Honda predala už 800 tisíc hybridov

Piatok, 27 január 2012

Japonská automobilka Honda prekročila v decembri 2011 v predaji svojich hybridných automobilov 800 tisíc kusov. Tento výsledok dosiahla po 12 rokoch a 2 mesiacoch od začiatku predaja prvej generácie Hondy Insight, ktorý sa v Japonsku začal v novembri 1999. S priemernou spotrebou 2,86 litra na sto kilometrov je spotreba CR-Z najnižšia medzi všetkými vozidlami poháňanými benzínovými motormi i hybridnými pohonmi.

Honda CR-Z
Malé kupé CR-Z kombinuje športovú jazdu a hybridný pohon s manuálnou prevodovkou

Prvou generáciou hybridov Hondy boli modely Insight, Civic Hybrid a Accord Hybrid, ktoré boli vybavené ľahkým a kompaktným hybridným systémom IMA (Integrated Motor Assist). Od uvedenia druhej generácie modelu Insight v roku 2009 predstavila Honda celkom šesť nových hybridných modelov.

Celosvetový predaj hybridných modelov Honda v roku 2011 dosiahol približne 200 000 kusov, čo je oproti roku 2010 nárast o 30 %. Celkový predaj hybridných modelov v posledných troch rokoch presiahol 500 000 kusov. V decembri 2011 pomer hybridných vozidiel predaných v Japonsku presiahol 45 % všetkých nových registrácií vozidiel Honda.

V súčasnosti Honda predáva sedem hybridných modelov v približne 50 krajinách po celom svete. V priebehu jari 2012 bude v severnej Amerike uvedený na trh model ILX, prvý model sesterskej značky Acura, vybavený hybridným systémom. Na Slovenku Honda predáva v súčasnosti tri hybridné modely: Insight 1,3 IMA, Jazz 1,3 IMA Hybrid a CR-Z 1,5 IMA.

Honda CR-Z Honda Jazz hybrid Honda Insight
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.