Honda: po motocykloch a autách aj lietadlá

Štvrtok, 17 apríl 2008

Po špičkových motocykloch a automobiloch, vrátane formulových monopostov F1, začína Honda vyrábať aj lietadlá. Prvý apríl až bol, takže to nie je žart, ale realita.

HondaJet HondaJet

Rozhodnutie rozšíriť predaj svojho moderného ľahkého prúdového lietadla na rýchlo sa rozvíjajúci európsky trh je reakciou na silnejúci dopyt po rozbehnutí sa predaja lietadiel HondaJet v Spojených štátoch amerických a Kanade, kde už v roku 2006 si prvých sto zákazníkov záväzne objednalo prvých sto lietadiel HondaJet.

HondaJet ponúka špičkový výkon, má nízku spotrebu paliva, komfortný priestor v kabíne, primeranú kapacitu na prepravu nákladu, vie veľmi dobre plniť potreby vlastníkov a prevádzkovateľov obchodných a osobných ľahkých prúdových lietadiel. Dokáže vyvinúť najvyššiu cestovnú rýchlosť približne 773 km/h a ponúka luxusný priestor pre piatich cestujúcich a dvoch členov posádky, vrátane súkromnej toalety.

HondaJet HondaJet

HondaJet uplatňuje veľa inovatívnych technologických noviniek leteckého konštruktérstva, vrátane jedinečnej konfigurácie motorov montovaných nad krídlami, čo zásadne zlepšuje úžitkové vlastnosti lietadla a znižuje spotrebu paliva vďaka nižšiemu aerodynamického odporu. Tento inovatívny prístup ku konštrukcii draku lietadla zároveň znižuje hlučnosť pri prelete lietadla. HondaJet poháňajú dva úsporné turbovrtuľové prúdové motor GE Honda HF120.

HondaJet HondaJet

Prvý testovací let skúšobného prototypu sériového modelu sa uskutoční v spolupráci s Federálnym leteckým úradom USA začiatkom roka 2009 a typová homologácia prebehne v roku 2010. Spoločnosť Honda plánuje začiatok dodávok HondaJet zákazníkom v USA v roku 2010.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.