Honda: po motocykloch a autách aj lietadlá

Štvrtok, 17 apríl 2008

Po špičkových motocykloch a automobiloch, vrátane formulových monopostov F1, začína Honda vyrábať aj lietadlá. Prvý apríl až bol, takže to nie je žart, ale realita.

HondaJet HondaJet

Rozhodnutie rozšíriť predaj svojho moderného ľahkého prúdového lietadla na rýchlo sa rozvíjajúci európsky trh je reakciou na silnejúci dopyt po rozbehnutí sa predaja lietadiel HondaJet v Spojených štátoch amerických a Kanade, kde už v roku 2006 si prvých sto zákazníkov záväzne objednalo prvých sto lietadiel HondaJet.

HondaJet ponúka špičkový výkon, má nízku spotrebu paliva, komfortný priestor v kabíne, primeranú kapacitu na prepravu nákladu, vie veľmi dobre plniť potreby vlastníkov a prevádzkovateľov obchodných a osobných ľahkých prúdových lietadiel. Dokáže vyvinúť najvyššiu cestovnú rýchlosť približne 773 km/h a ponúka luxusný priestor pre piatich cestujúcich a dvoch členov posádky, vrátane súkromnej toalety.

HondaJet HondaJet

HondaJet uplatňuje veľa inovatívnych technologických noviniek leteckého konštruktérstva, vrátane jedinečnej konfigurácie motorov montovaných nad krídlami, čo zásadne zlepšuje úžitkové vlastnosti lietadla a znižuje spotrebu paliva vďaka nižšiemu aerodynamického odporu. Tento inovatívny prístup ku konštrukcii draku lietadla zároveň znižuje hlučnosť pri prelete lietadla. HondaJet poháňajú dva úsporné turbovrtuľové prúdové motor GE Honda HF120.

HondaJet HondaJet

Prvý testovací let skúšobného prototypu sériového modelu sa uskutoční v spolupráci s Federálnym leteckým úradom USA začiatkom roka 2009 a typová homologácia prebehne v roku 2010. Spoločnosť Honda plánuje začiatok dodávok HondaJet zákazníkom v USA v roku 2010.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."