

Ak sa vodíkové autá na palivové články majú vyrábať, predávať a následne jazdiť po verejných komunikáciách, musia mať vybudovanú aj sieť čerpacích staníc a aj dostatočnú produkciu vodíka. Ak by takáto sieť absentovala alebo nebola dostatočne rozvinutá, potom by to bola prekážka k väčšiemu rozmachu áut so špičkovou a pokrokovou technikou – na vodíkový pohon.

Aby takáto prekážka nevznikla, spoločnosti Honda, Toyota, Nissan a Hyundai podpísali v Kodani Memorandum o porozumení s organizáciami severských krajín, ktoré podporujú uvedenie elektromobilov poháňaných palivovými článkami (FCEV) na trh a rozvoj infraštruktúry čerpacích staníc na vodík v rokoch 2014 až 2017. Toto memorandum zdôrazňuje odhodlanie spoločnosti Honda zamerať sa na vývoj elektromobilov s palivovými článkami, ktoré Honda považuje ako jedinú technológiu s nulovými emisiami.

Honda sa výskumu a vývoju palivových článkov venuje od polovice osemdesiatych rokov a odvtedy stojí na čele ako výskumu a vývoja, tak i v predajoch tejto technológie. Japonská automobilka len nedávno oznámila, že v roku 2015 uvedie na trh v Japonsku, USA a Európe úplne nový elektromobil poháňaný palivovými článkami. Toto nové vozidlo predstavuje ďalší technologický pokrok a významné zníženie nákladov.

Honda FCX Clarity Úcastníci Memoranda Honda FCX Clarity
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.