Honda: po motocykloch a autách aj lietadlá

Štvrtok, 17 apríl 2008

Po špičkových motocykloch a automobiloch, vrátane formulových monopostov F1, začína Honda vyrábať aj lietadlá. Prvý apríl až bol, takže to nie je žart, ale realita.

HondaJet HondaJet

Rozhodnutie rozšíriť predaj svojho moderného ľahkého prúdového lietadla na rýchlo sa rozvíjajúci európsky trh je reakciou na silnejúci dopyt po rozbehnutí sa predaja lietadiel HondaJet v Spojených štátoch amerických a Kanade, kde už v roku 2006 si prvých sto zákazníkov záväzne objednalo prvých sto lietadiel HondaJet.

HondaJet ponúka špičkový výkon, má nízku spotrebu paliva, komfortný priestor v kabíne, primeranú kapacitu na prepravu nákladu, vie veľmi dobre plniť potreby vlastníkov a prevádzkovateľov obchodných a osobných ľahkých prúdových lietadiel. Dokáže vyvinúť najvyššiu cestovnú rýchlosť približne 773 km/h a ponúka luxusný priestor pre piatich cestujúcich a dvoch členov posádky, vrátane súkromnej toalety.

HondaJet HondaJet

HondaJet uplatňuje veľa inovatívnych technologických noviniek leteckého konštruktérstva, vrátane jedinečnej konfigurácie motorov montovaných nad krídlami, čo zásadne zlepšuje úžitkové vlastnosti lietadla a znižuje spotrebu paliva vďaka nižšiemu aerodynamického odporu. Tento inovatívny prístup ku konštrukcii draku lietadla zároveň znižuje hlučnosť pri prelete lietadla. HondaJet poháňajú dva úsporné turbovrtuľové prúdové motor GE Honda HF120.

HondaJet HondaJet

Prvý testovací let skúšobného prototypu sériového modelu sa uskutoční v spolupráci s Federálnym leteckým úradom USA začiatkom roka 2009 a typová homologácia prebehne v roku 2010. Spoločnosť Honda plánuje začiatok dodávok HondaJet zákazníkom v USA v roku 2010.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.