Honda predala už 800 tisíc hybridov

Piatok, 27 január 2012

Japonská automobilka Honda prekročila v decembri 2011 v predaji svojich hybridných automobilov 800 tisíc kusov. Tento výsledok dosiahla po 12 rokoch a 2 mesiacoch od začiatku predaja prvej generácie Hondy Insight, ktorý sa v Japonsku začal v novembri 1999. S priemernou spotrebou 2,86 litra na sto kilometrov je spotreba CR-Z najnižšia medzi všetkými vozidlami poháňanými benzínovými motormi i hybridnými pohonmi.

Honda CR-Z
Malé kupé CR-Z kombinuje športovú jazdu a hybridný pohon s manuálnou prevodovkou

Prvou generáciou hybridov Hondy boli modely Insight, Civic Hybrid a Accord Hybrid, ktoré boli vybavené ľahkým a kompaktným hybridným systémom IMA (Integrated Motor Assist). Od uvedenia druhej generácie modelu Insight v roku 2009 predstavila Honda celkom šesť nových hybridných modelov.

Celosvetový predaj hybridných modelov Honda v roku 2011 dosiahol približne 200 000 kusov, čo je oproti roku 2010 nárast o 30 %. Celkový predaj hybridných modelov v posledných troch rokoch presiahol 500 000 kusov. V decembri 2011 pomer hybridných vozidiel predaných v Japonsku presiahol 45 % všetkých nových registrácií vozidiel Honda.

V súčasnosti Honda predáva sedem hybridných modelov v približne 50 krajinách po celom svete. V priebehu jari 2012 bude v severnej Amerike uvedený na trh model ILX, prvý model sesterskej značky Acura, vybavený hybridným systémom. Na Slovenku Honda predáva v súčasnosti tri hybridné modely: Insight 1,3 IMA, Jazz 1,3 IMA Hybrid a CR-Z 1,5 IMA.

Honda CR-Z Honda Jazz hybrid Honda Insight
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.