Honda s FCX Clarity pre čistú budúcnosť

Pondelok, 16 máj 2011

Japonská automobilka Honda sa môže pochváliť, že ako prvá na svete vyrobila automobil poháňaný vodíkovými palivovými článkami. Model FCX Clarity, z ktorej výfukového systému vychádza len voda a ktorá sa začala vyrábať v polovici roku 2008, sa rozhodla postaviť v japonskej prefektúre Saitama vodíkovú solárnu stanicu.

Honda Solárna stanica
Honda FCX Clarity využíva na výrobu elektrickej energie chemickú reakciu medzi vodíkom a kyslíkom. Vďaka elektrickej zásuvke poslúži aj ako mobilný elektrický generátor.

Honda oznámila svoj plán vybudovať stanicu v priestoroch prefektúry Saitama solárnu vodíkovú stanicu. Okrem toho sa Honda chystá predstaviť do konca marca 2012 model FCX Clarity s palivovými článkami, ktorý bude vybavený elektrickou zásuvkou. Iniciatíva Hondy je súčasťou programu testovania elektromobilov, ktorý zahŕňa novú generáciu produktov Honda pre osobnú mobilitu.

V rámci rozvoja tejto iniciatívy vybaví Honda svoj model FCX Clarity s palivovými článkami elektrickou zásuvkou, takže vozidlo bude môcť fungovať aj ako desaťkilowattový alebo i výkonnejší mobilný zdroj elektrickej energie. Tento výkon zodpovedá spotrebe dvoch domácností. Vzhľadom k tomu, že automobil FCX Clarity využíva na výrobu elektrickej energie chemickú reakciu medzi vodíkom a kyslíkom, poslúži vďaka novej elektrickej zásuvke aj ako mobilný elektrický generátor s nulovými emisiami.

V snahe o náhradu fosílnych palív, znižovanie emisií a v boji proti globálnym klimatickým zmenám stojí spoločnosť Honda na čelnej pozícii vo vývoji palivových článkov, ktoré predstavujú čistý zdroj energie. Automobil FCX Clarity poháňaný elektrinou z palivových článkov, ktorý pri svojej prevádzke neprodukuje žiadne emisie CO2, predstavuje súčasť budúcej "vodíkovej" spoločnosti. Od júla 2008 ponúka Honda tieto vozidlá na prenájom v USA, od jesene toho istého roku sú dostupné aj v Japonsku.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.